Надія лише на Бріжіт Бардо: На "собачій війні" у Бердянську рахують поранених

Без жартів: у курортному Бердянську чекають на приїзд представника "Фонду Бріжіт Бардо". Схоже, це остання надія на примирення у "собачій війні"

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Надія лише на Бріжіт Бардо: На "собачій…

Напередодні курортного сезону повідомлення з приморського Бердянська схожі на зведення з "гарячої точки": "зграя собак покусала велосипедиста", "собаки накинулася на матір із дитиною", "пес покусав школяра", "собака кинувся на 13-річного хлопця - дитина в лікарні". Загалом, кількість покусаних – насамперед, собаками-безхатьками – за останні місяці рахується десятками. Наляканих, зокрема дітей, ніхто не рахує.

Минулих вихідних зграя собак накинулася на маленьку дівчинку, що гуляла з мамою. Мати, звісно, закрила собою доньку. Пси пошматували жінці ноги. Зокривалену жертву зграї ушпиталили. Перелякану дитину забрали до себе родичі.

Фахівці прогнозують: найближчим часом ситуація лише погіршуватиметься, адже закінчується сезон "собачих весіль", у тварин з'явиться потомство, і у цей час собаки найбільш агресивні. А у курортному місті, де 2 червня офіційно відкриють оздоровчий сезон, їх, за словами місцевих мешканців, сотні. Вже майже півроку регуляцією чисельності тварин ніхто не опікується: міська влада скасувала старі програми, а громадські активісти-зоозахисники заблокували роботу нової, що мала запрацювати з 1 січня.

"Нами була затверджена програма з вилову, вакцинації та стерилізації тварин. Була залучена харківська фірма, але їй не дали виконувати договірні обов'язки", - каже заступник міського голови Бердянська Григорій Горячов.

Харківській фірмі, точніше, ФОП Паневіна, що з нею співпрацює, зоозахисники дійсно не дали почати вилов собак. Коли у лютому в Бердянську з'явився мікроавтобус ловців, його відстежили та з боєм відбили двадцять виловлених тварин. Аби не дати їх вивезти, зоозахисники жбурляли каміння, розбили в автівці скло та порізали шини. Постраждало також службове авто бердянського виконкому. ФОП поїхав геть і більше в Бердянську не з'являвся.

"Ці харківські підприємці, не маючи договору, відловлюють собак і, щоб не тримати, як належить за законом, місяць на карантинному майданчику, не лікувати і не вакцинувати, одразу присипляють смертельною дозою, не розбираючи, бездомна собака або домашня. Важлива тільки кількість убитих собак і 1220 гривень за голову", - коментувала тодішні події голова ГО "Бердянська служба захисту тварин" Валентина Мамай.

Служба захисту тварин – доволі потужна громадська організація Бердянська, у ній близько 400 членів. Останні чотири роки саме вона опікувалася питаннями регуляції чисельності тварин на курорті із залученням, зокрема бюджетних коштів. За словами Горячова, вольовим рішенням якого були розірвані бюджетні стосунки зі Службою, минулого року зоозахисники в особі ФОП Мамай в рамках програми регуляції чисельності тварин освоїли 400 тис. грн бюджетних коштів. Але Горячова, якого було призначено на посаду заступника мера у серпні минулого року, не влаштувала діяльність організації – насамперед, звітність. "Я коли прийшов, підняв пласт документів, як це працювало до мене з бюджетними грошима, зрозумів, що це все потребує врегулювання", - каже Горячов.

Заступник мера впевнений, що "собача війна" розв'язана зоозахисниками, аби зберегти бюджетне фінансування. У Службі захисту тварин натомість кажуть, що їхні послуги обходилися місту значне дешевше. "За вилов дорослої собаки – 250 гривень, за цуцика – 130, тоді як харківський ФОП бере 1220 гривень за одну виловлену собаку незалежно від віку. Утім, для нас піклування про тварин це не бізнес, а місія. Вона прописана в діяльності організації", - каже Мамай.

В організації є приватний притулок, розташований на площі 9 гектарів на околиці міста. Останнім часом у ньому перебували до 300-400 тварин. Собак виловлювали, стерилізували, вакцинували. Хворих, агресивних залишали у притулку, решту випускали. На вулицях ними опікувалися так звані опікуни – близько сотні людей, які підгодовували собак, стежили за їхнім станом. Щомісячно 30-40 безпритульним тваринам вдавалося знайти господарів. "Зважаючи на досвід Служби, наявність притулку, співпрацю з ліцензованими ветеринарами та низькі ціни на послуги, адже частину витрат ми брали на себе, ми вигравали конкурси на надання послуг з регуляції чисельності собак. Лише минулого року виловили 680 собак, 182 простерилізували, і якби програма продовжувала діяти, сьогодні собаки не кидалися б на бердянців", - кажуть у Службі.

Харківських гицлів бердянські зоозахисники вважають не конкурентами, а порушниками законодавства. Пояснюють: у фірми неоднозначна репутація, до того ж, аби вивозити собак у притулок іншого міста, у Бердянську мають бути створені карантинні майданчики. Адже хвора собака, потрапивши в притулок, може інфікувати інших. В Україні вже були випадки, коли цілі собачі притулки "викошував" ентерит. Тож у Службі заявили: якщо харків'яни знову з'являться у місті, їм знову дадуть бій.

Бердянські зоозахисники вже "поставили на вуха" міжнародні організації, зокрема "Фонд Бріжіт Бардо". Його представника очікують на курорті 17 липня. "Завдяки втручанню міжнародних організацій нам вдалося зупинити владу", - заявили у Службі.

У мерії кажуть, що бажання повернутися у харківського ФОПу є, тим більше, що в його діяльності не знайшли жодних порушень. Утім, до зоозахисників також дослухалися. "Після протесту зоозахисників ми взяли паузу, вивчили діяльність харківської фірми, порушень не знайшли. Окрім того, ми хочемо розбити 1,4 млн грн, виділених у цьому році на регуляцію чисельності тварин, на 13 бердянських мікрорайонів, аби громадські активісти, зоозахисники могли виграти відповідні конкурси та долучитися до регуляції. Ми їх будемо всіляко до цього спонукати", - розповів Горячов.

У Валентини Мамай цю ідею щиро вітають, але сумніваються в реалізації. Впевнені, що це порожні балачки та навмисне затягування часу з боку влади, аби врешті доручити вилов собак харків'янам.

Поки ж за два тижні до початку курортного сезону у Бердянську царюють собаки, в яких ось-ось розпочнеться бебі-бум. Схоже, розповсюджені у приморських містах лякалки про куротників, яких годують собачатиною у біляшах, на запорізькому курорті втіляться у життя навпаки: місцеві собачки скуштують туристів.

Ще одним жахливим наслідком неврегульованості питання стали вбиства тварин у місті. У когось з бердянців не витримують нерви, а хтось реалізує садистські нахили, користуючись тим, що громадська думка не на боці псів, які заполонили Бердянськ. Повідомлення про отруєння тварин та собачі трупи в місті зявляються не рідше, ніж зведення про напади зграй на людей.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme