Таємниці розкриті: Археологічна експедиція на Мамай-горі стала найуспішнішою за три десятиліття

На запорізькій Мамай-горі – одному з найбільших комплексів поховань, що охоплює кілька тисячоріч, закінчився 32-й археологічний сезон. Його підсумки дослідники підбили сьогодні, 26 вересня, і, без перебільшення, приголомшили      

Таємниці розкриті: Археологічна експедиц…

Журналісти Depo.Запоріжжя на власні очі побачили цьогорічні знахідки, що їх подарувала дослідникам Мамай-гора. Презентували їх на історичному факультеті Запорізького національного університету беззмінні учасники експедицій на горі: керівник, кандидат історичних наук Геннадій Тощев та викладачка Світлана Андрух.

На Мамай-горі, що поблизу села Велика Знам'янка Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, цього літа тривала 32 археологічна експедиція. Її вже назвали "найбільш успішною за усі роки робіт на Мамай-горі" через приголомшливі знахідки дослідників.

Насамперед, йдеться, про поховання двох скіфських воїнів. В одному було поховано, імовірно, багатого та поважного скіфа. На жаль, ця могила була розграбована невдовзі після поховання. Друге ж належить юнакові, приблизно 20-річному, який був зброєносцем або охоронцем першого. Його могилу древні мародери, на щастя, не чіпали. Саме у ній запорізькі археологи знайшли унікальні артефакти, які називають єдиними такого рівня у XXI столітті.

Це – золотий акінак (короткий меч) та амфора, які чудово збереглись. Окрім цього, у могилі були знайдені наконечники стріл, бойова сокира та прикраси.

Знайти сенсаційні артефакти пощастило випускниці історичного факультету Анастасії Рачевській. Дівчина розповіла, що помітила незвичні об’єкти під час розчищення могили: прибирала зі знахідок пил і землю тремтячими руками й не вірила у таку вдачу. Це – сьома експедиція Анастасії й такого типу поховань їй не доводилось раніше бачити.

Могила була повністю цілої: її не чіпали ані древні мародери, ані сучасні "чорні" археологи. Аналіз поховання дав можливість зробити висновок, що хлопець був воїном, лівшею і "модником": носив сережку та підвіску, причому доволі незвичні – археологи поки не знайшли аналогів.

На дослідження невеликого поховання – два на один метр – витратили три дні. Унікальний акінак побачили на поясі юнака. Схожий меч 120 років тому знайшли у Сумській області, про інші аналоги невідомо. Завдяки візерунку на держаку дослідники з’ясували, що меч виготовлений не скіфами, а греками – на замовлення.

Окрім того, у могилі була грецька сироглиняна амфора. Аналогів їй, схоже, також немає. Були також знайдені елементи зброї та одягу і конячі копита. Усе це зараз досліджується, тривають експертизи.

Після проходження експертиз знахідки передадуть у Кам'янсько-Дніпровський краєзнавчий музей.

Дослідники зазначають, що без активної підтримки громадськості відкривати таїни Мамай-гори було б важко. Роботи на ній активно ведуться останні два, завдяки, зокрема, благодійним пожертвам. Адже за ці кошти вдалось оплатити роботу бульдозера. Завдяки техніці археологи дослідили понад п’ять тисяч квадратних метрів гори, знайшли 26 погребальних комплексів та зробили 192 знахідки.

Довідка.

Мамай-гора, що розташована на території сучасної Запорізької області, є величезним комплексом поховань різних племен та народів, що проходили тутешнім степом, – від доби неоліту до пізнього середньовіччя. Нині досліджено лише близько 25% гори. Археологи поспішають, адже гору руйнують води Каховського водосховища. За допомогою у фінансуванні дослідники звернулися до усіх небайдужих, люди відгукнулися. Тепер тут другий рік поспіль реалізується унікальний, наймасштабніший для пострадянського простору проект із залучення коштів людей для археологічних досліджень.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme