ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище

Від опального гетьмана лишилася лише частина зруйнованого постаменту та купи сміття довкола
Depo.
24 березня 2016 14:00
ФОТО: depo.ua

Шокуючий фотозвіт опублікував на своєму сайті Олексій Толмачов, передає кореспондент Depo.Запоріжжя з посиланням на hortica.zp.ua.

У 60х роках минулого століття на острові Хортиця почалося будівництво бази відпочинку "Січ", що належить Дніпровському алюмінієвому заводу (ДАЗ), який згодом став називатися Запорізьким алюмінієвим комбінатом (ЗАлК). У степовій зоні біля балки Громушиної виросла ціла оздоровча зона, що простягнулася практично від верхів'я балки до самого берега. Доглянутий пляж, будиночки, альтанки, фонтани, їдальня, джерела з чистою водою - все це стало ідеальним місцем відпочинку заводчан і багатьох запорожців. В ході будівництва бази відпочинку на її території було вирішено встановити пам'ятник запорозькому козаку, і вже в 1965 році тут з'явилася робота запорізького майстра Михайла Худаса і його учня Федора Зайцева - пам'ятник гетьману Богдану Хмельницькому.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 1

Фото бази відпочинку "Січ" в 1968 році, справа нагорі видно пам'ятник Хмельницькому.

Вся територія навколо скульптури гетьмана була облагороджена, тут з'явився цілий парк. Дуже детально описує в своїй розповіді місце встановлення пам'ятника запорізький краєзнавець Лариса Бєляєва: "Куточок навколо скульптури був оформлений зі смаком і розмахом, що за радянських часів рідко поєднувалося. Поруч з курганом текла проточна вода з козацької криниці, за нею перебували дзеркальний басейн і алея троянд. Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло! Ну, чи не райський куточок на місці колись випаленого сонцем пагорба?! Це затишне місце відразу ж полюбили запоріжці. Сюди приходили вони цілими сім'ями, фотографувалися, прогулювалися в тіні алей і чинно прямували по крутих сходинках до Дніпра на пляж. Спуск був досить мальовничим, а попереду відкривалася синя гладь великої ріки".

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 2

Як і майже всі інші пам'ятники того часу, в кращих радянських традиціях, скульптори Михайло Худас і Федір Зайцев зобразили Богдана з піднятою правою рукою. До речі, з цього приводу містяни тоді поміж собою жартома вигадували різні історій про те, куди саме вказує грізний перст опального гетьмана.

Втім, у дев’яностих роках ХХ століття все змінилося. Поступово почала занепадати база відпочинку, парк ставав все більш зарослим і занедбаним. Уже на початку 90-х до пам'ятника було важко підібратися крізь зарості, і гостей у гетьмана з кожним роком ставало все менше. Згадали про пам'ятник до 400-річного ювілею Хмельницького, в 1995 році. Тоді його зняли з постаменту за допомогою крана, після чого відреставрували, і встановили на вході в парк Металургів на вулиці Богдана Хмельницького, де пам'ятник знаходиться донині. Таким чином, скульптура отримала нове життя, і помилуватися гетьманом - засновником першої козацької республіки, тепер може будь-хто прямо в центрі міста.

Але що ж сталося з парком, де стояв цей пам'ятник? Де він, райський куточок, який колись притягував до себе сотні гостей з усього міста, і навіть з інших куточків країни? Мені вдалося відшукати те саме місце, яке описує Лариса Бєляєва в наведеному вище оповіданні. Тут, як і колись, зустрічають нас сходи, що ведуть на невеликий пагорб.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 3

З боків ростуть туї, а нагорі самотньо стоїть те, що залишилося від пам'ятника - частина постаменту.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 4

Все навколо покрилося густими заростями, подекуди ще можна побачити розкидані залишки залізобетонних конструкцій.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 5

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 6

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 7

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 8

А ось і та сама Козацька криниця, колись з цього колодязя по трубочці через цей отвір витікала чиста джерельна вода. Сьогодні навколо нього - звалище.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 9

Та й сам колодязь перетворився в болото зі сміття.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 10

Проходимо далі, і ледве помітною стежкою виходимо до покинутого фонтану.

Де, як не тут, згадати ці слова? "Недалеко - красивий фонтан зі справжніми золотими рибками. Вийшло!". Ні, на жаль, не вийшло. Не вийшло зберегти те, що колись приносило море радості і вражень. Навіть зараз, через десятиліття, досить поглянути навколо, і можна запросто уявити, як красиво було тут тоді. Все ще видно алеї, акуратно обсаджені туями, вдалося знайти навіть галявину, де вічнозелені красуні росли по колу, замикаючи прекрасне зелене кільце і створюючи відокремлений куточок посеред колись мальовничої природи. Тепер тут, в самому центрі галявини - вогнище, викладене з осколків фонтану.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 11
Природа заліковує рани. Гори сміття поступово заростають свіжою травою, піднімаються вгору нові дерева, заростають доріжки, колись викладені плиткою. Навколо - тиша, що переривається лише співом птахів. І тільки самотній постамент на пагорбі з видом на дніпровські береги нагадує нам про те, що здатна зберегти лише людська пам'ять - про колись забуте минуле.

На Хортиці парк, де стояв Хмельницький, перетворився на звалище - фото 12
До 400-річного ювілею Богдана Хмельницького пам'ятник був відреставрований і перенесений в парк Металургів.

В публікації використані матеріали з сайту retro.zp.ua, фото із Запорізького обласного державного архіву та з архіву газети "Індустріальне Запоріжжя - панорама", а також фото Олексія Толмачова та з Вікіпедії.

Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя