Місце зборів ОУН і спірний знімок Василя Вишиваного: Які історичні загадки розгадали запорізькі учні

Традиційні підсумки місяця, які підбиває для читачів постійний автор "Архівів КДБ" у Depo.Запоріжжя – кандидат історичних наук Юрій Щур, цього разу цілком присвячені Запорізькому краю та його юним дослідникам  
 

Місце зборів ОУН і спірний знімок Василя…
Мелітопольські дослідники

У лютому на Запоріжжі вже традиційно відбувся регіональний етап Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської молоді "Українська революція: уроки і перспективи". Тематика представлених робіт, на жаль, також стає традиційною: новизна часто поступається місцем мейнстріму. Уже не перший рік кілька робіт, які подаються учнями на розгляд журі, обов’язково присвячені постаті полковника Армії УНР Петра Болбочана. Зрозуміло, що наукової новизни тут очікувати не варто. Тим більш, не можуть мати ніякої новизни учнівські роботи про Українську центральну раду або ж присвячені іншим глобальним питанням – проблемам доби революції та визвольної боротьби постреволюційного часу.

Однак, трапляються серед "загальних" робіт і справжні перли пошукової учнівської діяльності. Один із прикладів – цьогорічне дослідження учня 8 класу Енергодарського багатопрофільного ліцею Дениса Щербаня. Юному досліднику разом з науковим керівником Іриною Самойловою вдалося встановити місце відомого фотографування Вільгельма фон Габсбурга (Василя Вишиваного) зі своїм штабом в Олександрівську (Запоріжжі). Цю світлину завжди прив’язували до будинку Бадовського, однак краєзнавці мали сумніви оскільки вигляд будинків не співпадав. Завдяки кропіткому аналізу дослідників з Енергодару тепер можна припустити, що фотографування відбулося біля арки будинку Мінаєва неподалік Запорізького національного університету.

Вільгельм фон Габсбург зі штабом на тлі будинку Мінаєва у Запоріжжі

Лише одна робота на конференції була присвячену історії визвольного руху. Але саме ця робота є прикладом добропорядності у науковому краєзнавчому пошуку, позаяк, на жаль, стало звичним явищем "передирання" або ж занадто "конспектування" робіт відомих науковців і подання їх на конкурс під власним прізвищем. Учні Костянтинівського районного навчально-виховного об’єднання  №1 "Таврія" Роман Горбов та Юлія Савко разом із своїм керівником Ольгою Горбовою пішли іншим шляхом: опрацювавши доступні на сьогодні дослідження з історії діяльності ОУН на території Мелітопольського району та їхнього села безпосередньо, вирішили знайти місця пам’яті українського визвольного руху 1940-х років. І це їм вдалося.

Юні краєзнавці встановили місце зборів Костянтинівського проводу ОУН. Це – будівля колишньої школи.

Місце зборів проводу ОУН

Роман Горбов на фоні хати, де раніше була школа, в якій збиралися оунівці

Також дослідники знайшли на місцевому кладовищі спільну могилу родини оунівців Шевченків, які загинули у бою з німецькою жандармерією у 1943 році. "11 квітня 1943 р. в с. Костянтинівка в хаті оунівця, агронома Петра Шевченка проходила нарада за участі членів обласного проводу. Близько 21-ї години хата була оточена гестапо, в "мішку" опинилися керівник міського проводу Михайло Вінтонів, члени обласного проводу Богдан Мовчан і Борис Крицан, господар та його родина. На вимогу гестапо здатися оунівці почали стріляти. Внаслідок перестрілки з боку німців було троє вбитих. Зі сторони оунівців втрати були більш значні: загинули обидва члени обласного проводу, господар хати, його дружина Анастасія, діти Анна й Василь. Ще одна донька Петра Шевченка збожеволіла. Михайло Вінтонів отримав важке поранення в голову й через два дні помер у в’язниці від тортур". (Щур Ю. ОУН на Запоріжжі. 1940-1945. Документи і матеріали).

Могила оунівців Шевченків

Могила оунівців Шевченків, які загинули у бою з німецькою жандармерією у 1943 році

Резюмуючи, варто зауважити: подібні конкурси наукових робіт учнівської молоді наявно демонструють, наскільки шкідливим було рішення виключити з навчального процесу у школах курс "Історії рідного краю". Його вивчення насправді важливе і має свою аудиторію.

Читайте також

Незбагнена Соборність і переписування підручників: Як вшановували й чим паплюжили українську історію в січні

Роздуми над сплюндрованим роком: Забута у Запоріжжі Українська революція та інші підсумки 2020-го

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme