Меморіал із трьох сотень надгробків: У Запоріжжі увічнять пам'ять переселенців-менонітів

Знайдені у фундаменті старого амбару надгробки зі знищеного менонітського цвинтарю стануть основою майбутнього меморіального комплексу у Запоріжжі, де увічнять пам'ять переселенців, що розбудовували економіку краю

Марія Іовова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Меморіал із трьох сотень надгробків: У З…

У Запоріжжі презентували результати дослідження знайдених улітку надгробків з могил менонітів та розповіли, що робитимуть із сотнями могильних каменів.

В липні у фундаменті покинутого амбару площею 180 кв. м на вулиці Зачиняєва, на Верхній Хортиці, науковці знайшли старовинні надгробки з менонітського цвинтаря. Він був знищений в середині 1930-х років. До війни на його місці був розташований стадіон, а у 1946 році постала школа №86.

Тоді намогильні плити з цвинтаря використовували у якості будівельного матеріалу. "При будівництві плити ламалися, билися і ховалися надписами вниз, щоб не було видно, що це надгробки. Ніхто до останнього часу не міг довести, що це фрагменти з кладовища. Просто було видно кам’яні гранітні плити", – розповідає директор заповідника "Хортиця" Максим Остапенко. 

За чотири місяці роботи дослідникам вдалося вилучили понад 300 об’єктів: деякі з них були цілі, частина – зовсім розбиті. За словами Максима Штацького, наукового співробітника заповідника, вдалось ідентифікувати майже 100 надгробків: з іменами, з датами народження та смерті, з даними про родичів і таке інше. Дослідники навіть знайшли кілька фотографій людей, на могилах яких стояли ці камені. 

Найбільш відомий рід, який представлений серед знайдених пам’яток, це Коопи. Знайдений надгробок належить Катарині Кооп – дружині відомого підприємця Абрахама Коопа, засновника декількох запорізьких підприємств, нині "АвтоЗАЗ", "Запоріжкабель". Надгробок унікальний: виготовлений італійськими майстрами та прикрашений золотими надписами. "Ця пам’ятка дійсно коштовна і надзвичайно яскрава. Вона представляє якраз найбільш відому з родин хортицьких менонітів", – каже Остапенко.

Серед пам’ятників також є повністю цілий, який належить Анні Нібур – доньці видатного бізнесмена Германа Нібура, яка померла у шестирічному віці. Нібур заснував перший паровий млин в Олександрівську (сучасному Запоріжжі).  

Також серед знайдених надгробків є безліч тих, надписи і фрагменти яких відсилають до найбільш раннього періоду існування хортицьких менонітів. Найстаріший надгробок датований 1793 роком. Вперше меноніти з’явилися на Хортиці у 1789 році, тобто людина була похована за чотири роки після прибуття переселенців до запорізького краю.  

"Зараз ми маємо тут унікальну колекцію з кінця XVII до початку XX століття. Останні з плит датовані квітнем 1918 року. Це плити, що належали німецьким солдатам Першої світової війни, які загинули тут біля колонії Хортиці в боях часів громадянської війни. Про це навіть у німецьких архівах немає жодних даних", – розповідає Остапенко.

Дослідники знайшли чотири розколотих пам’ятника німецьких солдатів – залишки горизонтального гранітного меморіального комплексу у стилі модерн.

Нині знайденні пам’ятники зібрані на території автогосподарства ЦІМЕТ на Хортиці. Спочатку їх потрібно відчистити – від піску, смоли та цементу, та реставрувати: так, щоб не пошкодити написи. Після цього з них планують зробити комплекс "Меморіал хортицьких менонітів".

"Ми хочемо гуманітарно оцінити ці знахідки. Щоб до оцінки долучилися краєзнавці, історики, громадські та політичні діячі, представники Канади, де мешкає більшість менонітів. Потім сформувати єдину позицію увічнення пам’ятника менонітів, які зробили такий серйозний внесок в історію нашого краю", – зазначає Остапенко.

Поки точно невідомо, де саме буде розташований меморіал. Можливо, біля існуючого менонітського цвинтаря на острові Хортиці, можливо саме на Верхній Хортиці. Остаточний формат має визначити міська влада. 

"Те, що я побачив сьогодні? – велика праця. Тепер, аби ця праця не була марною, науковцям потрібно розробити пропозиції щодо створення такого історичного меморіалу. Ми кошти знайдемо.  Гадаю, на сесії міської ради це питання буде підтримано та буде виділено фінансування, щоб далі можна було працювати у цьому напрямку", – зазначив міський голова Володимир Буряк.

Дослідники кажуть, що зацікавленість до цих пам’яток дуже велика, люди приїжджали практично з усього світу: з Америки, Канади, Парагваю, Європи, Болівії. Люди знаходять пам’ятники своїх родичів та предків, які колись жили на Хортиці.

Зазначимо, що перший етап дослідження знахідок вдалося реалізувати за підтримки громадськості, краєзнавців та волонтерів, менонітської діаспори у Канаді та США, благодійного фонду "Хортиця" та багатьох інших.

Читайте також:

Час збирати каміння: Звідки у фундаменті запорізького амбару десятки німецьких надгробків;

На гостини до батька: Як на Запоріжжі створюють перший у світі музей Махна;

Експозиція з горищ: Як на Запоріжжі започаткували сільський музейний рух.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme