Медові історії: Як запорізькі бджолярі підсолоджують прощання з літом

Християни східного обряду сьогодні згадують старозавітних мучеників Маковіїв, у народі ж 14 серпня – день прощання з літом. Підсолодити розставання має мед

Медові історії: Як запорізькі бджолярі п…

Медовий Спас або День пам'яті братів Маковіїв святкують 14 серпня. Це унікальне свято, в якому народні традиції тісно переплелись з церковними. На честь дня, головним символом якого в народній традиції є мед, журналісти Depo.Запоріжжя дізналися про запорізькі "солодкі справи".

Що за свято Медовий Спас?

Сама назва "Медовий" народилась не випадково – з середини серпня починається викачка меду з вуликів. Після цього віруючі бджолярі приносили та й нині приносять свіжозібраний мед до церкви, аби освятити. Згідно з повір'ям, перша ложка освяченого меду – чарівна, якщо загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться.

Як розповів прес-секретар Запорізької єпархії УПЦ КП Денис Кравчук, офіційно це православне свято зветься Днем пам'яті братів Маковіїв. У цей день у церкві відбувається Божественна Літургія, яка кладе початок Успенському посту. Після цього віруючі нерідко освячують букети квітів та перший мед – ця традиція була закладена священиками багато років тому і має символічний характер.

У народі ж Медовий Спас – це проводи літа. Починає холоднішати, птахи відлітають у вирій. 14 серпня ніби кладе початок кінцю теплих днів, але солодким медом нагадує – тепло обов'язково повернеться.

Бджолярство на Запоріжжі

На Запоріжжі популярність виробництва меду росте з кожним роком, стрімко збільшується кількість приватних господарств, які хочуть вийти на професійний рівень. Торік лише офіційно в області виготовили понад 4000 тонн меду. І це тільки пораховано мед приватних та комерційних господарств, які пройшли сертифікацію та мають усі необхідні документи.

З них понад 1000 тонн – експортують за кордон. Як розповіла заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОДА Людмила Щербина, на сьогодні зареєстровані три запорізькі товариства, які експортують солодку продукцію. Вони розташовані у Бердянському, Запорізькому та Оріхівському районах. Перелік країн, в які продають запорізький мед, вражає – США, Японія, більшість країн Європи, ОАЕ, Великобританія, Канада та Китай.

Кількість пасік в області настільки велика, що місця не вистачає. На Запоріжжі почали проводити зустрічі для будування взаємодії між різними "медовими" господарствами. На них бджолярі повідомляють один одному, де саме вони планують розміщувати пасіки. Також на зустрічах пасічників інформують про те, які поля обробляють отрутохімікатами. Це дозволяє запобігти загибелі бджіл.

Аби експортувати мед на ринок України та поза її межі, він має пройти низку експертиз. В Україні лише дві лабораторії, які їх роблять: у Львові та Києві. Проте частину процедури можна пройти і в Запоріжжі: паспортизацію сімей бджіл роблять у деяких ветеринарних лабораторіях міста. Перелік стандартів, яких треба дотриматись, доволі великий, попри це кількість пасічників, що виводять власну діяльність на професійний рівень, постійно збільшується.

Через сильну спеку та посуху, які супроводжували літо-2018, меду цьогоріч приблизно на 30% менше, ніж зазвичай. "Але ситуація ще може виправитись – за рахунок соняшникового меду, який з'явиться пізніше", - додає Людмила Щербина.

Через високий інтерес запоріжців до бджолярської справи у вересні 2018 року в Мелітопольському агротехнологічному університеті почнуть готувати професійних пасічників. Такої спеціальності в ВНЗ до цього року не було, а тепер всі охочі зможуть навчитись. Навіть заочно чи дистанційно.

Скільки коштує мед у 2018 році?

Звісно, що з такою кількістю виробників купити мед у Запоріжжі можна будь-якої пори року. Ціни дуже різняться в залежності від точки продажу, виробника і виду меду. Різновидів - десятки. Вони доволі суттєво розрізняються між собою і за смаком, і за виглядом, і за ціною.

Загалом весь мед ділиться на дві групи – монофлорний, тобто зібраний з рослин одного виду, і поліфорний, зібраний з багатьох рослин. Перший отримує назву за назвою рослини: акацієвий, липовий, гречаний, соняшниковий. Другий різновид найчастіше називають за місцевістю або за складом: польовий, лісовий, квітковий, різнотрав'я.

Монофлорний мед завжди суттєво дорожчий – це пов'язано з процесом виробництва. Він вимагає, аби бджоли збирали нектар у певній місцевості з певними рослинами. Поліфлорні різновиди дешевші, хоча на користі та якості продукту це не відображується – лише на деяких нюансах смаку, запаху і складу.

Наприклад, в одному з популярних супермаркетів міста кілограм польового меду коштує 104 гривні.

А ось липового – вже 140 гривень за кілограм.

Така ж ситуація в іншій мережі. Монофлорний акацієвий мед – майже 140 гривень за кілограм, а поліфлорний різнотрав'я – 88 гривень.

Традиційно ціни у приватних господарствах нижчі, ніж в магазинах, але у випадку з медом це далеко не завжди так. Промислові гіганти додають до меду антибіотики і різні додатки, щоб він мав привабливіший вигляд і краще зберігався. Пасічники ж зазвичай продають чистий мед, тож не можна сказати, що ціни сильно відрізняються.

Наприклад, трилітрова банка квіткового меду в одному з приватних господарств коштує 365 гривень, тобто 120 гривень за літр.

А ось свіжий травневий мед акації – 615 гривень за три літри, тобто понад 200 гривень за літр.

Поліфлорний мед минулого, 2017 року, різнотрав'я, можна купити набагато дешевше – 255 гривень за три літри, відповідно 85 гривень за літр.

На стихійних ринках Запоріжжя журналістам трапився лише один продавець, який міг розповісти, який різновид меду він продає. Літр липового меду 2018 року коштує тут 200 гривень, його привезли з Тернополя.

Неподалік продають запорізький мед по 85 гривень за півлітрову баночку. Щоправда, продавчиня не знає, який саме різновид продає, бо не є виробником.

Слово бджолярам

Микола Медвідь

Микола Петрович займається медом все своє життя, адже у нього пасіка – це сімейна справа. Вже декілька поколінь родина виробляє мед здебільшого для себе та друзів, але чимало продукції йде і на продаж. Фіксованих точок збуту в пасічника немає – мед розбирають дачники з його кооперативу, ще дещо – продається через Інтернет.

"Раніше погода була інша і асортимент був ширше – ми виробляли мед з акації, липи… Але клімат змінився, стало набагато спекотніше, тож зараз здебільшого виготовляємо різнотрав'я. Ціна – 90 гривень за літр", - ділиться чоловік.

Віктор Шейко

Історія пасіки родини Віктора Шейка почалась 36 років тому. Започаткував справу батько Віктора – в чоловіка була сильна алергія на укуси бджол і, щоб займатись бджолярством, її довелось "перебороти".

На сьогодні на пасіці родини Шейко понад 100 вуликів. Мед виробляють і для себе, і на продаж. Вартість літру починається від 100 гривен, найдорожчі види – 200.

Сергій Пасічник

"Я лише три роки, як займаюсь бджолами. Поки сімей (бджолиних - Ред.) мало, але в найближчому часі планую розширитись до 50. Завжди мріяв цим займатись, з дитинства" - розповідає Сергій.

Життя склалось так, що улюбленою справою чоловік почав займатись вже на пенсії, але він дуже задоволений – вдома завжди є натуральний мед. З одного вулика зазвичай збирає приблизно 60 кілограм солодкого нектару. Частина залишається в родині, частину – продають. Ціни Сергій визначає по регіону – скільки в середньому беруть конкуренти, таку ж і ставить.

"Я не заради грошей… Бджіл любити треба" - додає Сергій.

Катерина, сімейний магазин "Весела бджілка"

Наша родина займається бджільництвом більше 30 років, ми є бджолярами вже у п'ятому поколінні. Бджоли - це наш сімейний бізнес, який передається від мого прапрадіда до онуків.

Пасіка родини Катерини розташована в Новомиколаївському районі, тут є всі умови для бджільництва: навколо села - чотири озера, береги яких вкриті луговими травами, а неподалік від пасіки ростуть акації. Поруч цвітуть такі медоноси як буркун, осот, розторопша, соняшник і безліч інших лікарських трав. оскільки медоносні квіти розпускаються в різний час, то медозбір починається з середини травня і триває до перших чисел вересня.

"Ми виробляємо мед офіційно, згідно з усіма стандартами. Продаємо через Інтернет та через магазинчик на одному з ринків міста", - розповідає Катерина.

Слово кулінарам

На Медовий Спас традиційно готують різноманітну випічку з медом – пироги, пряники та млинці. Портал Depo.Запоріжжя відшукав кілька рецептів смачних і нескладних страв з медом.

Особливо актуальний у літній сезон - маринад для м'яса. Відмінно підійде як для курки, так і для свинячих реберець гриль. для маринуду знадобиться:

2 столових ложки меду;

2 столових ложки лимонного соку;

50 г вершкового масла;

третина склянки води;

мелений перець;

1 столова ложка вустерширського соусу;

пара середніх цибулин;

кетчуп за смаком.

Покласти шматок масла в сотейник, поставити на вогонь. Коли масло розстане, додати туди дрібно різаний лук і томити кілька хвилин, поки той не стане схожим на варений. Поступово додати інші складники, неважливо, в якій послідовності. Продовжувати варити на невеликому вогні. Маринад готовий, коли він стане густим та в'язким.

Найвідоміший торт з додаванням меду – "Медовик".

У приготуванні він доволі простий. Для торту знадобиться:

3 столових ложки меду;

2 склянки цукру;

2 склянки борошна;

2 яйця;

400 г вершкового масла;

500 г сметана 30% жирності;

чайна ложка соди;

100 г горіхів.

Важливо! Рецепт торта з медом передбачає використання і цукру, і меду. При цьому, додавати можна як рідкий, так і закристалізований продукт.

Трохи розтопити на водяній бані 100 грамів масла, після чого додати мед і одну склянку цукру. Ретельно перемішати, має вийти однорідна суміш. Після цього додати яйця, соду і знов перемішати. Фінальний етап приготування тіста - додавання борошна. Готове тісто треба розділити на рівні за розміром кульки, скласти миску і накрити пакетом або харчовою плівкою. Залишити хоча б на 15-20 хвилин. Поки тісто "доходить" - зробити крем. 300 грамів масла розтопити, додати сметану і другу склянку цукру. Змішати міксером або блендером – врешті решт крем має стати легким.

З кульок зформувати коржі, кожен з яких треба 15 хвилин випікати в духовці при температурі 180 градусів. Коржі намазати кремом і покласти один на другий. Після цього почекати декілька годин, поки торт добре просочиться. Різати та їсти.

Корисні цукерки

Для корисних цукерок знадобиться:

100 г мигдалю;

половина лимона;

по одній чайній ложці імбиру, кориці, оливкової олії;

5 столових ложек меду;

кокосова стружка;

300 г фініків без кісточок;

вода;

сіль за смаком.

Рецепт приготування дуже простий – усі інгрідієнти, за виключенням кокосової стружки, треба покласти в блендер і добряче перемішати. Воду додати на око, зазвичай достатньо близько 60 грамів. Коли маса стане однорідною та схожою на тісто, треба скатати з неї кульки та обваляти в кокосовій стружці (можна ще у кунжуті). Отримані "цукерки" накрити плівкою і прибрати на ніч в морозилку.

Млинці на медовому тесті

Одна зі страв, які традиційно подають з медом, – млинці. Але насправді мед можна додати і в тісто – це надасть страві неперевершеного аромату та ніжності. Для приготування знадобляться:

200 г – борошно;

300 г – молоко;

3 столові ложки меду;

2 яйця;

30 г вершкового масла;

60 мл соняшникової олії;

розпушувач тіста.

Яйця треба розбити у ємкість і збити. Молоко трохи підігріти, розчинити в ньому мед і додати до яєць. Борошно ретельно просіяти і додати розпушувач. З'єднати усі компоненти, додати олію і перемішати, доки тісто не буде однорідної консистенції. Добряче розігріти сковороду, розплавити на ній трохи вершкового масла. Млинці обжарювати по три хвилини з кожного боку, після чого – змастити маслом з обох боків. Готову страву подавати з медом та корицею.

Читайте також:

День кавуна: Скільки коштують баштанні на Запоріжжі та з чим їх їдять;

Невичерпані стратегічні запаси: Як запоріжці консервують для фронту і тилу;

Врятувала від цинги і подарувала всесвітню славу: Як черешня стала символом Мелітополя.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme