Крізь сталінське сито: Як запорізьку пралю тричі "фільтрували"

Юна запоріжанка у Німеччині доїла корів, прибирала будинок, а потім прала білизну. Ці невинні справи не вберегли її аж від трьох "допитів із пристрастю" 

Крізь сталінське сито: Як запорізьку пра…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Одна з цих справ була заведена на мешканку Запоріжжя Ніну Яценко. Вісімнадцятирічною дівчина була мобілізована до робіт у Німеччині та звільнена американськими військами. Після чого її тричі допитали радянські спецслужби.

У фільтраційній справі Яценко містяться три основні документи – дві анкети та невеличкий протокол допиту. Окрім інформації про особу в анкетах є і цікаві примітки.

Уперше дівчину допитували ще у Німеччині 31 серпня 1945 року. Від звільнення американськими військами у травні та до цього часу вона перебувала спочатку в американському таборі - до червня, а потім до серпня прала одяг у військовій частині. В анкеті йшлося, що рідна мова дівчини – українська, трохи розуміє німецьку. До Німеччини виїхала 11 травня 1943 року по мобілізації. До травня 1945-го працювала у господаря неподалік Гамбурга, де до її обов'язків входило доїння корів та прибирання будинку, що вона і робила до звільнення союзниками. Примітка на анкеті повідомляла, яким маршрутом Ніна повертатиметься до Запоріжжя - зазначалося, що через радянсько-польський кордон. Особливих питань, судячи з усього, до дівчини не виникло, тож фільтраційна комісія дозволила Яценко мандрувати на батьківщину.

Вдруге з репатріанткою спецслужби спілкувалися вже у Запоріжжі 20 жовтня 1945 року. Але тут в документах виникла деяка плутанина: повідомлялося, що Ніна поверталася в СРСР через німецький кордон. (Зазначимо, спільний кордон із Німеччиною існував у СРСР лише в період Другої світової війни, коли обидві країни розділили між собою Польщу. Тож можна припустити, що йдеться про один і той самий маршрут, тільки йменують його по-різному, - Ред.).

У другій анкеті з'явилося трохи більше відомостей про життя-буття репатріантки. Зокрема, значилося, що на Запоріжжі під час окупації Яценко від листопада 1942-го до січня 1943 року працювала чорноробом на військовому будівництві, а від лютого до березня 1943-го – на овочевій базі у Матвіївці. Тут же було уточнено ім'я господаря, на якого Ніна працювала у Німеччині – Вільгельм Франценбур. Цікавим тут також є зазначення документу, який посвідчує особу - метрична виписка від 10 листопада 1925 року за №73.

Таким чином, компрометуючих Ніну матеріалів працівники не знайшли. Рішенням комісії, до якої входили заступник начальника обласного УНКВС, начальник відділу по боротьбі з бандитизмом та заступник начальника 2 відділу УНКВС, справа Яценко була направлена на зберігання до архіву І Спецвідділу УНКВС для взяття на загально довідковий облік.

Утім, за два тижні, 2 листопада, Ніна знову викликали в Запорізьке УНКВС на допит: їй довелося пояснити, де і коли перетинала кордон з СРСР, а також відповісти, які документи здала під час першої фільтрації. Відповіді співробітника НКВС задовольнили. На цьому фільтрація запоріжанки добігла кінця.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme