Крізь сталінське сито: Як запорізького теслю калмики "здали"

У запорізького теслі Івана Дем'яненка були шанси уникнути робіт на Німеччині та, відповідно, принизливої процедури фільтрації, але його "здали" свої ж - "радянські люди"

Крізь сталінське сито: Як запорізького т…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Один із "відфільтрованих" - запорізький тесля Іван Дем'яненко.

Уродженець Сумщини Дем'яненко у Запоріжжі мешкав у так званому "селищі 8". Працював на алюмінієвому комбінаті. На початку окупації міста 30-річний чоловік влаштувався теслею на ДніпроГЕС, після, за тим же фахом, працював на залізничному мосту на Хортиці. Упродовж тижня брав участь у роботах на мосту через річку Московка, що в районі сучасного запорізького автовокзалу.

У жовтні 1943 року у зв'язку із наступом радянських військ німецьке командування наказало цивільному населенню залишити Запоріжжя. Дем'яненко перейшов на правий берег Дніпра та два місяці переховувався у лісосмузі. Після цього вирушив до селища Томаківка (Дніпропетровська область), але потрапив до рук калмиків, що перебували на німецькій службі. Чоловіка затримали та етапували до Марганцю, а звідтам - до Німеччини.

Запорізький тесля потрапив до сортувального табору в місті Новий Ульм. Був направлений до міста Дунаверт електромонтером на завод, що виготовляв артилерійські снаряди, потім його "перекинули" на завод Манн в Аугсбург. Там Дем'яненко й працював до 28 квітня 1945 року, коли місто було звільнено американськими військами. Через Оберхаузен чоловіка відправили до СРСР за маршрутом на Нюрнберг – Дрезден і далі до Запоріжжя. До міста він прибув 30 липня 1945 року.

Під час фільтраційної перевірки, що відбувалася у Запоріжжі, слідчого серед іншого цікавило, чи відомі Дем'яненку зрадники Батьківщини. Допитуваний "пригадав" одного, але зважаючи на "інформативність" відповіді, зрадник міг бути вигаданим, аби відчепилися. "Я знаю одного, прізвища, ім'я, по-батькові не знаю. Проживав у Запоріжжі, селище №8, барак № не знаю. Особливі прикмети: вище середнього зросту, худий, чорний, гостроносий. Де він зараз, я не знаю", - повідомив "чекісту" Дем'яненко. І від нього, дійсно, відчепилися. Як і до багатьох інших репатріантів, додаткових питань після допиту до запорізького теслі не виникало. Його справа була відправлена до архіву УНКВС.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Читайте також:

Як запорізькі "чекісти" на "сіоністську" поему полювали;

Крізь сталінське сито: Як запорізьким дівчатам анкети псували;

Як запорізьких "чекістів" за погану роботу "видрали".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme