Крізь сталінське сито: Як запорізьким дівчатам анкети псували

Перебування на окупованих територіях, а тим більше робота у Німеччині назавжди заплямовували анкету радянської людини

Крізь сталінське сито: Як запорізьким ді…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. На німецькі роботи мобілізовували переважно молодь, тобто дівчат, адже хлопці раніше пішли на фронт. Після повернення та "фільтрації" остарбайтери все життя мали повідомляти в анкетах, що мешкали в окупації та працювали у німців.

Саме так були зіпсовані анкети трьом юним запоріжанкам: Любові Данильченко, Марії Сивоконь та Катерині Сабалдашній, на фільтраційні справи яких портал Depo.Запоріжжя натрапив в архівах КДБ.

Уродженка Київщини Любов Данильченко - старша з трійці. Мешкала у Запоріжжі в районі Лікарняного містечка (нині район проспекту Металургів). У 1940 році закінчила восьмирічку, до війни працювала у буфеті. На початок окупації Запоріжжя Данильченко виповнилося 19 років, роботи на той час в неї вже не було. У березні 1942 року дівчину мобілізували до Німеччини - вона працювала на господаря Ріля Котта у місті Деліч, що у землі Саксонія. Звільнили цю територію всередині квітня 1945 року.

Майже п'ять місяців Любов добиралася до Запоріжжя - повернулася у вересні. Оселилася у селі Вознесенка (тепер це середмістя Запоріжжя). Уже у жовтні дівчину викликали на допит у НКВС. Особливих питань та зауважень у спецслужби до Данильченко не виникло.

Уродженка Вознесенки Марія Сивоконь була молодшою за Данильченко на три роки - війну зустріла 16-річною школяркою. Під час окупації працювала різноробом та паралельно навчалася на курсах, здобуваючи фах швачки. У травні 1943 року Марію вивезли до Німеччини. Тут вона працювала на території землі Мекленбург-Передня Померанія.

Марія була звільнена союзними військами, повернулася додому. "Фільтрацію" пройшла без зауважень з боку "чекістів".

Ровесниця Марії, уродженка села Кірове (Жеребець) Оріхівського району Катерина Сабалдашня у 1940 році закінчила п'ять класів школи. Згідно з анкетними даними, не працювала, перебувала на утриманні матері. У червні 1942 року була мобілізована до Німеччини, працювала на фабриці "Комет". По репатріації повернулася до Запоріжжя, мешкала в селищі Передатне.

Катерину також допитали у рамках "фільтрації" і також не знайшли на неї жодних компрометуючих даних.

Цих дівчат, як загалом усіх "відфільтрованих", об'єднувало у подальшому одне – усі життя в анкетах вони мали зазначати, що проживали на окупованій території, а особливо те, що перебували на роботах в нацистській Німеччині.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Читайте також:

Як Запорізьку область після німців "зачищали";

Як доньку страченого запорізького комуніста "фільтрували";

Як запорізькому зварювальнику влаштували потрійну фільтрацію.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme