Крізь сталінське сито: Як запоріжанку Сибір наздогнав

На початку радянсько-німецької війни запоріжанці Ірмі Абермет майже пощастило: її не відправили до Сибіру, як багатьох інших етнічних німців

Крізь сталінське сито: Як запоріжанку Си…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Нова історія з архівів спецслужби - про долю етнічної німкені Ірми Абермет.

У 1930-ті роки справжнім хітом у СРСР стала "Пісня про Батьківщину" з кінострічки "Цирк". "Я не знаю іншої країни, де так вільно дихає людина", - співали герої фільму. Але чи було так насправді? Яскравий приклад ставлення "країни рад" до власних громадян – доля Ірми.

Ірма Федорівна Абермет народилася в 1911 році на хуторі Красновка Куйбишевського району Запорізької області в сім'ї німців-переселенців із західної Пруссії. У 1941 році, на початку німецько-радянської війни, її чоловіка Едуарда Фердинандовича Яна, як і тисячі інших етнічних німців, кому не пощастило жити у СРСР, за наказом сталінської влади вислали до Казахстану.

Сама Ірма до висилки не потрапила, але й евакуюватися не встигла, бо перебувала на оборонних роботах – рила окопи. Коли повернулася додому до Красновки, там вже були німці. Під час окупації Ірма продовжувала працювати у місцевому колгоспі. У 1943 році її вивезли до Німеччини гітлерівські війська, що відступали. У місті Берген запоріжанка працювала у приватному господарстві: допомагала на кухні та у готелі. Коли місто зайняли підрозділи червоної армії, Ірма виїхала до Запоріжжя і 3 вересня 1945 року повернулася до Красновки.

Наступного дня Ірму Абермет вже допитував начальник райвідділу НКВС, старший лейтенант Гусєв. У протоколі допиту відчувається доволі високий рівень підготовки "енкаведіста": він знав, про що треба запитувати і чим цікавитися. Зокрема його цікавило, за яких обставин Ірму Абермет німецька адміністрація записала у склад фольксдойчів (етнічних німців, що жили за межами Німеччини). З'ясувалося, що Ірму у фольксдойчі записали у березні 1942 року, коли до Красновки приїздив представник СС із сусіднього селища Люксембург (нині - райцентр Розівка Запорізької області).

Висновки щодо Ірми старший лейтенант Гусєв зробив швидко. Уже 20 вересня Гусєв підписав постанову за наслідками вивчення фільтраційної справи жінки. Документом він фактично відправив Аберміт у заслання – на переселення до Новосибірської області. Наступного дня, 21 вересня, Ірма дала підписку-зобов'язання у 15-ти денний термін виїхати з Красновки до Новосибірську, де мала стати на облік у тамтешньому відділі НКВС. Облікову справу Абермет мали переслати за місцем її нового проживання.

Чи доїхала жінка до місця заслання невідомо, даних про подальшу її долю у фільтраційній справі немає. У 1954 році на території Новосибірська серед прописаних вона не числилася.

Понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійованих громадянина СРСР.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme