Крізь сталінське сито: Як у Запоріжжі заводчанку "фільтрували"

Юна селянка не змогла покинути літню матір і залишилася в окупації, працювала "при німцях" на "Запоріжсталі", а потім - на схожому підприємстві у Німеччині

Крізь сталінське сито: Як у Запоріжжі за…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Наступна історія - про робітницю "Запоріжсталі" Марію Борисенко.

Дівчина народилася у селі Вознесенка, колишня територія якого розташована в нинішньому середмісті Запоріжжя. На момент окупації міста Марії виповнилося 15 років. Вона не могла покинути 63-річну матір, тож не евакуювалася. Під час окупації працювала на заводі "Запоріжсталь" чорноробом. У серпні 1943 року, на підставі наказу німецької влади, дівчина була мобілізована для роботи у Німеччині. Після проходження медичної комісії 24 серпня у супроводі поліцая прибула на вокзал, звідки з групою запоріжців виїхала до Німеччини - міста Брауншвейг, що був центром військової промисловості. Працювала там на заводі, проживала у таборі "С".

Усі цю нехитру інформацію з Марії вивудили під час двох допитів. Перший відбувся ще 8 липня 1945 року у перевірочно-фільтраційному пункті НКВС СРСР, що був розташований у Бранденбурзькому таборі №287. Допит проводив старший лейтенант Шугай. За результатами дівчини дозволили повернутися у Запоріжжя.

Під час допиту на репатріантку заповнювалася анкета. У сухих даних привертає увагу, що запоріжанка Борисенко ідентифікує себе як українку і називає рідною мовою українську.

Удруге Марію допитували вже у Запоріжжі в листопаді того ж року. Старший оперуповноважений молодший лейтенант Гончаров зафіксував у протоколі обставини потрапляння дівчини у Німеччину. Відповіді "чекіста" задовольнили, у справі з'явилася резолюція, що під час попереднього розслідування компрометуючих даних на Марію Борисенко не отримано. Справа підлягала передачі в архів НКВС Запоріжжя для зберігання й взяття на облік. З обліку її було знято у січні 1958 року, про що свідчить напис, зроблений червоним олівцем на обкладинці.

Зазначимо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійованих громадянина СРСР.

На головному фото: один із німецьких трудових таборів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme