Крізь сталінське сито: Як у Запоріжжі дев'ятнадцятирічну селянку "фільтрували"

Уродженка Дніпропетровської області Раїса Вовк розділила долю багатьох краян, які залишилися проживати в окупації

Мешканці Зеленого Яру, робітничого селища у межах Запоріжжя, Раїсі Вовк дещо "пощастило": з роботи у німецького поміщика її звільнили не союзники, а "свої" - червоноармійці. Це, скоріше за все, вберегло дівчину від додаткових питань "чекістів", але не стало запобіжником від фільтрації

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Одна з цих справ була заведена на мешканку Запоріжжя Раїсу Вовк. Сімнадцятирічна дівчина була мобілізована до робіт у Німеччині, а наприкінці війни звільнена радянськими військами. Після чого її двічі допитали спецслужби.

Уродженка селища Томаківка Дніпропетровської області, що мешкала в запорізькому Зеленому Яру, Раїса Вовк розділила долю багатьох краян, яким довелося проживати в окупації. З 1942 року по травень 1943 року дівчина, якій тоді було 17 років, працювала в общині у Томаківці. Потім за мобілізацією була відправлена до Німеччини. Спершу працювала на сільськогосподарських роботах, а від березня 1945 року – у поміщика неподалік міста Гюстров (районний центр, розташований у землі Макленбург, Передня Померанія).

Околиці Гюстрова були звільнені 1 травня 1945 року солдатами Червоної армії. Раїса отримала умовну волю і вже за тиждень була відправлена до Радянського Союзу.

Батьківщина зустріла дівчину "фільтрацією". Уперше Раїсу допитали одразу після повернення - 25 травня. На репатріантку було складено спеціальну анкету, яка містила основні дані про Вовк.

Наступного разу її допитували у Запоріжжі 5 листопада 1945 року. Якихось особливих питань до дівчини в місцевого НКВС не виникло. Слідчого цікавило, які документи Раїса здала на фільтраційному пункті та чи мала німецький паспорт. На останнє дівчина відповіла стверджувально, додавши, що цей документ залишився в адміністрації населеного пункту у Німеччині, де вона перебувала.

Виходячи з матеріалів фільтраційної справи, відповіді Раїси слідчого цілком задовольнили. Інших питань до репатріантки не виникло. Справа містить відповідні резолюції. В одній йдеться, що компрометуючих даних під час перевірки не знайдено. В інший постановляється фільтраційну справу на Раїсу Володимирівну Вовк направити в архів першого спецвідділу (обліково-реєстраційного) і взяти на загально-довідковий облік. На цьому фільтрація запоріжанки завершилася.

У фільтраційній справі, що складається, як і більшість подібних, з невеликої кількості папірців, привертає увагу один із документів. Це персональна посвідка Раїси Вовк, видана начебто німцями у Запоріжжі. По-перше, на ній стоїть печатка з тризубом - такі траплялися й в інших справах, портал Depo.Запоріжжя вже згадував про них. По-друге, є питання щодо дат в документі. Він датований тим часом, коли дівчина, згідно з анкетними даними, працювала у Томаківці Дніпропетровської області. Тож незрозуміло, яким чином педантичні німці примудрилися видати у Запоріжжі документ людини, яка в той час перебувала на відстані 40 кілометрів від міста. Серед можливих пояснень - під час "фільтраційного конвеєру" мали місце підтасовки даних чи документів.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

На головному фото: сучасне місто Гюстров, де під час війни працювала запоріжанка Раїса Вовк.

Читайте також:

Як запорізьких "чекістів" за погану роботу "видрали";

Як доньку страченого запорізького комуніста "фільтрували";

Як запорізькі "зекі" вітали "вільний люд", а "чекісти" прибулого Яроша "перековували".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя