Крізь сталінське сито: Як НКВС помічницу СМЕРШу "фільтрувало"

Попри допомогу контррозвідці запоріжанці Тамарі Клімовій довелося до кінця пройти принизливу процедуру фільтрації 

Крізь сталінське сито: Як НКВС помічницу…

Портал Depo.Запоріжжя продовжує вивчати так звані "фільтраційні" справи - зібрані чекістами досьє на жителів Запорізької області, які в силу різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині або союзних до неї країнах. Одна із цих справ заведена на жительку Запоріжжя, уродженку міста Кропоткін (Краснодарський край, Росія) Тамару Клімову.

На початок окупації Запоріжжя Клімовій було 15 років. Дівчина встигла закінчити сім класів і влаштуватися на роботу. До серпня 1943 року Тамара працювала на Моторобудівному заводі №29 (сучасний "Мотор Січ") прибиральницею та підробляла секретарем-машиністкою в конторі.

Німецьку мобілізаційну повістку Клімова отримала 14 серпня 1943 року. Уже наступного дня її відправили до Німеччини. Там дівчина працювала прислугою: спочатку, до травня 1944 року, у Берліні в господарстві Шитке, потім, до квітня 1945-го, - у господарстві Еріксхауст. Територію, де було розташоване господарство, звільнили радянські війська.

Певний час дівчина допомагала радянській контррозвідці в якості перекладача, адже знала німецьку мову. Утім, співпраця зі спецслужбою не скасовувала для неї фільтрацію. Спочатку, 11 липня 1945 року, Клімову перевіряли на фільтраційному пункті Брест-Литовська на радянсько-польському кордоні. Звідтам відправили до Запоріжжя.

На малій батьківщині Клімову викликали на допит 11 серпня 1945 року. Компрометуючих даних на дівчину, як взагалі на переважну більшість остарбайтерів, у "чекістів" не було. Виходячи з протоколу допиту, їй навіть не ставили якихось особливих питань – у ньому містяться лише більш розширені анкетні дані. У висновку за матеріалами перевірочно-фільтраційної справи сказано, що Тамара Клімова підозр не викликає, взята на облік УНКВС як прибула з Німеччини, справа здана до архіву 20 серпня 1945 року.

Це рішення було підтверджене 3 листопада того ж року головою фільтраційної комісії полковником Колосуніним.

Нагадаємо, понад 19 тисяч запоріжців, які за різних обставин під час Другої світової війни опинилися у Німеччині та союзних до неї країнах, пройшли по поверненні спеціальну перевірку – фільтрацію. Загалом же на територію Запорізької області прибули та було взяті на облік 47 132 репатрійовані громадянина СРСР.

Читайте також:

Як запорізькі "чекісти" на "сіоністську" поему полювали;

Як запорізьким дівчатам анкети псували;

Як запорізького теслю калмики "здали".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme