Не в пальті, зате з жетоном: Як на Запоріжжі з коней виховують поліцейських (ФОТО)

Кінна поліція - найбільш незвичайний підрозділ Нацполіції. Є така не скрізь. Запоріжжя має завдячувати її появі Хортиці. Адже відпатрулювати острів без непарнопалих помічників було б дуже складно

Не в пальті, зате з жетоном: Як на Запор…

Кінна міліція-поліція існує в новітній історії Запоріжжі майже чверть сторіччя. Колись кількість непарнопалих у стайнях на Хортиці - а саме тут дислокується створений 1993 року підрозділ - сягала 22 голів. Нині лишилося шестеро, за якими доглядає п'ять кавалеристів. Про виховання скакунів, майже телепатичний зв'язок між вершниками та їхніми конями, особливості несення служби порталу Depo.Запоріжжя розповів інспектор кавалерійської групи батальйону поліції особливого призначення ГУ НП України в Запорізькій області, капітан поліції Сергій Продай-Вода.

Над натовпом

Робочий день кавалериста починається з догляду за вихованцем. Він має прибрати денник та привести коня до ладу: розчесати, викупати, осідлати. На підготовку витрачається півтори години, після чого розпочинається навчання або безпосередньо робота. Працювати і навчатися скакуни мають щодня. В іншому випадку почнуть лінуватися, і їх буде складніше змусити виконувати вимоги поліцейського.

Кінні наряди патрулюють острів Хортиця, де ускладнений або неможливий проїзд автотранспорту. Влітку, під час підвищеної пожежної небезпеки, кавалеристи запобігають займанням та допомагають їх гасити. Також поліцейські-вершники стежать за правопорядком під час масових заходів - наприклад, на концертах або футбольних матчах. Головне завдання – затримувати злочинців, не допускати і припиняти порушення закону.

Кінь надає поліцейському-вершнику неабиякі переваги над його пішими колегами. На масових заходах кіннотник перебуває над натовпом, йому добре видно, що і де відбувається. Кінь важить 400-500 кілограмів, і ця маса, яка рухається в натовпі, вражає і змушує вгамуватися найзавзятіших хуліганів. З правопорушником поліцейський спілкується знизу догори, а це передбачає певну підпорядкованість, тож має психологічний вплив.

"У кожної людини в підсвідомості є страх. Коли громадянин дивиться на співробітника поліції верхи, він зупиняється, бо мало хто захоче сперечатися з правоохоронцем, який сидить на тварині вагою у півтонни. До того ж, людина побоюється, що жеребець в будь-який момент може зробити щось непередбачуване", - розповідають працівники кінної поліції.

Крім того, завдяки коням можна зекономити сили та засоби, необхідні для забезпечення правопорядку. Там, де для оточення певної території потрібно 15-20 правоохоронців, впораються чотири вершники.

Утім, і кінь – аж ніяк не засіб пересування, а справжній товариш, який може втрутитися в ситуацію, захистити і себе, і вершника.

Найрозумніша тварина на суші

Аби реакція коня була правильною, адекватною ситуації, він має стати одним цілим зі своїм кіннотником. Такий зв'язок встановлюється роками.

Як зазначає інспектор кавалерійської групи, коней неможливо дресирувати, як собак. Їх можна лише вчити. Акцент робиться на керованості та взаємодії кавалериста і коня. Тварина повинна з півслова, напівжесту, напівнатяку розуміти, чого вимагає кавалерист. А наїзник має на інтуїтивному рівні усвідомлювати готовність коня виконувати його завдання.

За бажанням кавалериста кінь має піти вперед, назад, вправо, вліво, зупинитися, повернутися, розвернутися, побігти риссю чи галопом. Крім того, коней вчать працювати разом. Вони повинні вміти йти шеренгою, "ніздря в ніздрю" - один за одним, коли голова одного коня буде розташована біля хвосту іншого тощо. При цьому дуже важливо, аби коні не почали конфліктувати між собою.

Коли кінь підходить до небезпечного натовпу, він не проявляє агресії, але готовий зреагувати на ситуацію. На жаль, навчити чи змусити непарнопалого виконувати команди захисту неможливо, це у нього проявляється інтуїтивно. Тварина сама вирішує, коли і до кого застосувати прийоми самозахисту, але ніколи не поводитиметься агресивно, поки немає загрози.

Як запевняє Сергій Продай-Вода, коні – найрозумніші тварини з тих, що живуть на суші. Вони єдині, які розуміють зміст людської мови, на відміну від тих же собак, що реагують лише на інтонацію. Скакуни дозволяють вершнику керувати собою, але при цьому добре знають, що вони сильніші за людину.

Розумні тварини чітко відрізняють час прогулянки і час служби. На відміну від будь-яких інших свійських тварин, вони вмотивовані, тобто, точно розуміють, що і для чого вони роблять під час своєї роботи. У них навіть є усвідомлення того, що вони - поліцейські і мають слідкувати за порядком навколо. Завдяки тому, що у скакуна є інтелект, він може на агресію або удар відповісти агресією або так само ударом. Навіть розрахувати силу удару і вирішити, коли і куди бити.

Служать скакуни в поліції 15-16 років, тобто приблизно половину життя - воно в них 25-30 років. Коней-пенсіонерів, в залежності від стану їхнього здоров'я, передають у кінноспортивні школи або селянам.

Аби повною мірою виконувати функції з профілактики та припинення правопорушень у такому місті, як Запоріжжя, кінний підрозділ має складатися з мінімум десятка непарнопалих. Утім, коні про це не знають, тож не скиглять, а старанно і сумлінно виконують свої обов'язки, як і належить поліцейським.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme