UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Мобільна еколабораторія: Чи побачать запоріжці дані про навколишнє середовище у своїх смартфонах

Теоретично пересувна лабораторія моніторингу довкілля, що її презентували у Запоріжжі, може в режимі онлайн передавати дані навіть у мобільний додаток, якщо його створити. Але поки грошей немає навіть на функціонування лабораторії

Мобільна еколабораторія: Чи побачать зап…

Мобільна еколабораторія, що тепер є у Запоріжжя, це - мікроавтобус "Форд транзит", обладнаний численними приладами для виміру рівня тих чи інших речовин у повітрі, воді, ґрунті, а також радіаційного фону.

Лабораторія може передавати усі дані в режимі реального часу. Вартість лабораторії – 11,5 мільйонів гривень. Гроші виділили міський та обласний бюджети, поділивши суму навпіл.

Як розповів керівник Запорізького обласного лабораторного центру МОЗ України Роман Терехов, у повітрі прилади лабораторії вимірюватимуть 16 речовин: діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, фенол, сірководень, формальдегід, сірковуглець, хлор, етилбензол, толуол, озон, ксилол, бензол, аміак, ртуть, пил. Ще за вісьмома параметрами перевірятимуть воду та ґрунт: водневий показник, вміст нафтопродуктів, сухий залишок, розчинний кисень, нітрати, хлориди.

Також у лабораторії є прилади для виміру гама-фону місцевості, тобто радіаційного рівня. Ці дані збиратимуть постійно для створення "екологічної" карти Запоріжжя.

"Керуватимуть" газоаналізаторами, іономірами тощо працівники Лабораторного центру. Для цього найближчим часом пройдуть необхідне навчання: деякі прилади складні у користуванні, а центр раніше не мав нічого подібного.

Встановлене у лабораторії обладнання японського виробництва, усі прилади мають не лише українські, а й європейські сертифікати якості й відповідності.

Усі параметри лабораторія фіксуватиме, рухаючися, і передаватиме на сервер у зручному форматі. Автомобіль обладнаний системою GPS, завдяки цьому програма зможе створювати карти місцевості з відповідними позначками.

На сьогодні інформація про результати досліджень може передаватися лише на сервер Лабораторного центру, інших майданчиків та можливостей ще не створено. Але чиновники запевняють: у планах - миттєве завантаження інформації в інтернет і навіть створення мобільного додатку.

Величезна перевага цієї лабораторії полягає у тому, що вона може працювати у будь-яку погоду: ані дощ, ані сніг не завадитиме вимірюванню. Температурний режим, придатний для експлуатації лабораторії: від -20 до +50 °С. Обладнання, яке використовує центр нині, не працює в негоду та при певних температурах, наприклад, у мороз. Окрім того, похибка у результатах нової лабораторії - менше 1 %, у старого обладнання – в десятки разів більше.

От тільки, коли запрацює нова лаборваторія та коли запоріжці дочекаються обіцяного мобільного додатку, питання відкрите. Грошей на експлуатацію лабораторії не виділено: відповідні рішення мають ухвалити міська і обласна ради. Це кошти не на оснащення, а на використання лабораторії: паливо, створення нових каналів передачі даних містянам тощо. Загалом на рік лабораторія потребує близько двох з половиною мільйонів гривень.

Машина буде їздити по всьому місту та Запорізькій області. Роботу планують будувати за двома напрямками. Перший: планові виїзди на певні точки. Їхній графік та місця залежатимуть від різних факторів, наприклад, погоди, напрямку вітру тощо. Другий: позапланові виїзди за зверненнями громадян.

Без підзарядки лише на акумуляторах мобільна лабораторія може безперервно працювати добу. Якщо треба довшен, то є резервний генератор на бензині.

Працівники Лабораторного центру кажуть, що придбана лабораторія чи не найкраща у країні. Багато міст мають схожі проекти, але в більшості з них лабораторії укомплектовані набагато гірше.

Але до тих пір, поки обласна та міська ради не виділять гроші на експлуатацію еколабораторії, вона нікуди не виїзжатиме.

Читайте також:

"Брудна справа": Як у Запоріжжі вимірюють викиди у повітря.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme