Хто такі Чорні запорожці, на честь яких назвали 72 бригаду

72 бригада отримала ім'я полку, який під час Української революції бив і "червоних", і "білих", і махновців

Хто такі Чорні запорожці, на честь яких…

Президент Петро Порошенко з нагоди Дня незалежності видав указ, згідно з яким 72-га окрема механізована Красноградсько-Київська бригада стала 72-ю окремою механізованою бригадою імені Чорних запорожців. Портал Depo.Запоріжжя вирішив згадати про знаменитих Чорних запорожців - кіннотників армії Української народної республіки.

1. Загін Чорних запорожців існував у 1918-1920 роках, тобто за часів Української народної республіки та Української держави Павла Скоропадського. Спочатку це була кінна сотня, потім кінний дивізіон, а з березня 1919 року – 1-й кінний полк, що носив ім'я Чорних запорожців вже офіційно. Командував ними спочатку сотник Микола Римський-Корсаков, а потім полковник Петро Дяченко (на головному фото).

2. Назву вони отримали через чорну уніформу. За козацькі шапки з матерчатими шликами загін (разом з деякими іншими українськими) неофіційно називали чорношличниками.

Реконструкція уніформи Чорних запорожців

3. До сучасного Запоріжжя (яке тоді називалося Олександрівськом) загін відношення немає. Як і Запорізький полк, дивізія та корпус, до складу яких входили Чорні запорожці. Це була відсилка до історії – Запорозького козацтва.

4. Є відомості про те, що знамено полку було чорного кольору, з зображеннями тризуба на одному боці та черепа з кістками на іншому, та написами "1-й кінний полк Чорних Запорожців" та "Україна або смерть". Проте в його існуванні деякі історики сумніваються – жодних автентичних зображень не збереглося.

5. Іноді дослідники стверджують, що саме Чорні запорожці першими використовували гасло "Слава Україні!".

6. Воювали Чорні запорожці з більшовиками, білогвардійцями, махновцями. І воювали добре – полк часто називають найбільш боєздатною та дисциплінованою українською частиною тих часів.

7. Останні бої Чорних запорожців відбулися у 1920 році на боці польської армії – тоді українські частини виступили в союзі з поляками проти більшовиків.

8. Восени 1920 більшовики та поляки почали переговори в Ризі. Ними було узгоджено розпуск українських частин. Чорних запорожців роззброїли та інтернували у польських таборах.

Сучасні реконструктори Чорних запорожців

9. Колишні бійці полку доживали свій вік в еміграції. Деякі з них стали успішними людьми. Наприклад, Лаврентій Кемпе працював театральним актором та режисером у Австрії та Канаді, а Дмитро Гонта був відомим бандуристом.

10. Колишній командир полку Петро Дяченко служив спочатку в польській армії, а потім – в українських формуваннях Вермахту. Помер у США у 1965 році. Його мемуари видані під назвою "Чорні запорожці".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme