Хто програв, того й капці: Як на Запоріжжі встановився та порушився хиткий мир

Головним питанням політичного року на Запоріжжі було, перепрошуємо за тавтологію, - "хто головний"

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Хто програв, того й капці: Як на Запоріж…

Портал Depo.Запоріжжя підбиває політичні підсумки 2017 року, який через низку рішень та скандалів міг би здатися трагічним, якби не капці, які майнули у віконці під саму його завісу.

Перетягування політичного канату між демократами і "запоріжсталівськими" в регіоні тривало геть у весь рік. Здавалось би, природно, зважаючи на результати виборів 2015-го та загальні тенденції, змиритися з чинним порядком речей, коли сфери впливу в області поділені між основними політичними гравцями. Утім, перед виборами, які невідворотно наближаються, гравцям треба акумулювати ресурси, і тут складно не влізти на чуже пасовисько.

Одне з найбільших підприємств регіону - "Запоріжсталь" - завжди (у новітній історії) мало неабиякий вплив на політичні процеси. Утім, тієї спритності, яку, починаючи з 2015 року, продемонстрували "донецькі", що втратили основну "кормову базу", мало хто з запоріжців очікував. До 2017-го новий "запоріжсталевський" мер Володимир Буряк завершив комплектування виконавчої влади "своїми людьми", пов'язаними або безпосередньо з підприємством, або з ахметівською імперією СКМ, перетворивши її на "заводомерію". Як і слід було очікувати, робити з Запоріжжя другий Донецьк (в хорошому сенсі, адже до війни столиця Донбасу пережила період справжнього розквіту) ніхто не збирався. На Запоріжжі воліли заробляти. І всі ті спортмайданчики та інші інфраструктурні об'єкти, про які, зокрема, згадала харківська прокуратура у справі про фіктивні тендери, скоріше, підтверджують, ніж спростовують це.

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк на сесії міськради

Акумуляція людських і фінансових ресурсів на рівні міста дозволила "запоріжсталівським" та афілійованим з ними політсилам вступити в битву за вплив і на обласному рівні. Особливо помітним для пересічних мешканців цей "повзучий наступ" не став. Однак, по суті, на кілька місяців була заблокована ефективна робота обласної ради. У 2017 рік область вступила і без програми соціально-економічного розвитку, і без бюджету. Ухвалити останній вдалося лише наприкінці січня, програми розвитку же ухвалювалися вже навесні.

У "гарячу фазу" протистояння перейшло улітку, коли частина облради намагалася зірвати сесію, проігнорувавши її. По той бік "барикад" не витримали нерви. Представники БПП зробили кілька гучних заяв, найгучнішою ж відзначився голова Запорізької облради Костянтин Бриль, який більш ніж прозоро натякнув, що "Опоблок" та його сателіти, яких курирує "Запоріжсталь", готують держпереворот. Після цього в "заводомерії" відбулися обшуки, навіть були знайдені "таємничі пристрої", за допомогою яких нібито передавали в окупований Донецьк інформацію з обмеженим доступом. Утім, схоже, навіть прості глядачі вирішили, що й гучні заяви, й обшуки були своєрідною "отвєткою". Якщо так, то не ефективною, не вдалою та навіть в чомусь смішною.

Голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль на сесії облради

До осені стало зрозуміло, що якщо протиборчі боки не досягнуть компромісу, то область надовго порине в політичну турбулентність, від якої не отримають дивіденди ані основні політичні гравці, ані пересічні громадяни.

Достеменно невідомо, де і коли було підписано "мирову угоду". Утім, її наочним втіленням стали, по-перше, відвідування "Запоріжсталі" губернатором, по-друге, різка зміна риторики у підконтрольних підприємству ЗМІ, які упродовж кількох місяців, здається, брали участь у змаганні, хто глибше занурить голову ЗОДА у багнюку. Ну і по-третє, "достроково", ще наприкінці листопада був ухвалений бюджет області. Також слід згадати "миротворчу місію" Бриля в Енергодарі - місті, що також перебуває під впливом "запоріжсталевських" через розташовану там ТЕС ахметівського ДТЕК. Робота Енергодарської міськради теж на тривалий час була паралізована через непримиренні протиріччя між міським головою Павлом Музикою та низкою депутатів.

Тож станом на осінь у запорізькому політикумі встановилося крихке примир'я. Його навіть не здатний був порушити ганебний конкурс на управителів будинків, за рахунок якого "запоріжсталівські", до жаху жителів обласного центру, схоже, вирішили ще розширити "кормову базу".

І ось під саму завісу 2017-го, в останню декаду грудня, це перемир'я було брутально порушено харківською прокуратурою, яка запідозрила низку посадових осіб у привласнені коштів на фіктивних тендерах. "Під роздачу" потрапили заступник голови Запорізької облради Владислав Марченко, його брат Марк, директор мелітопольського комунального парку Олег Обрезанов (уся трійця - члени "Самопомочі", яка, вважається, в Запоріжжі курирується з "заводомерії"), та віце-мер Запоріжжя Анатолій Пустоваров. Вручені ним підозри і, особливо, епічна втеча Пустоварова в капцях через вікно, незалежно від того, чи було це насправді, дуже змінили розстановку сил на Запоріжжі напередодні 2018 року. Незалежно від того, що саме призвело до гучної справи: політичне замовлення, як кажуть у "Самопомочі", невгамовні апетити фігурантів, як вважають деякі запоріжці, чи спроба осадити "запоріжсталевських" на місцевому рівні.

Заступник голови Запорізької облради Владислав Марченко (в центрі) у суді під час обрання зхапобіжного заходу

Ще одним - після капців - цвяхом у труну репутації й "Самопомочі", й "заводомерії", але першої все-таки більше, стало оприлюднення переписки і розмов фігурантів справи, яка вражає цинізмом підходів, як до політики, так і до "розпилів" і "відкатів". Чого коштує уривок діалогу між начебто Марком і Владиславом Маренками.

Марк: "…"я сьогодні відвідала стадіон". Це прекрасно, вона ж туди навіть не їздила. Ти розумієш, але вона молодець, вона не Олежка, не зламалася, "Самопоміч" не помре".

Владислав: "Це партія бабок, ось вона чиста... Нахер ідею, порядок початку там, хоч виглядає нормально там. Я там регулярно компліментікі їй відважую".

І це лише один "перл", з оприлюднених матеріалів, що нині розтаскують на меми журналісти і дописувачі у соцмережах.

Під обома головними, в медійному сенсі, фігурантами справи - Владиславом Марченком та Анатолієм Пустоваровим - захиталися владні крісла. Прокуратура подала клопотання про звільнення Марченка з посади заступника голови облради. Щоправда, суд його відхилив, але це не означає, що що не буде інших спроб. Відставки Пустоварова з посади заступника міського голови вимагають депутати. Скільки б не тяглася "справа Марченка - Пустоварова", вона буде серйозним важелем впливу на "запоріжсталевських", адже хто знає, які ще персонажі в ній фігурують. Тож можна прогнозувати, що у 2018 році, під завісу котрого стартує президентська виборча компанія, частина "запоріжсталевських" стане більш поступливою.

На головному фото: Нова "криптовалюта" – "бурякоїни", названа на честь запорізького мера Буряка, яку активісти принесли під будівлю мерії. Номінал 200 млн грн - сума бюджетних коштів, які отримали всілякі фірми, що виконували підряди мерії без конкурсу

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme