Хто перетворив Запоріжжя на "курну камеру"

Сніг у Запоріжжі зійшов понад місяць тому, але залишки протиожеледної суміші з доріг досі не прибрали

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Хто перетворив Запоріжжя на "курну камер…

Запоріжжя лишається одним із найбільш промислово забруднених міст України. Щоденно десяток підприємств викидають у повітря шкідливі речовини - діоксид азоту, фенол, сірковуглець, сірководень, аміак тощо. Менеджмент найбільших забруднювачів, як то ахметівської "Запоріжсталі", розповідає про мільйони гривень, що вкладаються у модернізацію промислових об'єктів і пояснює, що швидко зробити підприємства більш-менш екологічними неможливо, особливо, в теперішній економічній ситуації. Ці "мантри" ми поки залишимо на сумлінні господарів, які за часів понадприбутків не спромоглися оновити виробництво. Поговоримо про екологічно небезпечні чинники, які можна прибрати миттєво. Було б бажання.

З початку весни у Запоріжжі щотижнево реєструють значні концентрації пилу у повітрі. У перший тиждень березня обласний лабораторний центр МОЗ України фіксував перевищення у Вознесенівському районі Запоріжжя в 1,84 - 2,25 рази, в Олександрівському - в 1,44 - 1,84 рази, в Дніпровському - в 1,24 рази. На другому тижні у Вознесенівському районі пилу було в 1,84 - 2,02 рази більше за допустиму норму, в Олександрівському - в 2,08, Шевченківському - 1, 84. У решті районів заміри не проводилися. Тиждень, що минає, позначився кількома дощами, скоріше за все, завдяки їм пилу стало менше. Утім, допустима норма все одно перевищена.

Варто зазначити, що перевищення концентрацій промислового пилу в Запоріжжі фіксується майже постійно, адже в місті вистачає його "виробників". Це - мартени і аглофабрика вже згаданої "Запоріжсталі", коксохімічний завод, інші підприємства. Однак, стільки пилу у повітрі, як зараз, не фіксували давно. Фахівці пояснюють, що ситуацію погіршила протиожеледна суміш, якою посипали вулиці і досі не прибрали.

Запоріжцям, певно, важко буде в це повірити, адже взимку місто було суцільною ковзанкою, однак в мерії стверджують: на суміші не заощаджували - на кожного мешканця прийшлося 40 кілограмів. Загалом, на вулиці Запоріжжя висипали 32 тисячі тонн гранітної крихти і сілі. Сіль розтанула, а неприбрану гранітну крихту тепер розносить вітер.

Мешканцям обласного центра навіть не треба дивитися на дані лабораторії, аби переконатися, що вони живуть у "курній камері" - пил буквально скрипить на зубах.

"Я вчора йшла по проспекту, і ця пилова буря - прямо в обличчя. Я прийшла, вмивалася, напевно півгодини змивала пил з себе. Це жах, морок якийсь. Невже це неможна відразу прибрати, аби люди не задихалися і не мучилися", - каже мешканка Запоріжжя Любов Субашєва.

Запорізький пенсіонер Олександр Куроп'ятник хвилюється не стільки за себе, скільки за внуків. "Невідомо, з яких кар'єрів брали ту крихту, все це вітер несе, діти гуляють, звісно, це впливає на здоров'я", - скаржиться Олександр.

Пенсіонер пророкує, що якщо крихту з доріг не приберуть, за два тижні в місті не можна буде дихати. "Зазвичай в цей час в Запоріжжі починаються сильні вітри, перед Великоднем взагалі почнуться буревії. Все, що зараз на дорогах, буде у повітрі", - каже запоріжець.

Утім, прибирають залишки протиожелдної суміші, м'яко кажучи, дуже повільно. Керівники райадміністрацій міста пояснюють, що силами комунальників прибрати дороги не можуть, а залучення сторонніх виконавців потребує тендерних процедур. А це - час.

"Хотілося б зробити все одним разом, залучити багато людей. Але ми зараз до цього не готові через бюрократичні зволікання", - прокоментував ситуацію голова Вознесенівської райадміністрації Запоріжжя Андрій Звегінцев.

Міський голова Запоріжжя Володимир Буряк, який взимку виносив керівникам районів догани за непосипані дороги, тепер погрожує їм звільненням за неприбрані залишки протиожеледної суміші. Утім, поки ці погрози на кількості пилу в місті не позначилися.

Екологи називають пил одним з найбільш несприятливих факторів зовнішнього середовища. В ньому концентруються шкідливі речовини і розмножуються мікроорганізми. Надмірні концентрації пилу пророкують безліч захворювань, найчастіше - алергії і бронхіальні астми. Найбільше страждають діти.

Крім іншого, екологія для Запоріжжя лишається серйозним дестабілізуючим фактором. Саме на цьому підґрунті в останні три роки для області пишуться сепаратистські сценарії на кшталт представлення Запоріжжю особливого статусу. На цьому тлі неприбрані запорізькі дороги виглядають як навмисне підсипання пилу "на млин" ворогів. Тим більше, що боротьба з вуличним пилом не потребує ані високих технологій, ані великих грошей. Було б бажання.

Читайте також:

"Брудна справа": Як у Запоріжжі вимірюють викиди у повітря.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme