Хто і як дурив запоріжців: ТОП-10 найгучніших фейків

Для свідомої брехні існує "спеціальний" день - 1 квітня. Однак, декому його не вистачає

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Хто і як дурив запоріжців: ТОП-10 найгуч…

Портал Depo.Запоріжжя згадав "найжирніших" "качок", що злітали на Запоріжжі упродовж року - з 1 квітня 2016-го по 1 квітня 2017-го.

1. Під Запоріжжям підірвали автівку бізнесмена - він загинув

Автором повідомлення, зробленого 23 квітня 2016 року, була запорізька поліція. Повідомлялося, що бізнесмена - вихідця з Кавказу, що останні 20 років проживав на території України та мав бізнес у Запоріжжі - було підірвано гранатою РГД-5. Бізнесмен загинув на місці. Поліція пов'язала вбивство з комерційною діяльністю загиблого. Сумнівів щодо правдивості інформації ні в кого не виникло, тим більше, що повідомлення було проілюстровано моторошними світлинами відео з місця вбивства.

Утім, вже за два дні поліція спростувала цю інформацію. Виявилося, що повідомлення було частиною поліцейської операції з викриття злочинців. На бізнесмена дійсно готувався замах, аби йому запобігти та затримати замовника і виконавця, правоохоронці і вдалися до брехні. Бізнесмена ж сховали в надійному місці.

Операція була вдалою. Злочинців затримали. І це - єдиний в нашому ТОПі приклад брехні на благо.

2. Повалення пам'ятників Леніну і акції "Азову" фінансує Росія

Гучну заяву зробив 4 травня 2016 року голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль, пояснюючи, чому він проти смолоскипної ходи полку "Азов" у Бердянську. Губернатор наголосив, що подібні акції розгойдують суспільство, і всі вони, аж до зносу пам'ятників Леніну, фінансуються з Росії.

Заява викликала неабияке обурення з боку "Азову", бійці якого, зокрема, брали участь в неофіційній декомунізації регіону і непогано її прискорили. Резонансу словам Бриля надало і те, що пролунали вони напередодні другої річниці полку. Нардеп Андрій Білецький, почесний командир "Азову", навіть звернувся до президента України Петра Порошенка з вимогою звільнити запорізького губернатора.

Утім, вже наступного дня очільник області свої слова спростував, зазначивши, що їх перекрутили журналісти. Відносин з "азовцями" це тоді не поліпшило, а в журналістів лишився, як то кажуть, неприємний осад.

3. З колишнього запорізького "смотрящего" Анісіма зняті всі звинувачення

Звісно, журналісти теж не янголи. Під завісу 2016 року Запоріжжя, принаймні окремих запоріжців, поставив на вуха коротенький пост у "Фейсбуці" місцевої журналістки: "Говорить Київ: З Євгена Анісімова знято всі звинувачення!". Йшлося про запорізького бізнесмена Євгена Анісімова, який за часів Януковича вважався "смотрящим" за Запоріжжям. Анісімов, якого підозрюють у вимаганні та низці інших злочинів, у жовтні 2013 року був затриманий, але вже на початку 2014-го звільнений під домашній арешт, після чого втік і наразі перебуває в міжнародному розшуку.

Недивно, що новина про зняття з нього звинувачень наробила шереху. Тим більше, що за кілька тижнів до цього обласна прокуратура запевняла, що тепер взялася за Анісіма всерйоз. Утім, наступного дня повідомлення про зняття обвинувачень спростувала поліція, зазначивши, що Анісімов лишається фігурантом низки кримінальних справ і, як і раніше, перебуває у міжнародному розшуку. Станом на сьогодні дані запорізького кримінального авторитета лишаються в розшуковій базі.

Дехто з журналістів назвав історію фейком року.

4. Запорізький автозавод змінив назву

Запорізький автомобілебудівний завод (ЗАЗ) і його продукція є своєрідною візитівкою Запоріжжя. Тому поширене столичними ЗМІ повідомлення про зміну заводом назви - з "ЗАЗ" на "Промавтоінвест" привернуло до себе увагу. Утім, швидко з'ясувалося, що в Запоріжжі два "ЗАЗи" і назву змінило "материнське" підприємство - ПАТ "Запорізький автомобільний завод", що свого часу передав виробничі потужності Запорізькому автомобілебудівному заводу. Останній, який саме і виробляє автівки "ЗАЗ", назви не міняв.

5. Допрем'єрний показ стрічки про останні дні оборони ДАПу відбувся за підтримки губернатора і нардепа

Напередодні допрем'єрного показу в Запоріжжі стрічки "Воїни духу", що розповідає про останні дні оборони Донецького аеропорту, соцмережами поширили неоригінальну афішу фільму. На ній значилося, що показ відбудеться "За підтримки губернатора Костянтина Бриля та народного депутата України, голови Запорізької ТОП Солідарність - Блок Петра Порошенка Ігоря Артюшенка". Поширювали афішу, зокрема, чиновники ЗОДА.

Підроблена" афіша

Оригінальна афіша

Це викликало обурення авторок "Воїнів духу" Анни Мартиненко та Тетяни Кулаковської і через спотворення афіші, і через появу на ній прізвищ можновладців. Анна і Тетяна заявили, що жодної допомоги від людей, чиї імена з'явилися на афіші, не просили і не отримували. Утім, згодом зазначили, що конфлікт вичерпано, начебто губернатор перепросив за афішу. Сам Бриль, між тим, про жодну свою провину в цьому зв'язку не згадав, а у "Фейсбуці" написав, що разом із Артюшенком таким чином допомагав залучити до перегляду якомога більше людей.

Варто зазначити, що показ "Воїнів духу" відбувся з аншлагом. Можливо, скандал з фейковою афішею цьому посприяв.

6. П'ять тисяч запорізьких підлітків одночасно вб'ють себе 19 березня

У таку маячню важко повірити, але деякі налякані "Синіми китами" батьки повірили, коли побачили листівки з повідомленням нібито від поліції. У них йшлося, що у неділю, 19 березня, група "Кит" планує провести акцію з масовим самогубством п'яти тисяч підлітків. У листівках батькам радили не випускати дітей цього дня з дому. Повідомлення також поширили у соцмережах і додатках до смартфонів.

У поліції "нагрілися" телефони через дзвінки стурбованих дорослих, а також журналістів. Згодом, прес-служба оприлюднила заяву, в якій закликала не піддаватися паніці, адже саме це є кінцевою метою авторів листівок. Правоохоронці також повідомили, що не мають жодних підтверджень щодо масового самогубства. І виявилися праві, 19 березня пройшло і в Запоріжжі, і в області без ексцесів.

Авторів "жарту" не знайшли.

7. Запорізькі школярі жорстоко побилися і зняли це на відео

Приводом для паніки цього разу стало відео жорсткої бійки школярів, яку виклав у соцмережі учень Запорізької загальноосвітньої школи №75. Користувачі, за замовченнями, вирішили, що бійка відбувалася у Запоріжжі, за участю школярів саме цього навчального закладу.

Працівники ювенальної юстицію зустрілися з підлітком, який пояснив, що запис бійки знайшов ще восени минулого року у мережі інтернет, на одному з популярних ресурсів, та виклав на своїй сторінці. Яка саме школа фігурує у відео, хлопець навіть не знав. У будь-якому випадку, не запорізька, адже місцеві вчителі не впізнали жодного з учасників бійки.

8. У запорізькій маршрутці боєць АТО знущається над пасажирами

Неприємне відео, де п'яний чоловік по-хамські поводиться з пасажирами маршрутки, зокрема жінками, та натякає, що брав участь у війні, певний час поширювали проросійські пропагандистські ресурси. Чоловіка представляли бійцем АТО, хоча жодної ознаки, що він наш військовий, тим більше, учасник антитерористичної операції, на відео немає. Зі значно більшою долею вірогідності таким чином міг поводитися якийсь десантник на Росії (ось тут вчергове шкодуєш, що за мовною ознакою українця від росіянина не завжди відрізниш) або ж "захисник" ОРДЛО. Та і взагалі, будь-яка жертва російських мантр "спасибі, що ми живемо в мирний час".

Однак, це не завадило одному з запорізьких ЗМІ, м'яко кажучи, не патріотичного спрямування, видати відео за місцеве, зняте в запорізькій маршрутці. Уже "під запорізьким соусом" його поширили у соцмережах. На жаль, серед тих, хто переглянув ролик, знайшлося небагато людей, які підійшли до нього критично та спростували те, що він має відношення до Запоріжжя.

Сподіваємося, що після нашої публікації таких людей побільшає.

9. Ветеран Великої вітчизняної війни розгорнув на марші нацгвардійців символіку СРСР

Після синичок зі снігурами російські телеканали не часто тішать запоріжців цікавими фейками. Тож хвилинний сюжет каналу "Росія 24" про начебто ветерана, який вийшов на марш Нацгвардії у Запоріжжі з радянською символікою, не лишився непоміченим. Журналісти Depo нарахували в ньому щонайменше три факти брехні. По-перше, пенсіонера назвали "ветераном Великої вітчизняної війни ", але на це нічого не вказує: дідусь часто "світився" на різних масових заходах у Запоріжжі, але жодного разу його не бачили у військовій формі чи з нагородами. По-друге, "символікою СРСР" назвали емблему Компартії України, яка існувала донедавна. Нарешті, нацгвардійців охрестили "націоналістами", хоча вони є військовослужбовцями-строковиками.

Найбільшою ж брехнею було те, що показавши самотнього "протестувальника"-фріка у Запоріжжі, російські пропагандисти "не помітили" багатотисячних акцій протесту, що відбувалися того дня на Росії.

10. Творчий подарунок до дня народження "Запоріжсталі"

Студенти запорізького музичного училища на замовлення запорізького телеканала ТВ5, власником якого є ахметівська "Запоріжсталь", виконали на залізничному вокзалі Запоріжжя пісню зі стрічки "Весна на Зарічній вулиці". Відрежисована акція була названа флешмобом до дня народження "Запоріжсталі". Однак дивним чином дала старт таким же "флешмобам" з виконання радянських пісень, які прокотилися містами України, її окупованих територій і Росії. Причому в ОРДЛО і на Росії організатори навіть не приховували, що мета акції продемонструвати: ми співаємо одні пісні - значить ми "один народ".

Українці досить швидко розкусили чергову "гібридну операцію", після чого "флешмоб" швидко "здувся".

Нагадаємо, раніше портал Depo.Запоріжжя зібрав ТОП-10 фейковий цитат про Україну від "Че Гевари" з "Бісмарком".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme