Брак грошей та людська недбалість: Головний лісничий Запоріжжя розповів, чому горять українські ліси

Справжня спека ще не прийшла у Запоріжжя, проте в регіоні вже оголошено надзвичайну пожежну небезпеку (5-го класу). Зазвичай пожежонебезпечний період триває на території Запорізької області з середини квітня по вересень-жовтень

Брак грошей та людська недбалість: Голов…

Минулого року у запорізьких лісах сталися 327 пожеж. Вогонь знищив 862,68 га, загальна сума збитків склала понад сім мільйонів гривень. Найчастіше горіло Крутоярівське лісництво, що у селі Канівське Запорізького району. Масштабна пожежа сталася тут наприкінці липня. Тоді спочатку загорілася суха хвойна підстилка, але згодом вогонь перекинувся на самі дерева. Сосни спалахували, немов сірники. Ліквідацію загоряння ускладнювали пориви вітру 15-20 м/с. Вигоріло 0,1 гектара насаджень сосни. Маленьких втрат від лісових пожеж на Запоріжжі не буває, адже за рідкими виключеннями усі місцеві ліси штучні. Аби відродити те, що згоріло, потрібні гроші, сили та час.

З яких причин стаються лісові пожежі, які заходи вживатимуть цього сезону для запобігання загорянням, чи вдається покарати паліїв та чи є ресурси для відновлення лісів, порталу Depo.Запоріжжя розповів начальник Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Селюк.

З яких причин найчастіше стаються пожежі в запорізьких лісах?

– Причина виникнення основної кількості пожеж - необережне поводження з вогнем. Люди масово відвідують лісові масиви, особливо в святкові дні, неправильно розпалюють багаття, не стежать за ним чи йдуть з місця відпочинку, а вогонь не гасять. Також часто причиною пожеж стає самовільне випалювання сільгоспробітниками рослинності та її залишків поруч із лісовими масивами. Особливо загрозлива ситуація склалася з неконтрольованим випалюванням залишків на полях, від яких масово вигорають полезахисні смуги, захисні лісові насадження, мисливські угіддя та степова рослинність в балках. Варто розуміти, що знищення захисних лісових насаджень може привести до виникнення пилових бур, ерозії ґрунтів та втрати родючості.

Навмисні підпали теж бувають?

– Найчастіше лісова пожежа провокується саме людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки чи сірники. Звичайно, є і навмисні підпали. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди. Найгірше – це перехід пожежі у верхову, яка є дуже складною для гасіння. Це клопітка та важка праця для нас та ДСНС. Після пожежі необхідні великі кошти та тривалий час, для відновлення насаджень, що були знищені.

Як часто вдається встановити винуватців пожеж та покарати?

– Зловити паліїв вкрай важко. Наприклад, минулого року під час проведення рейдів вдалося виявити лише чотири порушники, яких оштрафували на загальну суму 374 гривні. Тобто ми розуміємо, що сума штрафу не відшкодує тих збитків, що завдав вогонь.

Попереду травневі свята. У цей час пожеж виникає більше?

– У нас взагалі пожежонебезпечний період і період, коли люди намагаються частіше виходити на природу, співпадають. Це підвищує ризик виникнення пожеж, тому ті, хто любить природу, повинні відповідально ставитися до лісового фонду. Я думаю, що травневі свята будуть гарячою порою не тільки для ДСНС, а й для працівників лісництв.

А чи є взагалі лісництва, де запоріжці можуть розпалювати багаття?

– Під час пожежонебезпечного періоду на території лісництв багаття розпалювати заборонено. Цього року цей період розпочався 12 квітня. Люди спокійно можуть відпочивати у прибережній зоні, але на території лісу це робити неможна. На порушників складають протоколи, проте штрафи настільки мізерні, що не покривають тієї шкоди, яку заподіяв вогонь.

За статистикою у минулому році сталося вдвічі більше пожеж, ніж у позаминулому. Чому?

– Так, дійсно, 2017-го, незважаючи на вжиті заходи, в запорізьких лісах сталося понад 300 пожеж. Необережне поводження з вогнем, пожежонебезпечний період, погодні умови. Усі ці фактори об'єдналися й у сукупності стали причиною такої статистики. Сподіваюся, цього року ми не допустимо подібної ситуації. Будемо стежити за кліматичними умовами та сподіватися на усвідомленість громадян: чи ми будемо дихати з запорізьких труб, чи десь на свята зможемо виїжджати за місто, на свіже повітря, та у дозволеному місці, обкладеному, принаймні, цеглинами, свідомо розкласти багаття, та після відпочинку заливати його водою. Для того, щоб наступного року було куди повертатись.

Цьогорічна пожежа в Енергодарі. Фото з соцмереж.

Яких заходів вживаєте зараз для зменшення кількості пожеж?

– В області існують п'ять пожежно-спостережних веж та дві камери спостереження за лісовими масивами, які дозволяють своєчасно помітити загоряння. Є 11 пожежних автомобілів та три автомобіля з цистернами, які пристосовані для пожежогасіння. Також є пожежні модулі, автомобілі підвищеної прохідності, мотопомпи та трактори з плугами та дисковими боронами, які можуть бути задіяні для гасіння лісових пожеж. Щороку лісогосподарські підприємства регіону створюють нові мінералізовані смуги та доглядають за існуючими.

Нині тривають заходи з підготовки до пожежонебезпечного періоду: доукомплектовуються пункти протипожежного інвентарю, приводиться до ладу протипожежна техніка, оновлюються, виготовляються та встановлюються засоби наглядної агітації на протипожежну тематику. У місцях, де не можна розпалювати багаття, встановлять відповідні плакати. Також будуть встановлені знаки "прохід, проїзд заборонено". Якщо ж людина порушить вимоги, то ми маємо право складати протокол про адміністративне правопорушення. Але штрафи, що існують на сьогоднішній день, повторюся, замалі.

Через засоби масової інформації попереджуємо людей про настання пожежонебезпечного періоду, під час якого забороняється розпалювати багаття. Думаю, що, коли будуть проведені всі профілактичні заходи, що заплановані, встановлено по області білборди, плакати на протипожежну тематику, люди будуть звертати на це увагу і коригувати свою поведінку на природі.

Вважаєте, білборди та плакати дають результати?

– Думаю, що так. Свідомі люди, побачивши це, зрозуміють, що настав пожежонебезпечний період, і треба бути обережнішими з вогнем. Можливо, колись сільгоспвиробники не будуть випалювати свої рештки на полях. Чи, навіть, якщо і випалюватимуть, то попередньо правильно підготують поле, щоб та пожежа, яку вони вчинили, була принаймні контрольованою. Коли ми разом будемо людей інформувати про пожежний період, як правильно поводитися з вогнем, коли це буде на слуху, по телебаченню, в ЗМІ, коли будуть проходити тренінги – думаю, тільки тоді ми зможемо знизити небезпечність нашої ситуації.

А людей вистачає, щоб контролювати усі території лісництв?

– Людей бракує катастрофічно. Уже третій рік поспіль для підприємств Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства стає вкрай напруженим у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Не фінансується весь Південь і Схід, в тому числі Запорізька область. Ми сьогодні виживаємо лише завдяки керівництву державного агентства лісових ресурсів. І зараз "лісові" області перераховують нам кошти для того, аби ми заплатили заробітну плату працівникам, і податок на неї. Я звичайно їм дякую. Але це не вихід з ситуації, це такі ж люди, колективи зі своїми проблемами, вони відривають від себе та допомагають витягти наш регіон. Недофінансування загрожує тим, що зараз не створюються нові лісові насадження для того, щоб відновити ліс, захистити врожаї. У лісогосподарських підприємствах області немає можливості виконати першочергові комплексні заходи по попереджуванню виникнення надзвичайних ситуацій, лісових пожеж та створити запас паливо-мастильних матеріалів.

І це не лише наша проблема. Страждають Дніпро, Миколаїв, Херсон, Одеса. Ми вирощуємо посадковий матеріал, займаємося озелененням, лісокультурним виробництвом, але заробляємо на цьому мізерні кошти. Через відсутність фінансування, ми два роки не мали змоги нічого висадити.

У Запорізькій області взагалі є ліси, призначені для вирубки?

– У нас дуже специфічний регіон. Усі насадження рукотворні, ліси неексплуатаційні, тобто вони не призначені для отримання деревини, а виконують полезахисні, рекреаційні та агролісомеліоративні функції. Є, звісно, ділянки природних лісів, але невеличкі: розташовані по ярам і балкам, берегах рік, ставків та залишки природних плавневих лісів на островах та берегах ріки Дніпро в Каховському водосховищі.

– Чи достатньо регіону лісів?

Лісів у нас мало. Дуже мало. При загальній площі області 2718 тис. га, лісистість з урахуванням полезахисних лісових смуг складає лише 3,8%. Тоді як середня по Україні – 15,9%. Але цього березня обласна рада ухвалила Програму розвитку лісового фонду Запорізької області на період з 2018 до 2022 року. Завдяки їй ми сподіваємося збільшити площу лісів до 5-7%.

Нам було виділено 8 млн грн, з яких 6,3 млн грн - на створення лісових культур, 1,7 млн грн - на влаштування мінералізованих смуг, догляд за ними та на капітальний ремонт сільгосптехніки. Вже цього року планується створити захисні лісові насадження стійкі до засушливого клімату на площі 603 гектари.

Головне фото: наслідки пожежі в Крутоярівському лісництві у 2017 році. Архів Depo.Запоріжжя.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme