Гібридний полк: Хто і навіщо тягне українців у свій окоп

Цинізм північного сусіда, який перетворив пам'ять про мільйони жертв Другої світової на "інструментарій просування ідеології євразійської інтеграції", подиву не викликає. Неприємно вражає легковажність українців

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Гібридний полк: Хто і навіщо тягне украї…

За два тижні до Дня Перемоги ЗМІ, які лише умовно можна назвати українськими, та відверто проросійські ресурси почали ширити інформацію про створення української версії сайту "Безсмертний полк" і закликати громадян взяти участь у маршах цих "полків" 9 травня.

"Українська" версія "Безсмертного полку" очікувано оперує російською мовою і російською ж ідеологією.

На відміну від "материнського" сайту, тут не знайдеш даних ані про організаторів акцій, ані про фінансування проекту. Найближчим завданням названа організація ходи полку 9 травня 2017 року і анонсовані відповідні заходи: поки що в Києві, Миколаєві, Херсоні, Дніпрі, Харкові. Привертає увагу, що акції рознесені в часі - з 9:30 до 14:00. Тобто, анонімні організатори хочуть перетворити 9 травня на суцільну ходу "Безсмертного полку".

"Безсмертний полк" - марші з портретами вояків, що загинули у той проміжок Другої світової війни, який за часів СРСР назвали "Великою Вітчизняною", - насунувся на Україну п'ять років тому з невідворотністю іншої акції російського походження - "Георгіївської стрічки". Тепер складається враження, що сусіди передбачили дискредитацію в очах українців цієї "стрічки" і завчасно підготували інший "об'єднуючий" проект. Хоча, насправді, на Росії навіть не приховують, що пам'ять про війну має цінність, насамперед, як інструмент просування тези про "один народ" на пострадянських теренах. І саме зараз у сусідів триває розробка нових інструментів. Лише на цей рік і лише одній некомерційній організації (аналог наших ГО) - Фонду сприяння розвитку духовно-моральних цінностей "Пам'ять перемог" виділений путінський грант у розмірі 6,5 млн рублів (понад 110 тис. доларів) на "комбінацію наукового дослідження і польового експертного опитування з метою виявлення особливостей аксіологічного (ціннісного - ред.) ряду населення країн Євразійського економічного союзу з подальшим формуванням інструментарію просування ідеології євразійської інтеграції на основі традиційних цінностей, естафети поколінь і збереження пам'яті Перемоги". Ще 3 мільйони (понад 50 тис. доларів) отримало московське відділення "Безсмертного полку Росії" на "гарячу лінію", яка протидіятиме "політиці інформаційної війни, маніпулятивними технологіями, націленим на негативну переоцінку подій і підсумків Другої світової, Великої Вітчизняної війни".

Сам російський проект "Безсмертний полк", на сайті якого також зберігається українська версія, фінансується за кошти державної підтримки, "виділені в якості гранту відповідно до розпорядження Президента Російської Федерації від 05.04.2016 № 68-рп і на підставі конкурсу, проведеного Національним благодійним фондом. Послуги надаються на підставі відповідних договорів. Оплата провайдера проводиться за рахунок коштів виділених грантів (грантодавців РФ)".

Згідно з уставом, кінцева мета акції - перетворити "Безсмертний полк" у всенародну традицію святкування Дня Перемоги 9 травня. Нащо? Один з трьох ініціаторів "полку" томський журналіст Сергій Лапенков пояснює: "Треба говорити з людьми про те, що дійсно важливо. А нам важливо бути ОДНИМ народом. Хоча б раз на рік. Наших дідів об'єднав один окоп. Давайте і ми, завдяки їм живі і тому різні, встанемо 9 Травня в ОДИН ПОЛК" (капслок Сергія Лапенкова - ред.).

В українському розділі "Безсмертного полку" досі зберігаються контакти організаторів цих маршів в кількох українських містах минулих років. Певно, читача не здивує, що майже всі ці персони, - активні учасники "русской вєсни". Наприклад, в Запоріжжі, це учасник розгону запорізького майдану Кирило Тютюник та учасник захоплення Харківської ОДА Костянтин Мамросенко.

У Мелітополі - лідер тамтешнього антимайдану Катерина Уманець, яка, до слова, розвиває нині неабияку активність щодо організації цьогорічної ходи полку.

Є серед минулорічних координаторів просто співчуваючі ідеям "русского міра", як наприклад, Володимир Занько з райцентру Синельникове Дніпропетровської області.

Акція "Безсмертний полк" не набула в Україні такого розмаху, як "Георгіївська стрічка". Не встигла. Адже ідея "спільного окопу" насунулася на Україну 2012-го, а вже за два роки цю побєдобєсну ходу зупинила російсько-українська війна. Утім, спроби "під різними соусами" протягнути полк в Україну не припинялися. Наприклад, телеканал "Інтер", який можна віднести до тих самих умовно українських ЗМІ, наполегливо просуває свій проект "Наш полк".

А в Запоріжжі минулого року відбувся "Полк Перемоги", участь в організації якого взяв нардеп В'ячеслав Богуслаєв і який підтримав щойно призначений губернатором Костянтин Бриль. Останній дуже любить підкреслювати, що він офіцер СБУ, через це навіть його електронна декларація утаємничена. Однак участь у відверто проросійській акції та ще й її піар на сайті облдержадміністрації його ані крапельки не засмутила. (Варто зазначити, що згодом згадку про "полк" з сайту облдержадміністрації прибрали, але вона збереглася в підписах до світлин).

У Києві в той же час невідомі розпихували по поштових скриньках запрошення на участь у "Безсмертному полку".

На цьому, без перебільшення, тривожному тлі нинішнє 9 травня може стати по-справжньому гарячим. Оскільки апологети "єдиного окопу" серйозно активізувалися.

По-перше, "ожили" майже всі пабліки полку в українському сегменті соцмереж. По-друге, повідомлення про появу українського "Безсмертного полку" з'явилися у ЗМІ майже синхронно - у другий половині дня 25 квітня. По-третє, акцію наполегливо просувають російські і проросійські ресурси. По-четверте, в містах України почали з'являтися плакати з анонсами заходу. У Києві - навіть в центрі. А це означає: є організатори, є фінансування, є мета і вона полягає аж ніяк не в увічненні пам'яті загиблих.

Фото: Роман Федчук

Із самого початку "Безсмертний полк" є дуже маніпулятивною акцією - за формою, змістом, навіть назвою. Який полк, коли "великі полководці" одним наказом укладали в могили цілі армії?! Це нормально кореспондується з російською картиною світу, де побєдобєсіє затьмарює багатомільйонні жертви, але не з нашою. І війна наша не вкладається в нав'язані "Безсмертним полком" часові рамки, адже почалася для України 1939-го. І окопи були геть різні: до 1941-го червоноармійці непогано почувалися у гітлерівських та і не всі українці стрибали потім у сталінські. І це наша історична пам'ять, яку ми вже одного разу дозволили уніфікувати. Загалом, це ходіння з портретами мертвих дуже нагадує радянські демонстрації з "вічно живими" вождями. Тим більше, що і їхнім фото та навіть портретам царів на цих акціях знаходиться місце.

Минулого року "Безсмертный полк" в окупованому Луганську очолили Сталін и Ворошилов.

"Прокурор" анексованого Криму Наталія Поклонська на акції "Безсмертний полк-2016" в Сімферополі з "чудотворною іконою царя-мученика Миколи II"

Покійний нині перший ватажок терористичної організації "ЛНР" Валерій Болотов на акції "Безсмертного полку" в Москві минулого року.

Утім, справа не в тому, що полк не наш, а саме в тому, що це чергова ідеологічна диверсія проти України. Ми в масі своїй проґавили початок "русской вєсни" і фактичний, що стався понад три роки тому, і ментальний, що розпочався відразу після набуття незалежності. Це дуже дорого нам коштує. Отже ми не маємо права не помічати ознак чергової ідеологічної диверсії, щоб це не було - радянські пісеньки на вокзалах чи "Безсмертний полк". І, що найменше, маємо вимагати від місцевої влади, аби вона жодним чином не легітимізувала ці акції, а від спецслужб, аби вони знаходили їхніх організаторів, з'ясовували походження коштів, на які ці акції відбуваються, і їхню кінцеву мету.

До рядових же учасників "полків", які добровільно і не за гроші, збираються виходити на акцію, є лише два питання: чому невідворотне бажання ходити з портретами загиблих на фронті чи померлих родичів-фронтовиків виникло у вас в останні шість років та невже ця нав'язана ззовні акція єдина для вас можливість вшанувати пам'ять своїх героїв?

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme