Запорозька Січ, Ластівчине гніздо, менонітські "замки": Яких запорізьких див можна дістатися пішки

Степові водоспади, залишена фортеця, затоплені кар'єри – дістатися мальовничих запорізьких містин можна навіть пішки – велосипед чи автівка значно розширять можливості

Запорозька Січ, Ластівчине гніздо, менон…

Портал Depo.Запоріжжя склав список туристичних місць для одноденної подорожі з Запоріжжя. Перша частина маршрутів – для тих, хто любить піші мандрівки та готовий, у разі необхідності, скористатися громадським транспортом.  

Маршрут № 1: острів Хортиця

Хортиця – унікальний природний та історичний об'єкт, одне з семи чудес України, Національний заповідник і просто відмінне місце для сімейного пікніка, активного відпочинку чи прогулянки. Обійти острів пішки ані за кілька годин, ані за день не вдасться. Навіть справжні любителі і дослідники Хортиці зізнаються: обійшли не все.

Утім, губитися через це не варто. Хортицю треба пізнавати step by step, тобто крок за кроком.

Що подивитися

Ліворуч від Аркового моста йде "Тарасова стежка". З неї відкривається неперевершений вид на скелясті береги Дніпра та Дніпрогес. Потім дорога веде уздовж берега до Запорозької Січі. Фортеця "новобуд", але відповідає усім традиціям козацької доби.

Поціновувачів зовсім сивої давнини чекає "скіфський стан" з образами "старих" богів, яких вшановують сучасні рідновіри

Також на острові можна відвідати запорізьке "Ластівчине гніздо" – оглядову альтанку, з якої відкривається дивовижний вид на Дніпро.

Є на Хортиці і Кінний театр зі справжніми козаками, які влаштовують неймовірні шоу.

Маршрут № 2: село Розумівка

Село Розумівка розташоване на правому березі Дніпра в місці впадання в нього річки Нижня Хортиця. Особливих пам'яток тут не зустрінеш, проте можна сповна насолодитися тишею, спокоєм та чарівною природою.

Що подивитися

Якщо йти вздовж берега Дніпра, можна помилуватися красивими видами та побачити лівий берег Запоріжжя. У тутешніх балках можна послухати пташиний спів та побачити безліч рослин. Розумівка сподобається і тим, хто любить порибалити подалі від міської метушні та галасу, адже в селі багато гарних місць для відпочинку та рибалки.

Є тут і клуб верхової їзди, тож за бажання можна покататися на конях та зробити фото на згадку.

Маршрут № 3: Національний парк "Великий луг"

Великий луг розташований на правому березі Дніпра, північніше Заводського району Запоріжжя. У VІ-ІV сторіччі до нашої ери на цій території жили скіфи, тут був центр їхньої держави Великої Скіфії – Кам'янське городище. Зараз же тут розташовані безліч дитячих таборів, санаторіїв та баз відпочинку.

Що подивитися

З Великого лугу відкриються розкішні краєвиди – на невеличкі ліси та Дніпро, тут можна побачити рідкісних птахів. Дикі степи Запорізької області зберігають у собі чимало таємниць, а історії про скіфів більш схожі на легенди. На шляху можна зустріти штольні – найдавніші в Запорізькій області підземні виробки. У них, найімовірніше, скіфи видобували вапняк для виготовлення степових баб.

Маршрут № 4: Запорізький Дуб

700-річний дуб росте на території селища Верхня Хортиця у правобережному районі Запоріжжя. Справжній вік дерева встановити важко – різні дослідники називають від 600 до 900 років. Ще в 1970-х роках дуб був у розквіті сил. Він плодоносив раз на два роки, даючи до чотирьох центнерів жолудів. Однак з 1990-х почав зсихати. В останні роки дерево перебуває у плачевному стані, живою лишається лише одна гілка, інші висять на розтяжках.

Що подивитися

На території комплексу працює невеличка церква. Іноді біля дубу місцеві активісти влаштовують свята та фестивалі, іноді дає показові виступи школа козацького бойового мистецтва "Спас". Утім, у звичайний день, окрім дубу, власне, дивитися тут нема на що.

Маршрут №5: Тарасова груша

Тим, кого не цікавить померлий дуб, варто вирушити до живої і зеленої Тарасової груші у Вознесенівському районі Запоріжжя. Історичну цінність дерева довів запорізький краєзнавець Юрій Вілінов. Він отримав підтвердження, що ця груша зростала на подвір'ї запорожців Булатів, де у серпні 1843 гостював Тарас Шевченко.

У 1982 році грушу визнали ботанічною пам'яткою. Для місцевих і немісцевих шевченкофілів дерево, без перебільшення, сакральний об'єкт. Тут проводиться місцевий фестиваль "Тарасове Запоріжжя". До сьогодні охороняють Тарасову грушу самі містяни, небайдужі до історії рідного краю.

Дістатися груші легко з Прибережної магістралі.

 

Що подивитися

Власне грушу, якій близько 200 років. Дерево розкішне і доволі міцне. Цьогоріч активісти трохи упорядкували територію навколо.  

Маршрут № 6: Верхня Хортиця

Прогулянка Верхньою Хортицею підійде для любителів не стільки природи, скільки історії. Тут залишилося багато архітектурних пам'яток від переселенців-менонітів, що жили тут протягом більш ніж півтора століття – з XVIII по XX сторіччя. Життя вирувало: будувалися, заводи, фабрики, школи, дитячі садки, лікарні.

Що подивитися

Чимало об’єктів із неповторною менонітською архітектурою в стилі північного модерну. На жаль, більшість перебувають у занедбаному стані. На вулиці Лікарняній можна побачити ціле лікарняне містечко. Комплекс тутешніх будівель був побудований в 1909-1912 роках. Родзинка комплексу – затишний будиночок доктора Теодора Готмана.

На вулиці Розенталь, 7, можна побачити красиву триповерхову будівлю з великою кількістю арочних вікон, дверей і балконів. Її почали зводити ще на початку XX століття, а добудували вже після Жовтневого перевороту. Найцікавіша особливість будівлі – кожна з його чотирьох сторін не схожа на інші. Запоріжцям вона відома як замок Вальмана.

Читайте також

Освячені пристрастю: До яких місць у Запоріжжі варто зробити паломництво закоханим

ТОП-5 скель Хортиці, яких оббрехали московські каторжани

Нумо до Тараса: ТОП-5 місць у Запоріжжі, де можна вклонитися Великому Кобзарю

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme