Села-музеї, Стоунхендж та диво-став: 12 коротких подорожей Запоріжжям, які прикрасять зиму

Холодна пора року – не привід нудьгувати й сидіти вдома: у Запорізькій області є безліч цікавих місць, які варто відвідати всією родиною

Села-музеї, Стоунхендж та диво-став: 12…
Фото: Pixabay

Портал Depo.Запоріжжя підібрав ТОП-12 місць, де і взимку можна гарно і цікаво провести час та отримати неповторні враження та емоції. Ці мандрівки в межах області будуть цікаві як гостям Запоріжжя, так і місцевим мешканцям.

Сакральний острів

Хортиця – це неповторна навіть взимку природа, дивовижна історія, що сягає кількох тисячоліть, та неймовірна енергетика, яку відчувають майже всі. Тут можна прогулятися стежинами, зануритися у зовсім давню історію біля місцевих святилищ чи у козацьке минуле краю. Останнє – в історико-культурному комплексі "Запорізька Січ" – невеликому містечку з козацькими куренями. Тут також можна зайти в діючу українську церкву Покрова Пресвятої Богородиці, побудовану на козацький манер. З розваг – навчання українських ремесел, бої на шаблях та інші козацькі вправи. На десерт – сувеніри.

Острів Хортиця у Запоріжжі

Вартість: вхід на острів безкоштовний, квиток в історико-культурний комплекс – 48 грн, для дітей – 24 грн.

Як дістатися: острів розташований у Запоріжжі, дістатися нього можна мостом Преображенського або Арковим мостом. Курсують міські маршрутки та автобуси, можна доїхати на такси.

Страусина ферма

Страусина ферма – це величезні загони площею кілька гектарів, приручені птахи, що не бояться людей, та багато цікавої і корисної інформації. На фермі постійно перебуває понад 100 страусів. На території також працюють основний та контактний зоопарки. Для дітей обладнано дитячий майданчик, їх катають на віслюках. Відвідувачі можуть придбати пір'я, шкіру, яйця та м'ясо страусів.

Страусина ферма у Мелітополі

Вартість: для дітей до сімох років – безкоштовно, від семи до 14 років – 50 грн, дорослі та діти від 14 років – 100 грн.

Як дістатися: страусина ферма розташована на північному виїзді з Мелітополя в бік Запоріжжя, її можна дістатися громадським транспортом – Північний переїзд, зупинка "Провулок Чайковського".

Запорізький "Стоунхендж"

Парк мегалітів або, як його ще називають, запорізький Стоунхендж, розташований на базі туристичного комплексу "Великий Став". Це єдине місце в Україні, якщо не в світі, де відтворено скіфську стоянку, стародавні кургани і святилища. Дольмени, менгіри, кромлехи, піраміди і навіть лабіринт побудовані на 70 гектарах цілинного степу на горі Оба-Таш. Вони сучасні, але зроблені у відповідності до давніх традицій. Тож під час екскурсії відвідувачі зможуть своїми очима побачити світ предків, а також взяти участь в старовинних обрядах і відчути енергетику цього дивовижного місця.

Запорізький Стоунхендж

Вартість: про екскурсію треба домовлятися.

Як дістатися: Запорізький "Стоунхендж" розташований у Чернігівському районі Запорізької області біля села Салтичія. Громадським транспортом туди доїхати неможливо, автівкою за навігатором слід шукати село Обіточне Чернігівського району Запорізької області.

Кам'яна могила

Національний історико-археологічний заповідник "Кам'яна Могила" – це унікальне місце з точки зору історії, архітектури та культури. Пагорб має природне походження: величезне нагромадження каменів висотою до 12 метрів і загальною площею 30 тисяч квадратних метрів з'явилося в результаті водних і повітряних ерозій, через які величезний масив пісковику розколовся на безліч шматків різної величини і форми. Пагорб тисячоліттями слугував людям вівтарем для відправлення язичницьких обрядів, містить декілька тисяч унікальних стародавніх наскальних зображень - петрогліфів. На території працює музей, де представлені експонати, що ілюструють появу і розвиток людства з давніх часів.

Кам"яна могила у Запорізькій області

Вартість: вхід на територію заповідника для дорослих – 30 грн, для дітей і студентів – 20 грн, до музею – для дорослих і студентів 15 грн, для дітей – 10 грн. Екскурсійне обслуговування в музеї (група до 15 осіб) – для дорослих – 250 грн, для дітей і студентів – 200 грн.

Як дістатися: пам'ятка розташована у селищі Мирне Мелітопольського району на вулиці Заповідній, 1. Із Запоріжжя по трасі "Харків – Сімферополь" треба їхати у бік Мелітополя, на розвилці до села Мирне повернути ліворуч. З Мелітополя також ходить автобус до Мирного. Транспорт відходить від автостанції біля Центрального ринку. З селища до заповідника можна дійти пішки за 15 хвилин.

Батьківщина Махна

Місто Гуляйполе, сучасний центр Гуляйпільського району Запорізької області, безпосередньо пов'язане з життям і діяльністю однієї з найсуперечливіших постатей часів Української Революції – ватажка селянського повстанського руху Нестора Махна. У населеному пункті, заснованому у другій третині XVIII сторіччя, збереглося чимало історичних будівель, зокрема пов'язаних із Махном. На місцевому кладовищі поховано бійців його армії. У місті є районний краєзнавчий музей, розташований в історичній будівлі колишнього банку. Експозиція складається з дев'ятьох розділів та налічує близько 20 тисяч експонатів, які охоплюють найдавнішу історію цих земель. Найцікавіша частина експозиції розповідає про Махна й махновців, зокрема представлена легендарна тачанка – винайдена махновцями рухома вогнева точка на кінній тязі. На подвір'ї встановлено пам'ятник тачанці.

Батьківщина Махна у Запорізькій області

Вартість: відвідати власне Гуляйполе можна безкоштовно, вартість екскурсій треба уточнювати у музеї.

Як дістатися: автобусами, які курсують з автовокзалу Запоріжжя, або на авто. Відстань між обласним центром і Гуляйполем – близько 100 кілометрів. Музей розташований на вулиці Соборній, 75.

Панське озеро

Панське озеро оповите таємницями і легендами. Ця невелика водойма, розташована неподалік села Григорівка Запорізької області. Місцевість пронизана чистими струмками, вода в яких вражає розмаїттям відтінків у різні пори року. Живлять струмки джерельця. Деякі наповнюють головну природну пам'ятку – озеро, температура в якому і в мороз, і в спеку становить від 8 до 10 градусів тепла. Глибина озера – три метри. Вважається, що вода в озері – свята і цілюща, допомагає позбутися деяких хвороб. Останнім часом територію навколо озера облагороджують. Тут є і урни, і туалети, і навіть альтанки для відпочинку.

Панське озеро у Запорізькій області

Вартість: безкоштовно

Як дістатися: Панське озеро розтапереїхали цирокові шоване приблизно в 20 кілометрах від Запоріжжя в селі Григорівка. Щоб сюди потрапити, треба їхати із Запоріжжя по трасі "Харків – Симферопіль". Не доїжджаючи до мостового переходу через річку Конку, повернути праворуч – в ста метрах від покажчика з назвою селища. До і повз Григорівки ходить чимало приміських автобусів.

Садиба сільського туризму Аquazoo

Садиба працює цілий рік і приїхати сюди можна як організованою групою, так і родиною. Відвідувачі Аquazoo зможуть зануритися в сільське життя і відчути його справжню атмосферу. У садибі регулярно влаштовують тематичні розваги до свят: взимку тут працює резиденція святого Миколая, музей-майстерня ялинкових іграшок, святкують Різдво та Водохрещу, влаштовують безліч різноманітних майстер-класів, конкурсів та заходів.

Садиба сільського туризму Аquazoo

Вартість: для дорослих – 200 грн, для дітей старше трьох років – 170 грн, для дітей до трьох років – безкоштовно.

Як дістатися: село Петрополь, вулиця Молодіжна 58. Садиба розташована на відстані 16 кілометрів від Запоріжжя, їхати треба трасою Н-08 "Запоріжжя – Пологи".

Садиба Попова

Архітектурна та історична пам'ятка у місті Василівка в 50 кілометрах від Запоріжжя. Садиба Попова була побудована в другій половині XIX століття, вважалася архітектурною перлиною, на думку сучасників, не поступалася красою Воронцовському палацу в кримській Алупці. На жаль, розкішний комплекс було зруйновано, від нього лишилися три флігелі, стайня і оглядова вежа. Однак й вони вражають красою. Музей "Садиба Попова" розміщений в західному флігелі. У залі з експонатами із замку Попова можна побачити елементи декору, фотографії та документи, особисті речі і старовинну вишивку.

Садиба Попова у Василівці

Вартість: вартість загального вхідного квитка – 70 грн, для пенсіонерів, школярів і студентів – 50 грн, екскурсія по території та залам – по 150 грн.

Як дістатися: місто Василівка, вулиця Гагаріна, 12. Із Запоріжжя ходять маршрутки, автобуси і електрички.

На гостини до рекордної кількості котячих

Якщо їхати у Василівку, не можна оминути місцевий приватний зоопарк Homezoo. Кілька років тому тут зафіксували національний рекорд із найбільшої кількості котячих, що утримуються в приватному зоопарку. Тут мешкають понад тридцять великих кішок – тигри, леви, леопарди, а ще – ведмеді, єноти, великі й дуже розумні собаки. Нещодавно переїхали в його вольєри й циркові "пенсіонери": носуха, дикобрази і символи року –  свинки. Homezoo відомий також тим, що тут опікуються тваринами з колишнього зоопарку міністра-втікача часів Януковича – Олександра Кліменка.

Зоопарк Homezoo у Василівці

Вартість: для дорослих – 150 грн, для дітей старше семи років – 100 грн, дітям до семи років – безкоштовно.

Як дістатися: автобуси курсують від запорізького автовокзалу до Василівки майже кожні півгодини, з василівського автовокзалу зоопарку можна дістатися пішки або на таксі.

Етносело "Дивосвіт"

Це місце для любителів екотуризму, в якому можна повною мірою відчути себе близьким до природи і побачити етнічну культуру запорізького краю. Село являє собою громаду, в якій постійно живуть "ремісники" і проводять майстер-класи із землеробства, покосу, в'язання снопів, гончарної справи, вишивки, кулінарії, ткацтва і плетіння. У селі розташована дерев'яна двоповерхова садиба, в якій можна орендувати номер. Крім того, відвідувачам комплексу пропонують альтанки і мангали для комфортного відпочинку на свіжому повітрі. Тут також проводять квести і екскурсії, для дітей є ігровий майданчик. Взимку в етноселі проводять тематичні заходи.

Вартість: необхідно уточнювати, залежить від програми і кількості туристів.

Як дістатися: садиба розташована в 10 кілометрах від траси "Запоріжжя – Новомиколаївка" в селі Геленджик, на вулиці Степова, 20.

Сільські музеї

У Смирновській об'єднаній територіальній громаді, в якій мешкають менше 4000 людей, створено шість музеїв, причому руками місцевих ентузіастів. Одне це – гідний привід відвідати громаду. Два музеї – Козацький зимівник та Музей техніки розташовані просто неба, їх можна відвідати будь-коли. Окрім того, тут діють Музей українського народного одягу та сімейного побуту, Музей історії розвитку радіотехніки, Краєзнавчий аматорський музей та Краєзнавчий шкільний музей. Зважаючи на те, що ними, окрім шкільного, опікуються волонтери, то аби туди потрапити, треба буде розшукати командира тутешнього загону самооборони "Берда" Сергія Калашникова. Це, кажуть у громаді, нескладно.

Сільські музеї у Запорізькій області

Вартість: необхідно уточнювати.

Як дістатися: Смирновська ОТГ розташована у Більмацькому районі на відстані 140 кілометрів від Запоріжжя, доїхати можна автобусами, маршрут варто визначити заздалегідь, адже, скоріше за все, доведеться їхати з пересадками, та автівками.

Зимове море

Єдине морське місто в Запорізькій області, куди можна поїхати взимку і не занудьгувати, це, напевно, Бердянськ. Місто, яке влітку наповнене туристами, галасом та музикою, взимку наче завмирає. Але санаторії та здравниці тут працюють цілий рік, тому любителі тихого відпочинку можуть спокійно насолодитися зимовим морем вдалині від міської суєти. Відпочинок в Бердянську взимку – це гарна можливість оздоровитися та побути наодинці зі своїми думками.

Зимове море у Запорізькій області

 

Вартість: залежить від типу житла.

Як дістатися: із Запоріжжя до Бердянська їздять маршрутки, автобуси та поїзди.

Ольга Касіч-Пилипенко

Читайте також:

Від дольменів до пірамід Гізи: на Запоріжжі будують унікальний парк мегалітів;

Експозиція з горищ: Як на Запоріжжі започаткували сільський музейний рух;

Де на Запоріжжі весна з зимою ніяк не розійдуться.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme