"Дядя Саша" у запорізькому дитсадку: Хто торкається дітей, поки батьки не бачать

У Запоріжжі вибухнув скандал із "педофільським присмаком". Утім, ще до висновків призначених експертиз, можна з впевненістю казати: ця історія загалом про безпеку наших дітей

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Дядя Саша" у запорізькому дитсадку: Хто…

У запорізькому дитячому садку №221 якийсь фотограф "дядя Саша" знімав напівроздягнутих дітей у спальні у відвертих позах та пригощав солодощами. Перевагу віддавав дітям певної статури. І все це - за відсутності вихователя.

Викладений у спільноті "Батьки SOS" у Facebook синопсис скандалу може шокувати будь-кого з батьків. Історія у розвитку дещо згладжує перший шок, але не знімає головного питання: чи в безпеці діти у дитячих садках.

Отже. Групу "Ромашка" з 22 п'ятирічних дітей фотограф на ім'я Олександр знімав у вересні 2017 року. Знімав на вулиці, в групах за обідом і в спальні. Мета зйомки досі остаточно не визначена. За словами мами однієї з вихованок дитсадка Алли Кліщ, яка забила на сполох, вона отримала на це питання дві відповіді. За однією, мала бути серія фотографій про один день із життя дитячого садка, використати їх збиралися для оформлення тематичних куточків. За іншою, фото робилися для випускної віньєтки, адже група випускна.

Про зйомку батьки, принаймні Анна та ще кілька мам, які написали заяви до поліції, дізналися постфактум. Саме це й викликало, за словами Анни, перше обурення. Адже ще 2016 року на батьківських зборах групи було порушено питання про заборону доступу сторонніх осіб до дітей без дозволу батьків.

"Ми запропонували: якщо людина веде підприємницьку діяльність - будь ласка, нехай прийде на батьківські збори, представиться, покаже документи, санітарну книжку тощо, і ми з батьками визначимося, чи працюємо з нею, укладемо якусь тимчасову угоду", - каже мама.

Замість цього, про фотосесію вона дізналася від доньки. П'ятирічна Наталя розповіла про "дядю Сашу" в зеленій футболці, який знімав їх, зокрема, в спальні.

Наступного дня Анна наполягла на зустрічі з фотографом з метою вилучення світлин зроблених без дозволу батьків. Після певних суперечок фотограф Олександр погодився віддати знімки. Утім, переглянувши отримані фото, мама занервувала ще сильніше. Адже, за її словами, частина дітей, зокрема і її донька, були роздягнуті - в одних лише трусиках, зняті у надто відвертих для п'ятирічних дітей позах і почувалися дискомфортно.

Фотографії викликали обурення батьків половини групи. Мами звернулися до відділу освіти району, де розташований дитячий садок. З малечею була проведена низка індивідуальних бесід фахівцями-психологами. Їхні офіційні висновки, за словами Алли, відрізнялися від того, що казали психологи усно. Так, офіційно, було встановлено, що "дівчата сприймають фотографа у позитивному руслі та тривожності не проявляють". Неофіційно, психологи, за словами Алли, питали її, чи не шукала вони дитини в інтернеті, тобто, не виключали, що "невинна зйомка" може бути використана для якихось інших цілей.

Трьох мам висновки не заспокоїли, і вони написали відповідні заяви до поліції, в яких просили встановити особу фотографа, чи мало місце правопорушення та покарати винних. Анна зазначає: сподівалися, що поліція, зокрема, проведе відповідну експертизу світлин. Утім, 25 січня жінками повідомили, що справу закрито за відсутністю складу злочину, вихователя притягнуто до дисциплінарної відповідальності, при цьому експертиз світлин ніхто не робив. Після цього обурені мами винесли історію на широкий загал.

Слід зазначити, що фотограф - "людина з вулиці", по-іншому назвати особу, яка щось робить у дитячому садку "за усною домовленістю" з його керівництвом, важко. При цьому з дитсадком він співпрацює кілька років, за словами завідувачки, - вісім, є приватним підприємцем і раніше скарг на нього не було.

За словами фотографа, які переповів у "Фейсбуці" запорізький адвокат Сергій Барбашин, у дитсадку відбувалася фотосесія під назвою "Один день з життя саду".

"Відбувалася за погодженням з керівництвом дитячого садка і в присутності вихователів та інших дітей. Узгодження з батьками, як зазвичай, лежало на працівниках садка", - повідомив Барбашин.

За словами завідувачки, діти були роздягнуті, тому що в спальні було спекотно. Зйомка, нагадаємо відбувалася у вересні.

Щодо змісту фотографій, треба дочекатися результатів експертизи. Вона, все ж таки, буде проведена, як запевнили в поліції після розголосу історії. "Працівники відділу ювенальної превенції опитують усіх причетних до ситуації, що склалася. Окрім того, будуть проведені комплексна, судова, мистецтвознавча та психологічна експертизи фотографій", - прокоментували у відділі комунікацій ГУ Нацполіції в Запорізькій області.

Утім, навіть до висновків експертизи, можна з впевненістю казати: запорізька пригода свідчить про дуже легковажне ставлення відповідальних осіб до захисту дітей, і, відповідно, про те, що дитячі заклади не гарантують малечі безпеки. Відносно цього випадку - безпеки насамперед психологічної. Про інші не хочеться навіть замислюватися. І ось що маємо у підсумку.

Перше. У дитячих садках, і не лише в Запоріжжі, існує дуже поширена практика: відбуваються якісь фотосесії, про які іноді знають, іноді не знають батьки, потім їм пропонують придбати фотографії дітей. Іноді це просто світлини, іноді дітей переодягають в якісь костюми. Іноді ставлять у якісь певні пози. Хто це робить, де і як торкається дітей, як ставляться до цього самі малюки, чи безпечний реквізит фотографів, де і як використовують світлини, що в них лишаються… Є ще десятки питань, відповіді на які батьки дізнаються у кращому випадку постфактум. Ці відповіді могли б бути прописані в угодах на зйомки, що ухвалюються між фотографом і дитячим садком чи батьками. Але, як правило, фотографи вештаються дитячими закладами "за усними домовленостями". Керівництво дитсадків зазвичай всіляко приховує умови своєї співпраці з фотографами. Тому постає питання, чи так складно зацікавити завідувачку, аби потрапити в заклад з нещирими намірами? Зауважимо, що зараз не йдеться про конкретного фотографа. Але, все ж таки, всілякі маніяки десятиріччями можуть здаватися оточуючим цілком притомними. На тлі цього питання про наявність у фотографів санітарних книжок і відповідних щеплень взагалі відходить на інший план.

Друге. Захист інтересів дітей лишається у нашому суспільстві річчю другорядною, навіть там, де він має бути головною метою. Адже дітей у садку знімали без дозволу батьків, але коли ті ж самі батьки вимагали надати їм контакти і прізвище фотографа та показати його санітарну книжку, їм відповіли, що це порушить захист його персональних даних. Інтереси дитини проти інтересів дорослої людини. В якому цивілізованому суспільстві ставлять перше на друге місце?

І наостанок: в країні йде війна, зафіксоване зростання злочинності, є неконтрольовані урядом території, де не без успіху вже переховується безліч правопорушників. Власне, у Запорізькій області ніхто не скасовував жовтий, тобто, високий рівень терористичної загрози. Хіба цього не достатньо, аби доступ сторонніх людей до дітей був якщо не максимально обмеженим, то максимально безпечним? Втім, практика свідчить про інакше.

І, поза сумнівів, перші, хто має знати про візити "дядів Саш" до дітей, це їхні батьки.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme