Дно Перемоги: Як на Запоріжжі готують провокації до 9 травня

Дев'яте травня, на жаль, лишається зручним майданчиком для провокацій і цинічного піару

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Дно Перемоги: Як на Запоріжжі готують пр…

Якщо на Росії День Перемоги перетворився на моторошний маскарад, то в Україні потроху стає головним майданчиком для провокацій. Причому спотворюють свято його, так би мовити, головні захисники: всілякі "ліві", проросійські і прорадянські сили. Повірити в те, що вони не відпрацьовують зовнішнє замовлення, дуже складно.

Минулорічний День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні на Запоріжжі відзначився низкою подій, які влучно назвали "ватним шабашем". "Гарячими точками" стали обласний центр, Мелітополь, Енергодар та Дніпрорудне. У всіх цих містах провокацій варто було очікувати, тому неприємним сюрпризом виявилися неготовність чи небажання поліції адекватно реагувати на події. Нині, за тиждень до святкування, очевидно, що у цих містах 9 травня знову може стати "гаряче".

Запоріжжя

Місцеві патріоти дуже пишаються тим, як у квітні 2014 року зупинили в Запоріжжі "русскую весну", закидавши місцевих "сєпарів" яйцями та борошном. Однак, факт лишається фактом, з того часу протистояти провокаційним вилазкам, хоча і менш масштабним, українському Запоріжжю доводилося неодноразово, зокрема, й у травневі свята.

Минулого року напружена ситуація на 9 травня була створена через акцію "Полк перемоги" - аналог кремлівського "Безсмертного полку", яку організував місцевий екс-регіонал Андрій Іванов. Оригінальною відповіддю місцевих патріотів стала акція "Безсмертний вовк" - пікет із портретами героїв популярного серіалу "Гра престолів". Але, на жаль, жартами не обійшлося. Між учасниками "Полку перемоги" та співчуваючими з одного боку та місцевими патріотично налаштованими активістами - з іншого сталися конфлікти і сутички. За деякими оцінками, у них взяли участь загалом близько півтисячі людей.

Організатора акції Іванова підсумки 9 травня, схоже, надихнули. Принаймні, цього лютого він разом із колишнім нардепом-комуністом Олексієм Бабуріним організував захід, приурочений до 75-річчя завершення битви під Сталінградом, яке масштабне відзначалося на Росії. Самі організатори на акцію не з'явилися, адже в них відбувалися обшуки, які проводило СБУ за статтею 436-1 (Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів) Кримінального кодексу України. Вірогідно, з боку спецслужб це була спроба трохи вгамувати організаторів. Якщо так, вона виявилася вдалою: захід до річниці сталінградської битви був нечисленним та, взагалі, залишився б непоміченим, як би "права" молодь не закидала його учасників чи то сирою свинячою печінкою, чи то свинячою кров'ю, що згорнулася на морозі. З екс-офісу ж КПУ правоохоронці за результатами обшуків вивезли автобус забороненої агітпродукції: цілі згортки георгіївських стрічок, комуністичні транспаранти, прапори, проросійські листівки, газети тощо.

Голова ГО "Полк Перемоги" Андрій Іванов поки мовчить щодо цьогорічних акцій на 9 травня. А ось Бабурін вже запросив своїх прихильників пройти ходою від площі Маяковського до алеї Слави.

Готуються до можливих провокацій і місцеві активісти. Депутат міськради, "кіборг" В'ячеслав Зайцев запросив АТОвців вшанувати пам'ять загиблих Другій світовій війні та зазначив: "Не дамо клоунам плясати на кістках, як і минулого разу, до речі".

Мелітополь

Другому за кількістю населення та промисловим потенціалом місту на Запоріжжі - Мелітополю наполегливо шиють імідж "сєпарського" та "прорадянського". Звинувачувати у цьому мешканців не варто. Цю тему відпрацьовують тутешній нардеп від "Опоблоку" Євген Балицький, відомий, зокрема, заявою про від'єднання мелітопольського округу від України, а також до недавнього часу місцевий "лівий" маргінес на кшталт одіозної антимайданівки Катерини Уманець.

Саме вони минулого року всіляко розкручували у Мелітополі кремлівський проект "безсмертних полків". Як наслідок, на вулицях міста 9 травня 2017-го було повно радянської символіки та "георгіївських" стрічок. Нардеп Балицький із задоволенням спостерігав за нехтуванням законом України про заборону тоталітарної символіки. Місцеві активісти вимагали поліцію втрутитися, але ті майже не реагували.

За рік, що минув з того часу, з пропагандистами радянського минулого у Мелітополі з різних приводів провели бесіди співробітники СБУ. Важко сказати, чи всім вони пішли на користь, але Уманець нарешті виконала побажання "чемодан-вокзал-Росія" і переймається Мелітополем виключно з Москви. Нардеп Балицький після заяви про вихід Мелітополя зі складу України на якийсь час вгамувався, але вже повернувся у "звичну форму". Нині, хоча поки і не запрошує містян на святкування, вже розкручує на своїй сторінці дешевий кліп на пісню російського співака Газманова з римою, від якої в'януть вуха: "река - бессмертного полка".

Утім, Балицькому не обов'язково світитися в організаторах провокацій, особливо, якщо вони мають зовнішнього замовника. "Брудну роботу" 1 травня вже виконали "місцеві ліві". Під час своєї "майовки", збираючи підписи проти медреформи, вони також вручали містянам листівки-запрошення на "Парад переможців". Листівки - вочевидь із запасів нині забороненої КПУ. На них стояла дата 2013 рік, яку роздавальники виправляли на 2018-й, та підпис лідера компартії Петра Симоненка. Можна, звісно, припустити, що у "лівих" настали скрутні часи, доводиться використовувати макулатуру, але з тією ж долею вірогідності можна вважати це підготовкою до провокацій. У листівці, зокрема, написано: "приходьте на Парад Переможців, який ініціювала у всіх містах та райцентрах Компартія України". Можна не сумніватися, частина колишнього електорату КПУ у Мелітополі свято увірує в реставрацію чи реінкарнацію компартії, частина вдасть, що увірувала, та вийде на парад з усіма забороненими атрибутами. У цьому випадку конфліктів і суточок навряд чи вдасться уникнути. Місцеві патріоти, зокрема, Самооборона Мелітопольщини ще у середині квітня повідомила, що має інформацію про підготовку провокацій, якщо правоохоронці не втрутяться, залишає за собою право "запобігти пропаганді держави-окупанта, блокувати сепаратистські заходи та сприяти дотриманню вимог закону в місті Мелітополі". На роздачу провокаційних листівок зі згадкою забороненої КПУ поліція Мелітополя 1 травня не відреагувала.

Енергодар

Місто енергетиків - Енергодар - наймолодше на Запоріжжі, воно засноване 1970 року. Велика частина його мешканців немає запорізького коріння, значна - й українського. Адже в подібні міста звозили енергетиків зі всього колишнього Радянського союзу. Тому не дивно, що організатори прорадянських акцій сподіваються знайти тут відповідний відгук. Енергодар на 9 травня не перший рік "відпрацьовує" "Союз лівих сил" Василя Волги. Минулого року створенню "лівими" напруження у місті від душі посприяла місцева влада. Мерія спочатку дала дозвіл на проведення ходи "безсмертного полку" у той самий час і у тому ж самому місті, де збиралися йти ще кілька організацій патріотичного спрямування, а потім через суд намагалася її заборонити. Суд забороняти не став. Колони пройшли поруч, розділяли їх правоохоронці. У прихильників "лівих" були і "георгіївські" стрічки, і заборонена радянська символіка. Поліція вдавала, що не помічає, поки не починали реагувати місцеві патріоти. Серйозних інцидентів, на щастя, не було.

Цьогоріч "Союз лівих сил" вже подав заявку на проведення ходи центром міста - проспектом Будівельників. Виконком її прийняв, зауваживши, що заборонити акцію не може. Відповідальність за можливі провокації покладена на поліцію. Напередодні 9 травня у місті збираються провести круглий стіл за участю "лівих" та їхніх опонентів, аби вони порозумілися.

Дніпрорудне

Єдине у Запорізькій області місто гірняків. Поруч із ним працює Запорізький залізорудний комбінат - основне місце роботи жителів. Настрої у Дніпрорудному, відповідно, пролетарські, зі всіма плюсами та мінусами, серед останніх - туга за радянським минулим та сучасний кремлівський пропагандистській набір: "дід воював", "кляті бандерівці".

Родючий ґрунт як для проведення акцій на зовнішнє замовлення, так і для підвищення внутрішніх рейтингів на темі 9 травня.

Минулого року у День перемоги Дніпрорудне також відзначилося гучними конфліктами, які виникали, насамперед, через те, що поліція не реагувала на заборонену символіку. Прийдешнє 9 травня уже викликає занепокоєння активістів. Наприкінці квітня вони зустрілися з керівником міськвідділу поліції, обговорювали питання щодо боротьби з проявами сепаратизму та недопущення використання забороненої символіки. "Сподіваємося, що правоохоронні органи не допустять демонстрації "георгіївських" стрічок як антиукраїнської символіки, та будуть дотримуватися законів України і належним чином реагувати на правопорушення, що будуть виявлені", - наголосили активісти.

Варто зазначити, що за наслідками минулорічних травневих сутичок в області був проведений "розбір польотів": голова ЗОДА Костянтин Бриль, очільник ГУ Нацполіції Олег Золотоноша та керівник УСБУ Олександр Хілько зустрілися з обуреними активістами та разом оцінили ситуацію, зокрема, щодо бездіяльності поліції в окремих випадках. Тож, з одного боку, можна сподіватися, що потенційним "гарячим точкам" буде приділено посилену увагу. З іншого, - провокації, як не гірко це визнавати, на руку не лише Кремлю, а й і певним політичним силам. Адже можуть бути використані для дискредитації влади як неспроможної запобігти громадянським конфліктам.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme