"Десант силовиків" у Запоріжжі: Кому призначені "меседжі Авакова"

Оголошення війни організованій злочинності, вимога до місцевої влади бути лояльнішою чи "силова" підтримка недосвідченого в бюрократичних іграх нового голови Запорізької ОДА – навіщо в Запоріжжі "десантувалися" керівники трьох правоохоронних відомств
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Десант силовиків" у Запоріжжі: Кому при…

Голови трьох правоохоронних відомств: генеральної прокуратори, Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ – неочікувано "освятили" своєю присутністю призначення нового голови Запорізької ОДА Віталія Боговіна та провели у Запоріжжі 12 червня координаційну нараду силовиків. Перший заступник голови Офісу президента України Сергій Трофімов за її підсумками заявив: "У Запоріжжі голови силових відомств оголосили війну організованій злочинності". Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков перед її початком пообіцяв, що будуть "дані меседжі".

Портал Depo.Запоріжжя розбирає, які ж меседжі дані "десантом силовиків", кому призначені та що зрештою означатимуть.  

Власне сам одночасний візит до Запоріжжя керівників трьох правоохоронних відомств – це вже меседж. По-перше, демонстрація підтримки пролобійованого, як пліткують, начебто віце-прем’єром Михайлом Федоровим нового очільника області. Така демонстрація Боговіну конче потрібна: для запорізького політикуму він ніхто і звати його ніяк, при цьому саме на нього буде покладена відповідальність за забезпечення місцевих виборів в інтересах владної команди.

По-друге, намагання покращити рейтинги цієї команди обіцянкою приборкати злочинність, яка у Запорізькій області, дійсно, набула загрозливих масштабів. За словами генеральної прокурорки Ірини Венедиктової, регіон залишається одним з найбільш криміногенних. "Якщо ми подивимося на показники на 100 тисяч населення, то у нас Запорізька область лідирує", – зазначила Венедиктова.

Решту меседжів озвучили самі "високі візитери", але тлумачити їх можна по-різному.

Найбільш однозначно висловилася очільниця генпрокуратури, визначивши, окрім загального рівня злочинності, три болісні точки: борги по заробітній платі на підприємствах регіону – 122 млн грн станом на 1 червня, екологію, незаконну забудова прибережної зони. Венедиктова зауважила, що проблему боргів на підприємствах в сьогоднішній економічній ситуації не розв’язати лише кримінально-правовим шляхом. Однак її меседж про те, що за останні п’ять років не було жодного вироку за статтею 175 Кримінального кодексу (Невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат), можна вважати прямою вказівкою підлеглим посилити цю роботу в регіоні.

Якщо борги по заробітній платі стосуються, насамперед, або економічно неактивних, або середніх підприємств, то питання екології – великих. Тут варто зазначити, стан навколишнього середовища у свідомості переважної більшості запоріжців не посідає важливого місця, як завжди буває у суспільствах, де незадоволені інші базові потреби. Тож зосередження уваги правоохоронних органів на екології – це не стільки загравання з електоратом, скільки суттєвий важіль впливу на власників великих підприємств і питання збільшення надходжень до бюджетів.

Щодо незаконної самочинної забудови прибережної зони, генпрокурорка зазначила, що останнім часом прокуратура активізувала позивну роботу, за підсумками якої незаконно зайнята земля повертається у державну (комунальну) власність. Утім, акцентування уваги правоохоронців на цій проблемі, це меседж до місцевої влади, яка або незаконно цю землю віддає, або закриває очі на будівництво на узбережжі.

Найбільш небагатослівним у своєму меседжі був голова СБУ Іван Баканов. Його послання про те, що "СБУ не втручається у господарські чи корпоративні конфлікти, однак тримає на контролі ризики для національної безпеки", також залишає можливості для тлумачення. Його можна сприйняти і як виправдання дій силовиків, які отримали неоднозначну оцінку суспільства, – наприклад, навколо запорізького аеропорту, і як пропозиції до місцевої влади порозумітися.

Слова Баканова про те, що запорізький регіон, як і раніше, цікавить (неназваного головою СБУ) ворога, і що запобігання сепаратистським проявам – одна з головних задач служби, хотілося б сприйняти, як усвідомлення не лише старих загроз, а й нових, зокрема, тих, що сунуться під червоними кульками.

Безперечно, головним ньюсмейкером VIP-візиту до Запоріжжя став міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який саме і оголосив війну організованій злочинності, спираючись на нещодавно ухвалений Верховною Радою закон, який встановлює відповідальність за злочини вчинені злочинною спільнотою.

Міністр (здалеку) продемонстрував схеми організації цих спільнот на Запоріжжі, пожартувавши, що відзняті журналістами кадри представники цих спільнот розглядатимуть хіба що не з мікроскопом: чи є там вони. І запевнив: усі є.

Аваков зазначив, що таких спільнот в регіоні шість, ще одна, дніпропетровська, має певний вплив на процеси на Запоріжжі. При цьому назвав лише одну, так зване ОЗУ "Арташи", яке, за деякими даними, діє в регіоні ще з кінця 1990-х і лідери якого (чи ті, кого називають лідерами) цілком рукопожатні люди на рівні регіональної влади. Про ще два угрупування міністр згадав, не називаючи їх, за територіальної ознакою: злочинці, що палять майно підприємців у Василівському районі і ті, що причетні до аналогічних дій, а також інших бандитських "розборок" у курортній Кирилівці. "Навмисно не називаю вам прізвища. Є кримінальні провадження, конкретні затримання, розслідування триває", – наголосив Аваков.

Меседжі Авакова, вочевидь, адресовані не лише членам угрупувань, а й правоохоронцям та чиновникам, "зрощеним" із ними. Останнє міністр сказав майже прямим текстом: "Якщо хтось в центральній владі або у владі обласній, тут в Запорізькій області, не погодиться з цим або не зрозуміє, ми для того, аби це змінити".    

Ухвалений Верховною Радою закон, дійсно, дає можливості правоохоронцям розібратися не лише з членами ОЗУ, а й з їхніми впливовими "дахами". На жаль, це зовсім не означає, що такі кримінальні переслідування не будуть політично вмотивованими.

Наостанок варто зазначити, що за майже 30 років незалежності України боротьба зі злочинністю оголошувалися багаторазово. У більшості випадків це призводило до ще більшого зрошення злочинців із правоохоронцями. Найбільш ефективною (але не переможною для Держави) ця боротьба була наприкінці 1990-х. Тоді не без допомоги правоохоронців найбільш тупі та "відбиті" бандити або закінчили свій життєвий шлях, або на довгі роки опинилися у тюрмах. Найрозумніші відійшли від справ та (чи) перетворилися на поважних бізнесменів. Управління по боротьбі з організованою злочинністю тоді звітували, що те чи інше угрупування припинило існування з причини виходів із нього його членів. Утім, саме ці члени і заклали основи, на яких, зокрема, сьогодні існує Україна. І судячи з цитати міністра: "Наша філософія – "ВІДЖИМАТИ" (слово зі злодійського жаргону, що перекочувало у бізнесовий, – ред.) організовану злочинність і злочинні манери з повсякденного життя запорізьких громадян", цей вплив ні для кого не минув безслідно.   

Читайте також

"Анісім" за ґратами: Кому вигідне затримання "авторитета"

"Суперкоп", який "трощив" БПП в Сумах: Що відомо про нового шефа запорізької поліції

Чіпляючись рейтингом за мости: Які сподівання запоріжців виправдав президент Зеленський

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme