"Давай мити посуд разом": Запоріжці з віниками та пательнями вийшли на жіночий флешмоб

Правозахисний захід "Жінка – не кухонний комбайн" з нагоди 8 березня вперше відбувся у Запоріжжі
 

Про це повідомляє кореспондент Depo.Запоріжжя.

Понад три десятки хлопців і дівчат зібралися перед будівлею обласної бібліотеки на правозахисний захід із нагоди Жіночого дня. Подібна восьмиберезнева акція відбулася в Запоріжжі вперше. Місце проведення публічно не анонсувалося, позаяк організатори побоювалися провокацій. "Ми не анонсували, тому що є певна агресія, певне напруження в атмосфері", - пояснила одна з організаторок Наталія Лобач, посилаючись зокрема на торішній подібний захід в Києві, коли на активісток напали.

При цьому Наталія зазначила, що мета акція, аж ніяк не спонукати запоріжців відмовитися від традиційного святкування, а лише привернути увагу до того, що в своєму первісному значенні 8 березня – свято жіночих прав. "Це традиційна феміністична акція, покликана нагадати, що 8 березня, це насамперед – свято жінок і жіночих прав, яке натомість ще за радянських, сталінських, часів, перетворилося на таке собі свято краси і весни. Таким змістом перекреслювалося те, що робили, наприклад, українські феміністки, починаючи з Наталії Кобринської, Ольги Кобилянської, Олени Пчілки... Своїм флешмобом ми хочемо сказати… що усі люди мають право обирати свої ролі", - каже Лобач.

На акцію учасники прийшли з віниками, пательнями та праскою – символами стереотипів щодо ролі жінок у суспільстві.

Майже усі тримали в руках саморобні плакати з лозунгами проти стереотипів та на захист прав і жінок, і чоловіків.

Серед напівжартівливих плакатів: "Давай разом мити посуд", "Квіти клумбам – права жінкам", "Ні - кухонному насильству" тощо, були й такі, що піднімали доволі болючі для суспільства питання. З таким, наприклад, прийшла на акцію запоріжанка Каріна. У руках дівчина тримала плакат "90% українців, які потерпають від домашнього насильства, це - жінки. Рівні права? Ні не чула". "Мене дуже дратує, що восьме березня трансформували у такий день весни-жіночності-краси, тим самим прибираючи його справжній сенс, як дня, коли відзначаються досягнення у руху за права жінок. Як на мене, найбільшою проблемою на сьогодні є те, що значна кількість людей впевнена, що дискримінації жінок не існує, що права є рівними. Те, що така думка панує, підтверджують  дуже багато опитувань і досліджень, проведених серед українців. Мене це шокує. Тому я обрала для заходу таке гасло, саме для того, аби показати: вважати, що усе з правами жінок добре, - це ілюзія", - пояснила Каріна.

Жіночу акцію підтримали чоловіки. Вони говорили: розуміють, що утискання прав жінок дійсно є, а також запевняли, що теж можуть куховарити. Саме з таким плакатом вийшов на захід житель Запоріжжя Іван та розповів, які саме страви може приготувати: "Випічка та багато чого іншого – будь-які страви: салати, каші, м’ясні страви". Іван наголосив: це не означає, що він відтіснив свою жінку з кухні. "Кому зручніше – той і готує", - пояснив хлопець.    

Жіноча акція, попри побоювання організаторів, відбулася без жодних ексцесів. Випадкові перехожі до неї не долучилися. Навпроти місця проведення заходу, через дорогу, йшла жвава святкова торгівля квітами – традиційними атрибутами восьмого березня.     

Раніше портал Depo.Запоріжжя розповів, навіщо запоріжанкам Жіночий день.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook