"Чорний" піар, фейки про військкомати, 3000 виборців з Донбасу: Із чим Запоріжжя дісталося дня виборів

Запорізькі правоохоронці не бачать жодних загроз вільному волевиявленню громадян, місцева влада запевняє: зробила все для технічного забезпечення голосування
 

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Чорний" піар, фейки про військкомати, 3…

П’ятниця – останній день напередодні першого туру, коли в публічному просторі можна обговорити питання, пов’язані з виборами, не ризикуючи "нарватися" на звинувачення в агітації. Уже з опівночі виборці мають отримати невеличку передишку від безкінечного агітаційного потоку. До суботи, 30 березня, з рекламних конструкцій, телеканалів, сайтів тощо має зникнути будь-яка політична реклама. "Ми будемо звертати на це особливу увагу і надавати інформацію до правоохоронних органів у разі, якщо буде порушено норму щодо зняття всієї агітації на території Запорізької області… Якщо десь буде безвідповідальне ставлення політичних сил, то органи місцевого самоврядування мають зняти всю зовнішню політичну рекламу, що буде залишатися на 30 березня", - запевнили у Запорізькій ОДА.          

У громадянській мережі "Опора" скористалися останньою перед "днем тиші" можливістю підбити підсумки організації та перебігу виборчого процесу. На прес-конференції під назвою "Запорізька область за два дні до виборів" (подібні відбулися сьогодні майже в усіх регіонах) "опорівці", правоохоронці, представники органів, що долучені до організації виборів, розповіли про підготовку до голосування та відповіли на питання журналістів.

Бруд і зеленка: Кого з кандидатів найчастіше обливали

За спостереженнями "Опори" у березні в Запорізькій області брудом (маються на увазі публікації з ознакам "чорного" піару) найчастіше поливали кандидатів у президенти Юлію Тимошенко та Володимира Зеленського. Облили у прямому сенсі, щоправда, не брудом, а зеленкою кандидата Олександра Вілкула. Це сталося у лютому. Як повідомив заступник керівника ГУ Нацполіції в Запорізькій області Олександр Панченко, розслідування нападу на кандидата завершено, справу стосовно нападника передано до суду. Залишилося дочекатися вироку.

Інші порушення: Агітматеріали без вихідних даних та подання іноземців у ДВК

Агітаційні матеріали кандидатів без вихідних даних, псування бордів і наметів, збір персональних даних громадян – це основні порушення, які фіксувала впродовж виборчої кампанії запорізька поліція. Загалом, правоохоронці отримали 117 заяв та повідомлень про можливі порушення. Деякі були підтверджені, на порушників складалися адміністративні протоколи. Також відкриті п’ять кримінальних проваджень.

Спостерігачі "Опори", у свою чергу, фіксували порушення, так би мовити, з середини процесу. Окрім "чорного" піару та статей з ознаками агітації без відповідних позначок, в округах №№ 75 і 79 були зафіксовані дві спроби протягнути у члени ДВК іноземців. Щоправда, невдалі. Натомість, у виборчому округу №78 із центром в Бердянську відмову окружної виборчої комісії в реєстрації двох громадян членами ДВК суд визнав протиправною. Через це там довелося заново формувати дільничні виборчі комісії, вже після того, як термін їх формування сплив.

Фейки для молодих: Як лякають військкоматом

Серед "чорних" технологій, що їх використовують під час виборів у Запорізькій області, спостерігачі розповіли про "залякування військкоматами". У регіоні поширюють чутки, що біля дільниць чергуватимуть військові, які полюватимуть на людей призовного віку. Це – чистої води фейк. За словами регіонального координатора спостереження Громадянської мережі "Опора" Андрія Токарського, розрахований він на молодих виборців, аби ті не прийшли на дільниці.  

Складнощі в організації виборів: Даєш загальну телефонізацію

За законом забезпечити матеріально-технічні умови для голосування має місцева влада. За  словами керівника апарату Запорізької облдержадміністрації Зінаїди Бойко, чи не головною проблемою було забезпечення виборчих дільниць телефонним зв’язком. Нею місцева влада переймалася останні п’ять місяців. Нині питання розв’язане: дільниці, а їх в області 1126, забезпечені укртелекомівським та інтертелекомівським зв’язком, деякі – мобільним. Ще одне важливе питання – забезпечення доступу до дільниць маломобільних громадян. Далеко не всі будівлі, де розміщені дільниці, пристосовані для інвалідів, а в 46-ти школах вони взагалі розташовані на других поверхах. Бойко запевнила: все, що можна було зробити для покращення доступу, зроблено, на дільницях готові допомогти маломобільним виборцям.

У списках 18300 запорізьких виборців позначені, як такі, що не можуть самостійно дістатися виборчих дільниць. Ним повинні забезпечити голосування на дому. Якщо ж ці виборці хочуть голосувати на дільниці, то мали завчасно попередити про це. На дому також можуть проголосувати запоріжці, яких раптово наздогнала якась хвороба через що їм нині показаний постільний режим. Сьогодні останній день, коли ця категорія громадян при наявності відповідної медичної довідки, може звернутися до ДВК із заявою про домашнє голосування. При цьому, відмовитися від нього і голосувати на дільниці, такі виборці вже не зможуть. Таким чином станом на 29 березня сказати, скільки ж запорізьких виборців голосуватимуть вдома, неможливо.  

Загалом, представниця ЗОДА запевняє, область цілком готова до дня голосування. "У повній мірі усі виборчі дільниці забезпечені кабінками для голосування, урнами. Сьогодні ми ще раз моніторимо ситуацію щодо встановлення державних прапорів належного стану на тих будівлях, де відбуватиметься голосування", - підсумувала Бойко.

Хто голосуватиме: Понад мільйон запоріжців та горстка переселенців

Згідно з реєстром, у Запорізькій області зареєстровані 1355190 виборців. Написали заяви про зміну місця голосування без зміни виборчої адреси 12230 громадян, задовольнили ці заяви 12134 виборцям. Жителів окупованих територій Донбасу серед тих, хто змінив місце голосування, попри очікування, не надто багато. У Запорізькій області виявили бажання проголосувати 2733 жителі Донецької області та лише 547 жителів Луганської.

Вони знялися, але залишилися в бюлетені: Чи голосувати за тих, хто начебто вибув

Упродовж  25 і 26 березня усі виборчі комісії Запорізької області отримали бюлетені. Їхня загальна кількість 1374797, тобто трохи більша за кількість виборців. Якщо громадянин раптом зіпсує бюлетень: поставить галочку в не те "віконце" чи ненавмисно щось на ньому намалює, то має звернутися до членів комісії по новий.

У рекордному, мало не метровому бюлетені, залишаються 39 прізвищ кандидатів у президенти України. Жодних позначок "вибув" навпроти тих, які начебто заявили про зняття своїх кандидатур, стояти не повинно. Адже ці заяви пролунали вже після відведеного для зняття з виборів терміну. Таким чином, виборці можуть голосувати і за цих кандидатів.

Загалом, на бюлетені, що опускається у виборчу скриньку, має бути лише одна позначка: хрестик, галочка тощо навпроти прізвища лише одного кандидата, і поставлена вона має бути виключно самім виборцем. Бюлетені з будь-якими додатковими позначками – не дійсні.       

Головний документ – паспорт. Навіть з "простроченою" фотокарткою

Єдиний документ, який потрібен для голосування, - паспорт. Виборцю не можуть відмовити у праві обирати навіть, якщо у паспорт вчасно, при досягнені 25-ти чи 45-ти років, не була вклеєна фотокартка. Від тих, хто прийде на виборчу дільницю з паспортом у вигляді ID-картки, не можуть вимагати вкладку до неї, однієї лише картки цілком достатньо.   

Не можуть стати на заваді голосуванню і дрібні "неспівпадіння" між даними у паспорті та в реєстрі. Не та буква в імені, прізвищі, по-батькові, не той номер квартири, стара чи написана з помилкою назва вулиці – усе це не привід відмовляти людині у праві обирати. Виборчі комісії у цьому випадку мають користатися здоровим глуздом. "Якщо людину можна ідентифікувати десь на 90%, вона має проголосувати", - підсумовує начальник відділу адміністрування державного реєстру виборців Запорізької ОДА Сергій Масюков.    

До охорони громадського порядку для проведення виборів президента України в Запорізькій області залучено 3256 співробітників поліції, створено 40 груп швидкого реагування, які стежитиме за громадською безпекою, 53 слідчо-оперативні групи та дев’ять груп вибухотехніків. "На даний час ризиків, які б могли зірвати вибори в Запорізькій області, ми не фіксуємо", - запевнив заступник голови обласної поліції.

Читайте також:

"Розхитування" як технологія: Навіщо Росії впливати на вибори в Україні;

Історичний контекст: Як Запорозька Січ та Дніпрогес впливають на електоральні уподобання запоріжців;

Час розпливчастих гасел: Які політики та з чого стартували у Запоріжжі.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme