"Черкаси" чинитимуть опір": Як у Запоріжжі зустріли стрічку про перший спротив російській агресії

Із аншлагом відбулася прем’єра українського фільму "Черкаси" в запорізькому кінотеатрі ім. Довженка у середу, 4 березня

Марія Іовова
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
"Черкаси" чинитимуть опір": Як у Запоріж…

Про це повідомляє кореспондент Depo.Запоріжжя.

Запоріжжя стало десятим містом в Україні, де були презентовані "Черкаси" – фільм про оборону однойменного морського тральщика, заблокованого російськими військами в бухті Донузлав у березні 2014 року.

Презентували стрічку члени знімальної команди: продюсерка Ірина Клименко і виконавець однієї з ролей Олег Щербина. Взяв участь у зустрічі й запоріжець Олег Садовий, який у 2014 році був матросом тральщика "Черкаси".

Презентуючи фільм, продюсерка згадала, що історія тральщика "Черкаси" у 2014 році не залишила байдужим жодного українця. "Вся Україна спостерігала за відважними "Черкасами" і за іншими кораблями, які були заблоковані у бухті озера Донузлав. Фільм написаний і знятий очима матросів. Очима тих хлопців, які були на кораблі, які були у замкненому просторі та отримували уривки інформації про події назовні і спілкувались між собою. Це перший фільм, який торкається цієї теми. І торкається з певного одного погляду", – розповіла продюсерка.

Фільм є художнім, це не документальне відтворення подій. Деякі епізоди придумані режисером Тимуром Ященко, деякі відтворені з абсолютною точністю. "Нам здається, що ми змогли передати ту атмосферу, яка панувала у 2014 році та нагадати українцям про ці події. Ми намагалися максимально відтворити те, що було. Але ми розуміємо, що одним фільмом на 90 хвилин цього не зробиш, не покажеш всі ті події, які відбувалися", – зазначила Клименко.

Ідея фільму у режисера виникла ще у 2014 році, коли він передивлявся ролик на Youtube, де українські моряки співали пісню "Воїни світла, воїни добра". Ролик був знятий на кораблі "Костянтин Ольшанський", але в мережі помилково підписаний "Черкасами". "Відео дуже вразило режисера, коли хлопці з палками були фактично перед обличчям ворога. Власне з того моменту ми рахуємо початок створення фільму", – відмітила продюсерка.

Актор Олег Щербина зазначив, що запрошення на зйомки фільму стало для нього великою честю. "Ми хотіли показати у фільмі, що у 2014 році ВМС України і ми всі українці не були готові до нападу з боку нашого "братського народу". Цей фільм показує переломний момент для усіх моряків на тральщику "Черкаси" і усіх моряків взагалі. Тральщик "Черкаси" – це уособлення ВМС України в той момент. Це фільм про вибір: "українець я чи не українець". Там постало таке питання", – розповів Щербина.

Колишній матрос "Черкас" Олег Садовий розповів про долю хлопців, з якими зустрів на кораблі російську агресію проти України. Знає не про всіх, лише деяких. Каже, більшість "пішли в цивільне життя". "Я знаю про Леоніда Хоменко, він далі продовжує службу на флоті, Михайло Величко проходить службу у Нацполіції у Вінниці, Михайло Воскобойнік, який знімався у фільмі, пішов у творчу професію. А так більшість людей пішли будувати цивільне щастя. Дуже мало, хто залишився служити, буквально одиниці", – розповів Садовий.

Колишній матрос також поділився очікуваннями від фільму перед переглядом. Найголовнішим, на думку Садового, у ньому мала стати теза про те, що Крим українські моряки не здавали. "Важко відповісти, що я очікую побачити. Я розумію – це художній, а не документальний фільм. Можливо, там буде якесь перебільшення, дещо буде прикрашено. Але я сподіваюся, що цей фільм буде на сто відсотків достовірний, як це було насправді. Люди побачать та зрозуміють, що не все так було просто в Криму. Кажуть, що ми його здали. Це не так, ми боролися", – розповів хлопець.

Те, що хлопці боролися, змінювалися по мірі того, як усвідомлювали, з чим до Криму прийшли "брати", було, здається, очевидним для усіх глядачів, які повністю заповнили великий зал кінотеатру. Кілька сотень запоріжців, затамувавши подих, стежили за подіями на екрані. Одразу після останніх титрів зал наповнився оплесками. Люди аплодували стоячи.

Сподобався фільм і Садовому. "Усе було показано саме так, як воно власно і було. Те, як змінювалися  матроси, які служили на кораблях, як змінювалося їх ставлення до служби, як вони зростали в плані духу. Наскільки ми приходили молодими-зеленими хлопцями і, власне, після подій у Криму всі ми подорослішали. Фільм хоч і художній, але близький до дійсності", – розповів колишній матрос тральщика "Черкаси".

Глядачі також залишилися під враженням від фільму. "Фільм мені дуже сподобався. Я цікавлюся українським кіно і можу впевнено сказати, що воно набирає обертів. Як на мене, у фільмі не дуже чіткі меседжи і іноземцям, які не глибоко володіють інформацією про ті події, було б трішки складно зрозуміти що відбулося, бо фільм побудовано на емоціях, на емоціях українців, які пережили і продовжують переживати ці трагічні події! Я неодноразово відчувала мурашки на шкірі і сльози текли з моїх очей не один раз. Але вже точно зрозуміло, що ми почали знімати якісне кіно. І я вважаю, що це пречудово, – розповіла глядачка Юлія Чайка, активістка організації "Демократична сокира Запоріжжя".

Після фільму запоріжці фотографувалися з Олегом Садовим та Олегом Щербиною, продюсеркою Іриною Клименко, брали автографи та дякували за стрічку.

Читайте також:

Камера, мотор: Як на Запорозькій Січі знімають "абсолютно брехливий" серіал про козаків

Запоріжці стоячи вшанували пам’ять загиблих бійців на прем’єрі стрічки "Іловайськ-2014";

Стрічку про розгін запорізького Майдану автори і герої допрацювали під час прем'єри.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme