Чарівне слово "Запоріжсталь": Як минула остання сесія в стінах запорізької "заводомерії"

На листопадовій сесії депутати Запорізької міськради повертали до бюджету неосвоєні гроші, постійно згадували "Запоріжсталь" та критикували комунальників

Depo.
23 листопада 2017 15:00
ФОТО: depo.ua

Двадцять третя сесія Запорізької міськради відбулася в середу, 22 листопада.

Перед її початком біля мерії влаштували одразу два пікети – по кілька десятків людей на кожному. Учасники першого, члени ОСББ, вимагали ухвалення рішення про співфінансування капітальних ремонтів багатоповерхівок самими жителями будинків (цей проект був винесений на порядок денний). На другу акцію вийшли працівники Запорізького заводу високовольтної апаратури, яким вже тривалий час не платять зарплатню.

Прийшли активісти і до сесійної зали – точніше, на балкон, де розвісили банер зі словом "Допоріжсталь". Це натяк на підвищення мером "допорогів" бюджетних закупівель, що дозволяє обійти систему Prozorro та віддавати перевагу на торгах близьким до "Запоріжсталі" фірмам. Вдруге за останні місяці проект щодо зниження допорогів планували внести з голосу, але зробити це не вдалося. Схема "заводомерії", яка багатьом здається нечесною, але формально не порушує закон, лишилася в силі.

Порушив цю тему під час свого виступу на початку сесії і "укропівець" Михайло Прасол. Промова вийшла в його стилі – гучна та пафосна, а наостанок депутат привітав мера Володимира Буряка та "запоріжсталівців" із першим заробленим за рахунок бюджету мільярдом, подарувавши "буряково-доларовий" торт.

Взагалі "ахметівський" комбінат, що наразі є найвагомішим суб'єктом запорізької політики, протягом сесії згадували постійно та у різних контекстах. Микола Бєлий, наприклад, казав про недавній "запоріжсталівський" марафон – мовляв, захід унікальний, але багатьох відлякував саме зв'язок із заводом (у цей момент "опоблоківці" засміялися – сам Бєлий на заході якраз був). "Заводчани" щоразу "в багнети" зустрічали кожен випад на адресу рідного підприємства. "У нас у дитинстві були чарівні слова – абракадабра, сім-салабім. Таке враження, що у вас теж є чарівне слово – "Запоріжсталь", - припустив "опоблоківець" Руслан Божко, закидаючи зайву увагу до комбінату Прасолу.

До порядку денного депутати дійшли лише десь о 17-й. Найбільший блок питань цієї сесії – повернення з бюджетних програм (ЖКГ, медицина, аеропорт і так далі) тих коштів, які не встигають освоїти до кінця року. Гроші повернули, але комунальники, які не встигають освоїти кошти, наслухалися звинувачень у непрофесійності. Особливо "дісталося" Управлінню капітального будівництва – в них показники "неосвоєння" найвищі.

Власне, УКБ під час сесії "перепадало" від депутатів "демократичних" фракцій ледь не частіше, ніж "Запоріжсталі". Під кінець засідання навіть був зачитаний звіт депутатської комісії про діяльність Управління. Як і очікувалося, звіт вийшов "розгромний". Самі комунальники переважно скаржилися на недобросовісних підрядників. За рекомендації комісії (перевірка кваліфікації працівників УКБ, створення системи контролю підрядників і т.д.) депутати не проголосували.

Питання були й до інших комунальників – наприклад, до Експлуатаційного лінійного управління автомобільних шляхів (ЕЛУАШ). Багатьох обурило те, що підприємство, яке досі не стало прибутковим, витратило понад мільйон гривень на три новенькі службові легкові "Тойоти". "Як кажуть, ми не настільки заможні, аби купляти дешеві речі", - виправдовувався за підприємство заступник мера Володимир Волобуєв. Вочевидь, депутати вирішили це серйозним обгрунтуванням витрат, бо на сесії ЕЛУАШу дали ще грошей – 5,3 млн грн.

Здається, єдиним питанням порядку денного, яке не викликало суперечок, стало перейменування вулиці Суворова на честь загиблого десантника Олександра Пивоварова. За проект проголосували одностайно.

А от проект щодо співфінансування ремонтів, за який виступали пікетувальники, виявився непопулярним - голосування провалили.

Як і минулого разу, сесія завершилася майже опівночі.

Листопадова сесія міськради цілком вписується у сценарій, який був зрозумілий ще кілька місяців тому. Перед Новим роком зростає увага до "грошових" питань, з огляду на поступове наближення виборів підвищується градус протистояння фракцій. Лояльні "заводомерії" депутати й надалі утворюють "моноліт" та становлять більшість. Постійна критика та справедливі зауваження з боку опонентів на їхні рішення ніяк не впливають.

Більше про життя в Запоріжжі та області читайте на Depo.Запоріжжя