Без "домашок" та оцінок: Як запорізькі педагоги вчаться вчити по-новому

У вівторок, 5 серпня, парламентарі проголосували за реформу освіти. А тим часом сотня українських шкіл вже проводить експеримент з новими стандартами навчання

Без "домашок" та оцінок: Як запорізькі п…

Ранок одного з перших навчальних днів у запорізькій школі №91. Малюків-першокласників заводять до кабінету. Інтер'єр класу частково нагадує дитячий садок: у центрі кімнати – килим з подушками, на столі та полицях – іграшки. Є і парти, але розставлені вони незвично – погляди дітей, що сидять, спрямовані не лише на дошку та вчителя, а й один на одного. А от підручників у "першачків" не видно.

День для учнів починається з "ранкової зустрічі". Вони колом сідають на килим, після чого розповідають про себе та свої вподобання. Далі їм влаштовують ігри, що поступово адаптують дітей до шкільних умов, взаємодії з педагогом та між собою. Перед перервою вчителька вмикає на телевізорі ролик з ведмедиком, що співає, і малюки радісно підспівують та танцюють.

Все це – експеримент в рамках проекту "Нова українська школа", частина освітньої реформи, яку Верховна Рада ухвалила 5 вересня. Проект, зокрема, передбачає перехід школи на 12-річне навчання та індивідуальний підхід до учнів.

Запорізька 91 школа стала однією з чотирьох в області та єдиною в місті, в якій педагоги на практиці перевіряють розроблену міністерством концепцію. Влітку вчителі, які задіяні в пілотному проекті, їздили до Києва на десятиденний тренінг.

"Чимало запорізьких шкіл подали заявки на участь у проекті, але з міських обрали саме цю", - каже директорка міського департаменту освіти Юлія Погребняк.

Як пояснює вчителька Юлія Зонюк, перший клас "Новій українській школі" має насамперед поступово, у м'якій ігровій формі адаптувати дітей до навчання. У радянській школі учня з перших днів змушували сидіти за партою тихо та не ворушитися. Тепер перші шкільні тижні для малюка не мають радикально відрізнятися від того, чим він займався в садку. Ігри та розваги крок за кроком перетворюються на навчання. Дітей у цьому віці переповнює енергія, їм важко висидіти весь урок. Тому для них роблять короткі перерви, розминки, вони танцюють, водять хороводи, роблять вправи для очей.

Перерва для першокласників триває трохи довше, ніж для всіх інших. Зараз у першому класі щодня три уроки, пізніше буде чотири.

Окрім звичайних уроків (математика, українська мова, фізкультура тощо) є ще інтегровані – на них певна тема розкривається з різних боків, з використанням елементів різних предметів. Є варіативний предмет, який для першокласників обирають на спільній раді батьків та вчителів. Цього року обрали каліграфію.

Кожен тиждень у першому класі – тематичний. Тема першого тижня, "Я в школі", передбачає знайомство дитини з правилами поведінки під час навчання. При цьому учням намагаються пояснити, навіщо правила потрібні і чому не вийде жити без них.

"От уявіть: якщо на дорозі кожен водій їхатиме без правил, як йому заманеться – що тоді буде? Почнеться безлад! Так і в нас – правила допомагають нам самим", - пояснює класу Юлія Зонюк.

Оцінки дітям поки що не ставлять – лише усно хвалять, якщо учень демонструє успіхи. Крім того, незабаром учні оцінюватимуть себе самі. Ініціатори освітньої реформи намагаються подолати уніфікацію в оцінці роботи учня, що допомагатиме формуванню його як творчої особистості.

"Звичні оцінки почнуться з другого семестру другого класу – при чому спочатку це має ухвалити педрада. Щоденників першокласники за новою концепцією теж не мають. Домашнього завдання на цьому етапі - також", - каже заступниця директора школи Ніна Єгорова.

Першокласники навіть не носять портфелі з зошитами та пеналами додому – все лишається в класі. Це сприяє відчуттю комфорту, з яким у дітей асоціюватиметься школа.

Цього року педагоги 91 школи працюватимуть з першокласниками "методом проб і помилок", перевіряючи на практиці та "шліфуючи" запропоновану міністерством програму. Разом з ними це робитимуть у сотні інших українських шкіл, які приєдналися до пілотного проекту. Після цього вони поділяться досвідом з міністерством – розкажуть, що у концепції вже працює як слід, а що варто виправити. А вже з наступного року за новою системою вчитимуться всі першокласники.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme