Кодеїнові війни: Чи почнуть у Запоріжжі підпалювати аптеки

Українське суспільство залишається надто чутливим до правопорушень, які, на його думку, не отримують належної реакції правоохоронців

Кодеїнові війни: Чи почнуть у Запоріжжі…

"Запорізька поліція послабила протидію наркозлочинності", – заявив на останній сесії Запорізької облради прокурор області Валерій Романов. Очільник обласної прокуратури пояснив, що за минулий рік поліцейські відкрили 1373 провадження, пов'язаних з незаконним обігом наркотиків, однак змогли задокументувати лише 242 факти збуту. На думку Романова, це не відображає реального стану справ із наркозлочинами в області.

Хоча прокурор не розшифровував, про які саме "наркотичні фронти" йдеться, з ним важко не погодитися. Чи не кожного тижня в місцевих сегментах соцмереж з'являються відеоролики з молодиками, що шукають так звані "закладки", а фасади будівель знову і знову розмальовуються наркорекламою, попри намагання активістів, поліцейських, комунальників її знищити. Однак, у наркозлочинності є ще один "вимір" – аптечний. Щодня майже відкрито тисячі українських наркоманів купують нарковмисні препарати саме в аптеках. "Кодепсин", "Кодетерп", "Кодтерпін", "Пентаксим", "Налбук", "Налбуфен", "Лірика", "Димедрол" – це перелік найпопулярніших аптечних наркотиків.

Якась частина запоріжців, забігаючи в аптеки час по часу, навіть не здогадуються, що отой молодик, що купує препарат із кодеїном, хворіє зовсім не на застуду. А от ті, хто відвідує аптеки постійно, як то молоді мами, чи люди, що доглядають за хворими родичами, вже легко впізнають так званих аптечних наркоманів. Зазвичай це молодики, навіть юнаки, переважно дещо люмпенізовані. "Прямо з відкриттям аптеки там виявилися кілька покупців однакового типажу – плюс-мінус молоді чоловіки рабочє-крєстьянской зовнішності, купували всі одне й те саме ("Кодетерп", здається). Я навіть за одним простежив. Він тут же сів у маршрутку і поїхав на інший берег Дніпра", – описав споживачів аптечних наркотиків у своєму блозі запорізький журналіст. Він також зазначив, що аптека, в якій це відбувалося, розташована мало не в центрі Запоріжжя і не надто "шифрувалася", тобто за бажання задокументувати незаконний продаж нарковмисних ліків було б неважко.

Проблема аптечної наркоторгівлі має неабиякі масштаби і є системною. Ніщо не вказує на те, що її розв'язання є пріоритетним для поліції. Спроби ж протидіяти аптечній наркоторгівлі силами небайдужих громадян, як виявилося, доволі небезпечні. У цьому на власному досвіді переконався активіст запорізької громадської організації "Тверезі подвір'я" Сергій Мазуренко. Організація діє з 2015 року, її мета – "очистити місто, зупинки та вулиці від вживання алкоголю та паління". Нещодавно активісти "Тверезого подвір'я" долучилися до організації "Poton", що має осередки в кількох регіонах України і бореться, зокрема, з незаконним продажем наркотиків. Це стало поштовхом для активізації такої громадської діяльності в Запоріжжі. На початку зими запоріжці провели гучний рейд однією з місцевих аптек, де продають без рецептів нарковмисні препарати. Акція пройшла за участі правоохоронців. З аптеки вилучили препаратів на 100 тисяч гривень. А вже за кілька днів на Мазуренка напали шестеро невідомих із битками і молотком. "Я припускаю, що напад був пов'язаний з цією діяльністю, адже у цій сфері "крутяться" великі гроші… Під час рейду господар (аптеки, – Ред.) прямо казав, не соромлячись поліції: "За годину я знов буду цим займатись", - розповідає активіст, якого потім мовчки відгамселили невідомі.

Мазуренко зазнав значних травм: у нього у двох місцях пробита голова, складний перелом руки, про синці по всьому тілу годі й казати. Гроші на лікування довелося збирати усім світом. Поліція відкрила провадження за фактом нападу, але поки кривдників активіста не знайшли.

Ситуація чимало обурила обізнану у проблемі громадськість. Активісти й так вважають діяльність поліції щодо боротьби з аптечною наркоманією недостатньою, а тут ще людина, яка намагалася допомогти з цим правоохоронцям, потрапила "під роздачу". Відповіддю громадськості став мітинг під адмінбудівлею ГУ Нацполіції в Запорізькій області. Після нього кілька десятків активістів, що приїхали з різних регіонів України, вирушили до аптек у середмісті. З двох винесли медикаменти, які вважали нарковмісними, і підпалили прямо на вулиці. Під час акції постраждала одна з працівниць аптеки. Мазуренко, який в заході участі не брав, припускає, що активісти перейшли межу, однак наголошує: працівники аптек, що продають нарковмисні ліки залежним, – вбивці. "Вони свідомо продають ці препарати без рецепту, йдуть на злочин, порушують закон і продають ті ліки, які ламають людям життя", – каже активіст.

Сергій особисто спілкувався і з колишніми наркоманами, і з тими, хто хоче, але не може "зав'язати". Переказує, кинути особливо важко, коли у багатьох аптеках можна купити ці препарати за невеликі гроші. "Підсаджуються" ж на аптечні наркотики надзвичайно швидко. Намагаючись "зловити кайф" за допомогою таких препаратів, люди нерідко залишаються інвалідами.

Аптечна наркоманія має в Україні тривалу історію, споживачі кодеїну почали активно "пастися" в аптеках ще у 1990-х. Саме ліки з кодеїном через їхню доступність ставали першим кроком у наркоманію для підлітків. Однак із 2012 року ці препарати продаються виключно за рецептом. Тож вже сьомий рік правоохоронці мають законні підстави для боротьби з аптечною наркоманією. Продаж нарковмисних препаратів без рецептів підпадає під кілька статей Кримінального кодексу України. Але у переважній більшості випадків до кримінальних справ не доходить – продавці аптечних наркотиків несуть лише адміністративну відповідальність за статтею 42-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Продаж лікарських засобів без рецепта у заборонених законодавством випадках). Максимальна санкція статті – штраф у 70 неоподаткованих мінімумів, тобто трохи більше за 1000 грн.

Як пояснюють громадські активісти, уникати кримінальної відповідальності наркоторговцям з аптек допомагає недосконале законодавство. В якихось випадках поліція прикривається цією недосконалістю, в якихось дійсно не може нічим зарадити. Наприклад, препарат, який в аптеці відпустили без рецепта, може не містити такої кількості наркотику, аби визнати його нарковмисним. У більшості так званих комбінованих ліків, відповідно до рецептури, вміст наркотику невеликий.

"Проблеми виникають на усіх етапах. Буває, що виробник ліків не "досипав" кодеїну і виявляється, що цей конкретний медикамент не можна назвати нарковмісним через відхилення від рецептури. Виходить, що ліки, які були придбані під час проведення контрольної закупки, вже не мають такої кількості наркотичної речовини, якої було б достатньо для відкриття кримінальної справи", – коментує Мазуренко.

У ГУ Нацполіції в Запорізькій області, у свою чергу, гостроту проблеми визнають, пояснюють, що продаж комбінованих ліків без рецептів – найбільш розповсюджене порушення у роботі працівників аптек. Такі ліки мають продаватись лише за рецептом лікаря і тільки у вказаній у ньому кількості, яка не перевищує встановлених наказом МОЗ України норм. Продаж комбінованих ліків без рецепту кваліфікується за статтею 320 КК України про порушення правил відпуску препаратів. На жаль, у правоохоронців виникають проблеми з документуванням цих порушень. "Ступінь тяжкості злочину за цією статтею – середня. Це робить неможливим проведення повного комплексу слідчих дій, тому зібрати докази та задокументувати такий злочин дуже важко", – прокоментували в запорізькій поліції.

Однак навіть зважуючи на недосконалість законодавства, успіхи, яких здобули в боротьбі з аптечною наркоторгівлею запорізькі поліцейські, зовсім мізерні. За січень задокументовані лише чотири випадки безрецептурного продажу препаратів, які містять кодеїн, хоча з легкістю можна припустити, що в деяких запорізьких аптеках такі випадки трапляються кожного дня в набагато більшій кількості.

А от на спалення ліків активістами поліція відреагувала ефективніше – одразу було відкрито кримінальне провадження за статтею "Хуліганство". Активісти ж кажуть, що після їхньої акції, нехай і не зовсім правильної, поліція дещо активізувалася щодо аптечної наркоманії. "Стосовно спалення ліків – не знаю, можливо це і перетин межі і порушення закону. Але що робити, коли іншого виходу немає? Законним способом ми майже нічого зробити не можемо, чому ми маємо сидіти і скласти руки? Від цього все ж таки залежить наше майбутнє. Після такої гучної акції "Potonу" правоохоронці стали працювати більш активно. Нам дзвонять і з області, і з Києва", - розповів активіст Мазуренко.

Немов у підтвердження заяві Мазуренка наприкінці минулого тижня прокуратура з поліцією відзвітували, що завдяки активістам одна з запорізьких аптек була викрита на торгівлі сильнодіючими речовинами без рецепта. Порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 321 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут отруйних і сильнодіючих речовин) КК України. В аптеці відбулися обшуки, під час яких вилучили сильнодіючі препарати, зошити з чорновими записами тощо.

У поліції також повідомили, що після підбиття підсумків 2018 року щодо боротьби з обігом наркотиків начальник Управління протидії наркозлочинності Ростислав Жихар подав рапорт про звільнення, який вже погодив керівник ГУ Нацполіції в Запорізькій області Сергій Коміссаров. Звільнення головного наркоборця, звісно, напряму не пов'язане з резонансом навколо аптечної наркоторгівлі, але можна припустити, що й він дався взнаки.

На жаль, реагування правоохоронців не власне на аптечні злочини, а на спалення ліків на вулиці, може призвести до того, що далі будуть палати аптеки.

Фото: Сергій Мазуренко, 061, Перший запорізький

Читайте також:

Справа про піленгасів: Чи вдасться покарати винних в запорізькому екоциді;

Новий очільник поліції Запоріжжя: У підкилимовій боротьбі переміг "луганський";

Брак грошей чи терористи: Хто підпалює Херсонщину.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme