Автівка з реактивним двигуном та єдина в країні пожежна машина "ГАЗ-51": У запорізькому музеї "Фаетон" відкрили новий зал

У новому залі приватного музею "Фаетон", на площі понад 4000 квадратних метрів, розташовані унікальні раритетні експонати сільськогосподарської, автомобільної та військової техніки

Іванка Волощук
Журналістка регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Автівка з реактивним двигуном та єдина в…

Два з половиною роки наполегливої праці і новий виставковий зал з унікальною раритетною технікою готовий до відкриття. Напередодні десятирічного ювілею, який приватний музей відзначить у грудні, "Фаетон" презентував зал з кодовою назвою "сьомий". В ньому представлені понад 100 одиниць техніки. Depo.Запоріжжя дізнався про найцікавіші експонати нового залу, їх історію та як працює музей в умовах "червоної зони".

Робота над новим залом йшла важко, зазначає співробітник музею Семен Мушер. Причин декілька: загальна ситуація в країні і те, що зал створювався з нуля силами співробітників музею.

"Це зал великогабаритної та важкої техніки. Ми намагалися зібрати дуже різноманітну та цікаву техніку. Музей серйозно розширив експозицію. Додалася гарна колекція сільськогосподарської техніки, яка випускалася в нашому регіоні – Олександрівську та Бердянську. Крім того, на виставці представлені гусеничні та колісні трактори, армійська техніка", – розповів Мушер.

Співробітник музею Семен Мушер

Співробітник музею Семен Мушер

Вся техніка, яку можна побачили у новому залі – на ходу. Зазначається, що частина експонатів раніше вже була виставлена у музеї.

Сільськогосподарська техніка

У сьомому залі представлена абсолютно нова експозиція — те, з чого починалась промисловість та виробництво у дореволюційному містечку Олександрівськ. В музеї представлені: сівалка 12-тирядна сошникова (1910 року), соломорізка (1900), коріннярізка (1900), кукурудзочистка, апарат для чистки проса (1900), конні граблі (1961), подвода ломова (1916) тощо.

І, звичайно, революція розвитку сільгосптехніки — трактори різних років виробництва. На експозиції представлений дуже рідкісний трактор липецького заводу, а також трактор ДТ-54 харківського тракторного заводу. Останній — наймасовіший у СРСР, якого за двадцять років випустили понад 6 мільйонів.

Авто з культового фільму

В одному з автогосподарств України було віднайдене авто "ЗІС ММЗ". Саме така машина була у культовій радянській стрічці "Весна на Зарічній вулиці". Цей автомобіль запоріжці мали нагоду побачити на День міста біля Туристичного інформаційного центру.

Музейники говорять, що машина зроблена точною копією авто зі стрічки. Для цього фільм передивлялись покадрово. Навіть врахували цікаву деталь.

"Якщо ви звернете увагу на номерний знак на бампері, кузові та задній номер, то всі вони різні. Як і чому це сталося в кіно? Сьогодні ми, звісно, не дізнаємось. Але при реставрації ми й цей момент врахували і виготовили різні номерні знаки, – розповідає Семен Мушер. – Ми довго мріяли створити автівку, як у культовому фільмі. Довго шукали схожий автомобіль і вважали за свій обов'язок створити його. Так, це не та сама автівка з фільму, але її точна копія".

Авто, на якому працювали на шахтах

Угорський самоскид виробництва фірми "Дутра" – нині він єдиний у Запоріжжі. На ньому працювали переважно на шахтах, на підприємствах та вугільних розрізах. Свого часу у місті їх було багато. Вони мали брудний сіро-зелений колір, а яскравого забарвлення (як на експозиції) авто робили для виставок.

Ця машина дуже своєрідна та незвичайна. Її поставляли обмеженою кількістю, а коли вона відпрацьовувала свій термін – утилізували. Ці самоскиди працювали в кінці 60-х – на початку 70-х років минулого сторіччя.

Представлений у музеї автомобіль знайшли у Запоріжжі. Машина мала дуже поганий стан: перекошена, крива, іржава і недоукомплектована. Співробітники "Фаетону" привезли його на буксирі. Три майстри музею за рік наполегливої праці повністю реставрували самоскид.

Єдина у своєму роді

Ще одне унікальне авто з повною "амуніцією" — пожежна машина. Це рідкісний екземпляр "ГАЗ-51". Машина була на озброєнні запорізьких частин на початку 50-х років XX сторіччя. На сьогодні достовірно відомо, що в Україні вона залишилася в єдиному екземплярі.

Автомобіль пройшов досить складний реставраційний процес. Нині повністю укомплектований. Навіть у відсіках є всі необхідні, за нормами того часу, пристосування для гасіння пожежі.

Цю пожежну машину співробітники музею знайшли в одному з автогосподарств Запоріжжя. На той момент вона була практично не пожежним автомобілем.

"Автомобіль комплектували впродовж кількох років. Ми дякуємо нашим друзям з обласного управління ДСНС, що допомогли у комплектації тих чи інших речей, які сьогодні не потрібні для роботи з вогнем, а для нас – саме те. – відзначає Мушер. – Машина пройшла повну реставрацію та комплектацію,  нині вона на ходу".

Втім, відповідаючи на питання, чи можна реставровану машину минулого століття сьогодні використовувати під час гасіння пожежі у музеї відповіли: "Краще не треба. Нехай ДСНС працює на сучасній техніці".

Одна з найкраще відреставрованих вантажівок в Україні

На виставці представлене рідкісне авто з неймовірною історією. Йдеться про "УралЗІС-355М" у виставковому забарвленні. Музейники достовірно знають історію цієї машини і її єдиного власника, бо мають підтверджуючі документи.

Свого часу таких автівок випустили лише 155 тисяч. Випуск цієї машини збігся з освоєнням цілини і майже всі авто відправляли до Казахстану, лише невелика кількість розсилалася іншим автогосподарствам.

Машина, представлена на виставці, була отримана одним із автогосподарств Івано-Франківська у 1960 році. "УралЗІС-355М" дали мобілізованому з армії хлопцю, якій тільки-но прийшов на роботу. Сорок років він "крутив баранку" у цій кабіні. На пенсію чоловік та "Урал" пішли також разом. Керівництво автогосподарства нагородило чоловіка цією автівкою. На "Уралі" він поїхав у батьківське село і ще якийсь час працював на ньому на власний розсуд. Згодом чоловіка не стало, його родичі не віддали машину на металобрухт, а зберегли.

Коли представники музею знайшли цю машину, то вона мала жахливий стан: кузов фактично згнив, кабіна в іржі. Музейники придбали машину і два роки чаклували, аби вона поїхала.

Сьогодні ця машина має статус однієї з найкраще відреставрованих вантажівок України. Крім того, таких автівок в країні більше немає.

Автівка з реактивним двигуном

Рідкісний експонат обладнаний реактивним двигуном – "ЗІЗ-151". У машини на платформі за кабіною встановлений двигун, який стояв на радянському винищувачі "МІГ-17". Ці двигуни, відпрацювавши свій ресурс як авіаційні, були ще у робочому стані. Саме тому ними комплектували машини, які використовували для очищення аеродромів в зимовий період. Досить потужний двигун, який своїм потоком гарячого повітря під великим тиском здував сніг, чистив злітні смуги на аеродромах.

Нині це авто єдине в Україні. Сама машина на ходу, але реактивний двигун не працює. Він був серйозно розукомплектований, та й в музеї не ставили собі за мету запустити двигун.

"Ми його роздобули буквально до початку сумних подій 2014 року в Луганській області. Мені вдалося його звідти забрати фактично перед початком війни. Машина пройшла серйозну реставрацію, – розповів Семен Мушер. – Все маркування на машині зроблено за армійськими  нормами. На них були написи "етил-отрута", бо деякі водії, не дуже сумлінні, власним організмом намагалися бензин із бака добувати. Такі написи робили, аби цьому запобігти".

Максимальна швидкість авто нині становить близько 60 км/год.

Як працює музей у "червоній карантинній зоні"

Музей працює з дотриманням усіх карантинних норм. Зокрема, нині відвідувачі мають пред’явити сертифікат про щеплення однією чи двома дозами вакцини, негативний ПЛР-тест або експрес-тест на антиген, або довідку про одужання від COVID-19.

Також, зросла вартість квитка. Нині дорослий повний квиток (відвідування всіх залів) коштує 150 гривень, для школярів – 100 гривень. Дітям до шести років, ветеранам та учасникам бойових дій – вхід безкоштовний.

У приватному музеї "Фаетон" зазначають, що попереду чекає досить цікаве переформатування, яке заплановано на весну 2022 року. Також очікується поповнення цікавими експонатами, які ось-ось вже будуть представлені. "На виході", як мінімум, три експонати.

Читайте також:

Гід одного міста: Як Роман Акбаш творить зворотний бік Запоріжжя

Безцінні яйця: Чи залишиться в Запоріжжі унікальна оологічна колекція

Букет із 8000 живих квітів: Як вбралося Запоріжжя до Дня міста і чому без охорони не обійтися

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme