Архіви КДБ: Як вербували та використовували агентів проти українських націоналістів у Криму

У боротьбі радянської спецслужби проти українських націоналістів агентурна робота посідала окреме, "почесне" місце
 

Архіви КДБ: Як вербували та використовув…

Невід’ємним "атрибутом" боротьби радянських органів державної безпеки проти українського націоналістичного руху, зокрема підпілля ОУН, був агентурний апарат. Укладачі підручника про діяльність ОУН й УПА та боротьбу з ними радянських органів державної безпеки зазначали, що "основним й найбільш ефективним засобом у боротьбі з підривною діяльністю українських націоналістів, зокрема і з залишками озброєних банд, є агентура". Тут же йшлося, що ефективність роботи агентури, яка засилалася до націоналістичного підпілля, так само як і ефективність власне агентурної розробки, залежить від кваліфікованості агентів, правильного керівництва ними, перевірки, виховання й умілого оперативного використання.

У боротьбі з українськими націоналістами разом із інкорпорованими в їхнє середовище агентами спецслужби, активно використовувалися завербовані "чекістами" члени ОУН або люди з їхнього оточення. Найчастіше агентів вербували з числа захоплених (заарештованих) оунівців, родичів чи близьких знайомих підпільників, а також колишніх учасників українського націоналістичного руху.

Саме таким чином боролися з оунівцями й у Криму. Згідно з документами КДБ за 1957 рік, станом на 20 грудня на території Кримської області радянська спецслужба мала сім резидентів та 80 агентів, які були задіяні саме у боротьбі з українськими націоналістами. Серед тих, хто був завербований у 1957 році, самі співробітники обласного КДБ виокремлювали, вочевидь, як найефективніших, трьох агентів: "Поповського", "Алєксандрова" та "Антонову".

"Поповський" походив з Рівненщини. Народився 1929 року в селі Гай, працював електриком у колгоспі села Бранне Поле (що було пізніше приєднане до Уварового). У 1947-му приєднався до молодіжної націоналістичної організації, уже за рік був засуджений, до 1954-го перебував у таборах. До Криму прибув 1956 року за переселенням. Одразу після вербування надав співробітникам КДБ цінну інформацію про існування підпілля ОУН у таборах півночі, зокрема "Воркуттаборі", де відбував присуд. Згодом "переключився" на переселенців із Західної України, що мешкали у Криму. "Поповський" фіксував і доповідав про усі випадки антирадянських висловлювань, які лунали з вуст переселенців.

Псевдонім "Алєксандров" отримав у "чекістів" 31-річний ялтинський фотограф, також завербований 1957 року. "Алєксандров" теж походив із Рівненщини, народився у тамтешній Дубровиці. У 1943 році навчався на курсах, організованих ОУН. Після цього, щоправда, разом із батьком приєднався до прорадянського партизанського загону. З 1944-го по 1950 рік перебував на службі у Радянській армії. Під час вербування розповів КДБістам про своє навчання на курсах та назвав усіх відомих йому членів ОУН. Уже як агент КДБ був направлений на розробку уродженців Західної України, які прибували до Криму на сезонні роботи.

Агентка "Антонова" – 43-річна уродженка Львова – також проживала в Ялті. Під час німецької окупації мешкала у львівському Стрию, працювала бухгалтером у міській управі. У лютому 1945 року була заарештована разом із матір’ю. Окрім співпраці з німцями жінці закидали зберігання націоналістичної літератури та "націоналістичного прапора" (вочевидь, малося на увазі синьо-жовте знамено, нині державний прапор України). За все це галичанка отримала присуд у п’ять років таборів. По звільненню, уже як агент, використовувалася для розробки націоналістів та антирадянщиків.

Загалом, на обліку у четвертому відділі кримського УКДБ, який опікувався "буржуазними націоналістами", станом на 1957 рік перебували 248 осіб, причому левова частка – 227 людей – повернулися з місць позбавлення волі.     

Читайте також:

Як "поет", "вискочка" і "самозванець" поширювали в Криму антирадянщину;

Як український патріот наприкінці 1950-х переймався, що Крим – в пасинках у Києва;

Як радянська агентура "розв’язувала" кримське питання.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme