Архіви КДБ: Як у Запоріжжі розробляли йорданського "Екстреміста"

Радянська спецслужба завжди воліла тримати молодь "під ковпаком", особливо, студентів

Архіви КДБ: Як у Запоріжжі розробляли йо…

Спецслужби СРСР уважно стежили за студентами вищих навчальних закладів. Цілковитий контроль мав на меті попередити будь-які спроби вільно- та інакодумства. Та не лише вітчизняна молодь перебувала "під ковпаком". Гості з країн соціалістичного табору та дружнього Сходу й Африки також відчували на собі недремне око КДБ.

Яскравим прикладом цього тотального контролю може слугувати історія студента-палестинця з Йорданії, який навчався в запорізькому медичному інституті й фігурував у матеріалах органів держбезпеки під псевдонімом "Екстреміст".

"На олівець" запорізьких КДБістів палестинець потрапив на початку 1982 року. Приводом для цього стала інформація про те, що гість із Йорданії "в колі арабських студентів пропагував ідеї панісламізму, допускав ідеологічно шкідливі висловлювання на адресу радянської дійсності". Аби перевірити отримані дані, у справу ввели досвідченого агента "Саміра".

Уже невдовзі "Самір" доповідав, що "Екстреміст" часто відвідує гуртожиток підготовчого факультету для арабських студентів, де намагається знайти однодумців-панісламістів. У повідомлені агента йшлося, що молодик закликав суворо дотримуватися Корану й об’єднуватися проти арабських комуністів. Співробітники КДБ у звітах визнавали, що ідеї "Екстреміста" знаходили своїх прихильників. Особливо багато таких було серед громадян Йорданії, які того року лишень приїхали до Запоріжжя на навчання.

Зважаючи на небезпечність ситуації, палестинця взяли до оперативної розробки.

З часом інформація, яку отримували співробітники КДБ, наштовхнула їх на думку, що "Екстреміст" намагається об’єднати навколо себе однодумців й створити "філію" міжнародної політично-релігійної асоціації "Брати-мусульмани". Ця асоціація була створена ще у 1928 році, до кінця Другої світової війни уже налічувала понад півмільйона учасників й далі розросталася. У 1980-х роках була помітною у політичному житті Йорданії.

"Екстреміст" виступав як відвертий противник радянської влади й марксизму в цілому. Їм він протиставляв іслам. Організовував нелегальні, а іншими вони й не могли бути, збори однодумців, поширював серед них книжки "Занепад марксистсько-ленінської теорії", "Іслам та соціалізм", "Божественна влада" тощо.

Чим далі діяв об’єкт розробки, тим більше непокоїлися співробітники КДБ. Агентура, введена до справи, довірою "Екстреміста" не користувалася, через що й досвідчений "Самір", а також агенти "Тихий" та "Юрьєв" нічого корисного зробити не могли, рівно як й отримати нову інформацію про діяльність палестинця.

Однак, один момент, цікавий для оперативників, агентура з’ясувати таки змогла. Стало відомо, що об’єкт розробки зміг загітувати одного зі студентів, які мав на канікулах відвідати Йорданію. Під час канікул загітований молодик повинен був приїхати до столиці Йорданії, міста Амман, де отримати пакунок з літературою для перевезення у Запоріжжя.

Кур’єра було вирішено затримати по поверненню. Операція пройшла успішно, під час перетину кордону у студента вилучили пакунок з 22 книжками. Сам студент (вже як агент "Хакі") пішов на розмову зі співробітниками КДБ й розповів все, що йому було відомо. Зокрема, про те що "Екстреміст" був пов'язаний зі спецслужбами Єгипту ("Мухабарат").

Опосередковано була присутня в розробці "Екстреміста" й кримськотатарська лінія. "Хакі" розповідав в КДБ, що дружина "Екстреміста" – кримська татарка, й через неї він намагався залучити до свого гурту представників цього репресованого радянською владою народу.

Усі ці обставини примусили КДБівстів, за їх визначенням, форсувати проведення заходів щодо нейтралізації діяльності "Екстреміста". З цією метою активно використовувалися агенти серед лідерів земляцтва арабських студентів. Об’єкт розробки був офіційно попереджений про ймовірність відрахування з медичного інституту, якщо він не припинить своєї ворожої діяльності. Кілька разів з цього приводу "Екстреміста" викликали й до Москви; натиснувши, примусили виступити на мітингу із словом проти "Братів-мусульман" тощо.

Паралельно з цим, усі випадки антирадянщини "Екстреміста" документувалися, збиралися свідчення серед студентів і "небайдужих". З’явилося звернення від імені "прогресивних" студентів до ректорату медичного інститут з перерахуванням усіх антирадянських дій об’єкта розробки.

Зрештою, наступного, 1983 року, "Екстреміста" було таки відраховано з інституту через проблеми з навчанням. Чи, дійсно, проблеми були,  чи то КДБ таким чином вирішив перестрахуватися, невідомо. Об’єкт розробки був висланий за межі СРСР. П’ятеро його найпалкіших однодумців, побоюючись такої ж долі, вже не проявляли жодної політичної чи релігійної активності.

Читайте також

Як чекісти "Партію фраєрів" у запорізькому виші "перековували"

Як на Запоріжжі труїли галичан та протвережували гостей із дружніх країн

Як у Запоріжжі алжирські студенти з "гітлерівцями" боролися

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme