Архіви КДБ: Як на повоєнній Херсонщині викрили "Білу моль"

Агентурна справа проти колишніх співробітників й агентів нацистської спецслужби, що її було реалізовано Херсонським УМДБ 1947 року, отримала назву "Біла моль"

Архіви КДБ: Як на повоєнній Херсонщині в…

Під час німецької окупації на території України було створено чимало розвідувальних та контррозвідувальних органів нацистських спецслужб. У Миколаєві, зокрема, дислокувався Авберштелле "Півдня України", який було зашифровано під військову частину – фельдпост № 12965. Організовано його було у жовтні 1941 року. До 1942 року розвідувальний підрозділ підпорядковувався штабу адмірала Шустера, після – напряму абверу. Діяльність Авберштелле "Півдня України", як й інших подібних підрозділів, була спрямована на виявлення радянської агентури, підпільних антинімецьких організацій, комуністичного активу тощо. Для цього було закладено мережу резидентур у містах Півдня України, які в свою чергу створювали в регіоні широко розгалужену мережу агентів.

Після повернення радянської влади агенти й співробітники Авберштелле "Півдня України" потрапили до списку найбільш розшукуваних німецьких посіпак. Відповідно, їхнє викриття було однім із важливих завдань радянських спецслужб. Навесні 1947 року керівництво МДБ УРСР доповідало до Москви про ліквідацію резидентури цієї розвідувальної структури у Херсоні.

На групу колишніх співробітників та агентів нацистської спецслужби вдалося вийти після того, як у свідченнях уже заарештованих й засуджених офіційних співробітників Авберштелле Стерлігова та Андрущенка "сплив" такий собі "Ігор". Було відомо, що під час німецької окупації він навчався у машинобудівельному технікумі, а потім працював у міській управі Херсона. Херсонські "чекісти" провели неабияку роботу зі встановлення особи "Ігоря" й врешті через агентуру розшукали та заарештували того в Івано-Франківську.

Це був 24-річний уродженець Херсона Ігор Іванов, на момент арешту – студент медичного технікуму. На допиті Ігор зізнався, що у червні 1942 року через такого собі Волошинського познайомився з "білоемігрантом" Стерліговим. Останній і завербував його до агентурної мережі під псевдонімом "№61". Ігорю ставилося завдання виявляти учасників прорадянського й комуністичного підпілля. Після вербування новоспечений агент поперемінно перебував на зв’язку у резидентів Авберштелле "Півдня України" Стерлігова, Станчулова, Дадикіна, Триколича, Липка та інших. Виявив неабиякий хист у зануренні в антинімецькі підпільні групи. Зокрема, у серпні 1942 року встановив зв'язок із підпільниками Яворським та Петренком, які вдома переховували зброю, про що повідомив кураторові. За наводкою Стерлігова Петренко був заарештований СД. Загалом Іванов "відзначився" видачею німцям низки підпільників та партизанів.

Інформації, яку МДБісти отримали від Іванова, було достатньо для заведення агентурної справи на колишніх співробітників Авберштелле "Півдня України". Вона отримала назву "Біла моль". В розробку радянських контррозвідників потрапили:

36-річний уродженець Гайсина Вінницької області Віктор Волошинський, мав вищу освіту, працював завідуючим навчальною частиною однієї зі шкіл Вознесенського району Миколаївської області;

23-річний уродженець Херсона Володимир Волошинський, працював у власній слюсарній майстерні;

28-річна уродженка села Висунськ Березнеговатського району Миколаївської області Олександра Туруша, батьки якої були заслані на Північ як "куркулі";

42-річний уродженець П’ятигорська (РФ), викладач центральної музичної школи міста Ростов-на-Дону Роман Мазанов;

34-річна уродженка Рибінська (РФ) Тамара Зубілевич, яка проживала у Херсоні й працювала кресляркою.

Окрім них, "№61" також назвав агентів Авберштелле "Півдня України" Віктора Липка, Валентина Красношапку, Олексія Білого та Івана Рапіна. Утім, останні вже були заарештовані й засуджені, тому до агентурної розробки, природно, не включалися.

Херсонськими МДБістами була підтверджена інформація, що фігуранти "Білої молі" під час німецької окупації перебували на зв’язку у резидентів Авберштелле "Півдня України". Фігурантів також перевірили на причетність до іноземних розвідок на актуальний час. Однак, зв’язків не знайшли. Через безперспективність подальшої розробки "Білу моль" було вирішено вести до реалізації, тобто арештів фігурантів.

У квітні 1947 року, під приводом пошуку й вилучення крадених речей, з обшуком нагрянули у майстерню Володимира Волошинського. Його арештували, доправив спочатку до міліції, а потім і в УМДБ. Наступною через кілька днів була заарештована Туруша, яка відверто "підставлялася", відвідуючи міліцію й намагаючись дізнатися причину арешту Волошинського.

Обидва заарештовані на допитах визнали, що були агентами Авберштелле "Півдня України" й надали інформацію, якої було достатньо для арешту Віктора Волошинського. Останній через Миколаївський обласний відділ освіти був викликаний до обласного центру, секретно затриманий (за термінологією МДБ – "знятий") і доправлений до Херсона. На допиті провину визнав, доповнивши дані УМДБ інформацією про проведену роботу серед вчителів, після того як був завербований до агентурної мережі.

Також усі троє заарештованих розповіли, що під час відступу німецьких військ із Миколаївської області, вони разом із деякими співробітниками Авберштелле виїхали до Одеської області, а потім – до Німеччини.

На підставі даних з протоколів допитів цієї трійки співробітники УМДБ Херсонської області підготували документи, необхідні для арешту Мазанова. Зважаючи на те, що він мешкав у Ростові, матеріали були направлені до Ростовської області.

Крім того, отримані на слідстві матеріали дали підстави "чекістам" звернутися до Головного прокурора Збройних сил СРСР з приводу скасування вироку вже засудженому Віктору Липку, який був заарештований армійською контррозвідкою ще на території Німеччини. Фігуранти "Білої молі" називали його резидентом Авберштелле "Півдня України". Відповідно, на нього чекав новий, більш суворий вирок.

Читайте також:

Як семикласниця та рахівник боролися з радянською владою на Херсонщині;

Як на Херсонщині "полювали на привід" київського бургомістра Багазія;

Як на Херсонщині збирали інформацію про "ровесниць" із нацистської розвідшколи.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme