Архіви КДБ: Як запорізькі чекісти "англійського шпигуна" проґавили

Розслідування справи запорізького колгоспника та "за сумісництвом" "англійського шпигуна" "Скритого" продемонструвало вражаючий рівень нехлюйства в запорізьких органах держбезпеки

Архіви КДБ: Як запорізькі чекісти "англі…

Справа шпигуна "Скритого", що її 1950 року розслідували запорізькі "чекісти", цікава щонайменше у двох аспектах. По-перше, тим, як легко пошивали радянських людей у зрадники батьківщини, по-друге, вражаючим рівнем недбальства охоронців державної безпеки.

Отже, у жовтні 1950-го Другий відділ УМДБ Запорізької області порушив справу-формуляр №6447. Вона проходила за категорією "англійські шпигуни" і мала оперативну назву "Скритий". Під цим утаємниченим ім'ям під ковпаком запорізьких "чекістів" опинився уродженець та мешканець приморського селища Кирилівка Якимівського району Іван Єфременко. За два місяці справу було передано "на землю", тобто в Якимівський районний відділ МДБ. Саме його співробітники й примудрилися спустити її на гальмах. Утім, про це – згодом, а спочатку про те, чому кирилівський колгоспник привернув увагу органів.

Біда Єфременка спіткала через те, що на початок німецької окупації Запорізької області він залишився у рідному селищі і в грудні 1942 року був вивезений до Німеччини – міста Іббенбюрен на землі Північний Рейн-Вестфалія. Колишній колгоспник працював на шахті чорноробом. Іббенбюрен звільняли британці, і з березня 1945 року Єфременко, відповідно, опинився в англійській зоні окупації. В очах радянської влади вже цей факт компрометував колишнього колгоспника. Однак все було ще більш "сумно". Як повідомляло УМДБ колегам в Якимівській район, Єфременко мешкав у приватній квартирі в німецькому місті Райне разом із англійськими військовими та "проходив навчання". Чекісти повідомляли, що у червні того ж року чоловік був включений до робітничого батальйону, який розміщувався у військових наметах у трьох-чотирьох кілометрах від Райне. У цьому батальйоні були встановлені військові порядки, а учасники забезпечені військовими одностроями. МДБісти зауважували, що разом із Єфременком у батальйоні були ще деякі жителі Якимівського району, зокрема Соболь, Качанов, Альохін. По них згодом також були відкриті справи-формуляри.

І вже зовсім підозрілим в очах МДБ було те, що у липні 1945 року Єфременко разом із жителем Кривого Рогу Кузьменком за нез'ясованих обставин втекли з батальйону й у місті Оснабрюк (Нижня Саксонія) влилися до табору громадян СРСР, які очікували на повернення додому.

На підставі цих фактів, а також свідчень ще одного учасника батальйону Чаусова співробітники МДБ підозрювали, що Єфременко був завербований англійською розвідкою та спеціально направлений зі шпигунським завданням до СРСР. Також, за даними МДБ, він мав завдання вихваляти порядки та устрій в Англії. Загалом, спираючись на дані справ-формулярів та свідчення заарештованих, в МДБ вважали, що робітничий батальйон був лише прикриттям для англійської розвідувальної школи.

Чи було це насправді так, сказати важко. Утім, в радянській реальності "компромату" на Єфременка було достатньо хоча б для того, аби співробітники УМДБ Запорізької області розраховували, що якимівські "чекісти" поставляться до розробки колгоспника з усією серйозністю. Та не так склалося, як гадалося.

За деякий час у Запоріжжі були змушені визнати, що на місці по справі не зробили нічого з того, що пропонували з "області". В Якимівці не спромоглися залучити навіть агентів. При чому кандидат із близького оточення Єфременка для цього начебто був, але його ніхто не перевіряв на предмет доцільності вербування й доповідну для УМДБ з цього приводу не готував. Районний відділ зрештою відправив на розробку Єфременка секретного інформатора "Григорьєва", але результату був нуль - жодної інформації не надійшло. Ба більше, якимівські чекісти не допитали можливих свідків "зрадницької діяльності" Єфременка. Навіть тих, яких і шукати було не треба, а саме Соболя та Качанова, які були разом із "Скритим" у робочому батальйоні, а тепер і далі мешкали в Якимівському районі. Щодо криворіжця Кузьменка, з яким Єфременко ніби здійснював втечу з робочого батальйону, його не розшукали і, відповідно, теж не допитали.

Вражаюче нехлюйство якимівці виявили й тоді, коли рідний колгосп відправив Єфременка на два місяці на курси трактористів у Михайлівський район Запорізької області. Якимівський відділ МДБ не поінформував своїх михайлівських колег про розробку "Скритого" і наявність на нього матеріалів. Таким чином "англійський шпигун" на два місяці залишився взагалі без будь-якого нагляду.

У березні 1951 року терпець у запорізького УМДБ урвався. В "області" розробили для якимівців план для активізації розробки "Скритого". Наголошувалося на необхідності вербування одного-двох агентів серед найближчих знайомих Єфременка. Як найбільш ефективну радили вербовку тих, хто перебував із колгоспником у Німеччині загалом чи саме в робочому батальйоні. Розробку Єфременка наказували вести по лінії викриття його як шпигуна англійської розвідки та з'ясовувати факти його практичної діяльності. Для цього радили залучити агентуру, яка розробляла інших фігурантів, що перебували в робочому батальйоні: Альохіна й Волобуєва. Важливим питанням, відповідь на яке мали знайти в Якимівці, було, чи зустрічаються колишні "колеги" по батальйону і чи гуртуються для проведення організованої діяльності на території району. Особлива увага мала приділитися розшуку та допиту Кузьменка: "чекістів" вельми цікавили обставини втечі обох із робітничого батальйону і прибуття до радянського табору.

Зрештою, через кілька місяців по заведенню справи-формуляра, з Запоріжжя відправили запит до МДБ щодо характеру та мети робітничого батальйону, організованого англійцями. Перед якимівськими чекістами також поставили завдання відшукати інформацію про усіх, хто перебував у робітничому таборі, зокрема тих, хто був або у розробці органів держбезпеки або вже засуджений і відбував покарання.

На жаль, матеріалів про те, чи вдалося якимівцям з другої спроби розслідувати діяльність "шпигуна-колгоспника" і чим це закінчилося для останнього, знайти не вдалося. Як і матеріалів щодо того, чи покарали якимівців за нечуване головотяпство.

Читайте також:

Як на Запоріжжі полювали на колаборантів;

Як запорізьких "чекістів" за погану роботу "видрали";

Як запоріжець за "власівцями" шпигував.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme