UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Архіви КДБ: Як на Запоріжжі "Чорну кішку НКВ" ловили

"НКВ" у назві банди розшифровувалося як "нічні кам'янські вори"

Архіви КДБ: Як на Запоріжжі "Чорну кішку…

Портал Depo.Запоріжжя вже згадував про повоєнні банди, що діяли в регіоні і були дуже схожі за багатьма ознаками на ту, про яку розповіли брати Вайнери у своєму романі "Ера милосердя". Однак, на Запоріжжі діяла і справжня "Чорна кішка", точніше "Чорна кішка НКВ". Інформація про діяльність бандитів, що наприкінці війни тримали у страху Кам'янсько-Дніпровський район, збереглася в архівах НКВС.

Отже, на початку осені 1944 року співробітники НКВС почали отримувати інформацію про появу на території Кам'янсько-Дніпровського району нової злочинної групи. Спершу йшлося про дрібні крадіжки з дуже схожим "почерком", жертвами яких ставали колгоспники, але поступово з'являлися повідомлення про більш значні злочини.

Спецслужби фіксували, що вже у листопаді 1944 року невідомі злочинці були озброєні, щонайменше, двома рушницями. Саме за їхньою допомогою 15, 19 та 20 листопада бандити вчинили три зухвалих пограбування. Жертвами нальотчиків стали Марія Романенко з Великої Знам'янки та жителі районного центру Михайло Єрмаков, Уляна Пшик і Наталя Салоп. У потерпілих злочинці відібрали речей на 97 тисяч рублів за тодішніми ринковими цінами (для порівняння: середня зарплата робочого у промисловості становила в 1944 році близько 600 рублів, – Ред.).

Після кожного з пограбувань злочинці "мітили" стіни або двері в помешканнях потерпілих написом "Чорна кішка НКВ", абревіатура розшифровувалася, як "нічні кам'янські вори".

Для розшуку злочинців Запорізьким Управлінням НКВС була створена група зі співробітників відділу по боротьбі з бандитизмом та карного розшуку та заведена агентурна справа "Звірі".

Першим підозрюваним по справі став житель Кам'янки-Дніпровської Іван Максименко. За допомогою хитромудрої комбінації до нього на квартиру була рейдована агент "Золота" з легендою, що вона прямує у Нікополь, але не встигає потрапити туди до ночі, тож потребує місця для ночівлі. Агентка отримала завдання встановити матеріально-економічний стан сім'ї Максименка та з'ясувати його зв'язки.

Комбінація вдалася, "Золота" переночувала у помешканні Максименка. Та з'ясувала, що ані молодий господар, ані його мати ніде не працюють, сім'я ж складається з восьми дітей. Якогось пайку чи соціальної допомоги родина не отримувала. При цьому під час німецької окупації Кам'янки-Дніпровської Максименки жили дуже бідно. Останнім же, нетривалим, часом, за сільськими мірками, забагатіли: купили дві телиці, підсвинка та взагалі жили непогано.

Під час перебування агентки в будинку Максименка, до нього заходили дві дівчини та два хлопця, які пошепки про щось говорили з господарем. Особи відвідувачів були оперативно встановлені, ними виявилися місцеві жителі Григорій Єрьоменко, Катерина Шиянова, Тамара Щьоткіна та Віктор Єрмаков. Останні двоє вже мали кримінальне минуле, ніде не працювали, однак жили "на широку ногу" та часто-густо пиячили у гостях в Максименка.

Ці обставини стали підставою для проведення одночасних обшуків у помешканнях Мартиненка та Єрмакова. У першого були знайдені чисті бланки з відтиском штампу та круглої гербової печатки, що належали аварійній підйомній групі 13-ї АРСО та були викрадені з квартири Романенко під час пограбування, та інші її речі. У Єрмакова ж вилучили дві рушниці та різні речі, що належали Романенко, Пшик та Михайлу Єрмакову.

Обох злочинців було заарештовано. На допитах, особливо не відпираючись, вони визнали провину та здали усіх співучасників. Кам'янсько-Дніпровських "кішок" виявилося семеро: окрім 19-річного інваліда війни Віктора Єрмакова та 20-річного Івана Максименка до складу банди "Чорна кішка НКВ" входили 14-річний Віктор Шиянов, 20-річні Тамара Щьоткина, Катерина Шиянова та Василь Єременко, а також 25-річний Григорій Єременко, теж інвалід війни.

Засідання Воєнного Трибуналу, на якому розглядалася справа "чорних котів і кішок" відбулося 9 квітня 1945 року. Єрмаков та Максименко були засуджені до 10 років позбавлення волі, Єременки та Щьоткіна – до восьми, Шиянови – до шести.

"Чорна кішка НКВ" припинила існування, утім, діяльність банд, до складу яких, зокрема, входили фронтовики, лише набирала обертів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme