Архіви КДБ: Про що запоріжцям не можна було згадувати в листах 1974 року

Дайджест подій, про які не можна було згадувати пересічним запоріжцям, зберігся в архівах спецслужб

Архіви КДБ: Про що запоріжцям не можна б…

Портал Depo.Запоріжжя вже пропонував читачам огляд надзвичайних подій у Запорізькій області навесні 1974 року, які ретельно фіксували спецслужби та зберігали під грифом "таємно". Цього разу йтиметься про осінь того ж року. Більшість пригод, які задокументував КДБ, - "побутові". Нині про подібне писали б і читали у ЗМІ та "Фейсбуці". Але 1974-го спецслужби вилучали навіть листи, в яких мешканці регіону наважувалися згадати неприємні факти.

Отже, дайджест надзвичайних запорізьких подій за осінь 1974 року, що потрапили в архіви КДБ, має наступний вигляд.

З ознаками харчового отруєння 12 вересня були ушпиталені 32 учні Богданівської середньої школи Приазовського району. Певна курйозність ситуації полягала в тому, що отруїлися діти "на картоплі" - під час сільськогосподарських робот у місцевому колгоспі імені Жданова. За попередніми даними, діти стали жертвами неякісної свинини, з якої було приготовано обід. За цим фактом районна прокуратура порушила справу, залучивши спеціалістів із санепідемстанції.

За два тижні, 25 вересня, у Запоріжжі нетверезий студент з Алжиру А. Беномар о пів на першу ночі у гуртожитку машинобудівного інституту (тепер ЗНТУ) пошматував лезом безпечної бритви обличчя та шию вахтеру Б. Конькову. Інцидент трапився після повернення іноземця-гультяя з міста. Свій вчинок алжирець пояснив тим, що напередодні вахтер не дозволив йому провести до гуртожитку знайому дівчину. Ушкодження, отримані вахтером, класифікувалися як легкі. КДБ звітував, що після інциденту інші студенти-алжирці засудили вчинок земляка і написали до ректорату звернення із проханням щодо його відрахування.

У Василівському районі наприкінці вересня виникла надзвичайна ситуація. На чотирьохсотому горизонті шахти "Експлуатаційна" Запорізького залізорудного комбінату №1 стався вибух, внаслідок якого загинули 12 шахтарів. Слідча група УКДБ-УВС на чолі із заступником начальника УКДБ оперативно виїхала на місце події. Була встановлена попередня причина та визначено місце вибуху. Вважалося, що вибухнула вагонетка, в яку у порушення правил техніки безпеки одночасно завантажили детонуючий шнур (15 кг) та інші вибухові матеріали: 210 кг зерногрануліту та 32 кг патронованого амоніту. Вибух, ймовірно, відбувся через механічний удар по детонуючому шнуру під час транспортування.

Уже 2 жовтня на місці працювала оперативно-слідча група республіканського КДБ на чолі з заступником голови Комітету Крикуном. Одна з версій, яку відпрацьовували "комітетчики" – диверсія. Однак, підтвердження вона не отримала. Станом на 7 жовтня було встановлено, що, все ж таки, мала місце технічна несправність, помножена на недотримання техніки безпеки. КДБісти зазначали, що ще у січні 1974 року інформували Запорізький обком КПУ про те, що на шахті порушуються правила зберігання вибухівки, працюють із нею, зокрема, особи, що не мають відповідних допусків. Незадовго до трагедії, 20 вересня, комісія управління Криворізького округу державної технічної інспекції зі свого боку відмічала подібні випадки порушень на шахті та вимагала від адміністрації вжити заходів.

Одночасно із розслідуванням причин вибуху КДБісти вживали заходів щодо недопущення небажаних для них ексцесів серед населення під час підготовки та проведення поховань шахтарів. Крім того, проводилася перевірка усієї кореспонденції із місць, які перебували в "інформаційному полі" вибуху, насамперед, листувань з Дніпрорудного. Протягом тижня від дня вибуху КДБісти вилучили 327 листи, які містили інформацію про вибух.

Варто зазначити, що вже за пару днів на цій же шахті чергове порушення правил техніки безпеки спричинило загибель робітника. 11 жовтня один з робітників вийшов за огорожу випрацьованої камери та впав в неї, зірвавшись з висоти 70 метрів.

Потрапила в "осінній дайджест" КДБ і чергова порція "антисовєтчини". Тут засвітився Бердянськ, де в районі центрального пляжу 2 жовтня о 19 годині були знайдені дві наклеєні "антирадянські листівки". Вони мали розмір 20х29 см. Текст був виконаний від руки друкованими літерами. Наступного дня о 14 годині ще дві такі листівки були виявлені на колгоспному ринку. Листівки містили мало не пряму цитату з орвелівського "Колгоспу тварин" про тварин, які рівніші за інших.

"Громадяни, озирніться навколо себе. Чому в нашому соціалістичному суспільстві не всі люди рівні і щасливі?", - питався анонімний автор, якого, звісно, одразу почали шукати.

Тим часом, надзвичайні події продовжували "турбувати" обласне УКДБ. У Токмаку 7 жовтня близько 15:00 виникла пожежа на вантажному майданчику готової продукції заводу імені Кірова, підпорядкованого Міністерству важкого, енергетичного й транспортного машинобудування СРСР. Вогнем було знищено 102 шафи з системами автоматичного управління для дизелів, пошкоджений один дизель та 24 станки для нарізки металу, які були отримані з інших підприємств для устаткування заводу. За попередніми даними, збитки склали 85 тисяч тогочасних рублів.

І на завершення огляду неспокійної для КДБ осені 1974-го не можна не згадати про святкування студентами-іноземцями закінчення священного місяцю Рамадан. У документах спецслужби йдеться, що 16 жовтня 23 іноземних студенти-араби, які навчалися на підготовчих курсах Запорізького медичного інституту, не вийшли на навчання через необхідність закупівлі продуктів. За три години від початку занять вони прийшли до інституту, після чого за покупками знялася інша група арабів у кількості 27 людей. Співробітники КДБ задокументували, що ввечері у арабів відбулося святкування, але наступного дня вони, все ж таки, вийшли на заняття. Ректорат медінституту, очевидно, отримав за Рамадан "на горіхи", оскільки, відповідно до документів КДБ, одразу вдався до розробки заходів "для недопущення подібних явищ у майбутньому".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme