Смертельний ведмідь: Хто винен у загибелі восьмирічної Ані в запорізькому парку

Іграшки й квіти несуть запоріжці в парк "Дубовий гай", де восьмирічну дитину вбила дерев’яна скульптура ведмедя. Містяни вимагають розслідування й покарання для винуватців

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Смертельний ведмідь: Хто винен у загибел…

Перше свято весни, напрочуд теплий і лагідний день, у Запоріжжі затьмарила трагедія. У місцевому комунальному парку, найпопулярнішому місці відпочинку запоріжців, 200-кілограмова дерев’яна скульптура ведмедя впала на восьмирічну Аню Ждан. Дівчинка отримала важкі травми й за кілька годин, попри зусилля медиків, померла у лікарні. Портал Depo.Запоріжжя спробував розібратися, звідки в парку небезпечні скульптури та чи можна було уникнути трагедії.

Єдиний парк без безкоштовного дитячого майданчика

Парк "Дубовий гай" (розмовна назва – "Дубовка") розкинувся на майже 60 гектарах історичної місцини Запоріжжя, від якої й отримав свою назву. Зелені галявини, 250-річні дуби, річка Мокра Московка роблять його дуже мальовничим. Тут є платні атракціони і величезна кількість всіляких генделиків. Вхід до парку безкоштовний, але безкоштовних розваг для дітей тут немає. Чи не єдиним таким місцем й була галявина з дерев’яними скульптурами і парою гірок. "Дубовка" – єдиний центральний парк, в якому немає безкоштовного дитячого майданчика, його функцію виконувала ця інсталяція, там завжди повно дітей", – коментує колишня директорка, що очолювала парк у 2014-2016 роках, Вікторія Чикалова.

Зважаючи на відсутність інших безкоштовних атракціонів і любов дітей до галявини зі скульптурами, варто було б очікувати, що їх підтримуватимуть у належному стані. Але це було не так.

Забуті дерев’яні шедеври

Дивлячись на статуї у запорізькій "Дубовці", яким лише сім років, важко повірити, що десь примудряються зберігати дерев’яні скульптури, яким по кілька сторіч. Дубовські, можливо, й не мають великої культурної цінності, але були зроблені справжніми майстрами з натхненням та вигадкою. Це було влітку 2013 року в рамках конкурсу соціальних проєктів "Ми – це місто", що його проводив комбінат "Запоріжсталь". Подібними проєктами "Метінвест" Рината Ахметова, до складу якого комбінат увійшов 2011-го, затверджувався на новій території присутності та, вочевидь, готувався до місцевих виборів 2015 року.

Піар-акція вийшла прекрасною: майстри з різних куточків України впродовж кількох днів бензопилами випиляли зі стовбурів вісім скульптур. Серед них й ведмедя з Машенькою на плечах. Власне піар на цьому завершився, а скульптури залишилися. Їх навіть не передали на баланс парку. Тож вони й тоді, й зараз нічийні.

Щойно зроблений ведмідь, 2013 рік, Індустріалка  

Ведмідь 8 березня 2020 року, після трагедії

Скульптури начебто збиралися покривати спеціальним розчином для тривалого зберігання, але, зважаючи на їхній вигляд, якщо й покривали, то нечасто і взагалі не надто ними переймалися. Бо до дня трагедії дожили не всі, а ті, що вціліли, мали вигляд, здається, гірший, ніж у старовинних човнів, які піднімають зі дна Дніпра в Запоріжжі. Ведмідь, наприклад, давно залишився без Машеньки та однієї лапи. 

Щоправда, впродовж певного періоду дерев’яні статуї були закріплені належним чином. Про це принаймні заявляє колишня директорка парку, якій скульптури дісталися уже у спадок від попередника. "Вони були встановлені дуже міцно, ми їх перевіряли, вони на штирях і кубі бетону", – зазначає Чикалова.

Ведмідь-шатун

Ведмідь, який буквально розчавив 8 березня восьмирічну Аню, закріплений геть не був. Скульптура вагою в два центнери просто стояла на землі. На відео, знятому в перші хвилини після трагедії, чутно, як люди про це кричать.

Директор парку Олег Комаренко заявляє, що біля скульптур стояли якісь попереджувальні таблички. Ніхто з завсідників "Дубовки", з якими поговорили журналісти Depo.Запоріжжя, згадати цих табличок не зміг. На деревах, що стоять навколо галявини зі скульптурами, свіже прикріплені, вочевидь, вже після трагедії, аркуші в файлах із написом: "По дерев’яних фігурах не лазити".     

Загалом, перші коментарі директора парку після трагедії змушують запідозрити про дві доволі неприємні речі: він, складається враження, геть не володіє ситуацією у підпорядкованому йому комунальному підприємстві та воліє лише одного – уникнути відповідальності за трагедію.

За словами Комаренка, скульптура ведмедя дійсно була небезпечна. Її начебто прибрали, поклали горизонтально. "П’ятого числа (5 березня, – ред.) заступник з благоустрою побачив, що одна статуя хиталася. І він її демонтував. Був наказ, розпорядження. Поклав біля дороги. Вона у вигляді колоди лежала біля дороги. У цей день, 8 березня, о 14:10, ми по камерах подивилися, дві дівчинки, батьки яких сиділи святкували в кафе на відстані метрів 150. Одна стрибнула на дерево, а одна полізла по цій статуї, це була Аня Ждан. І ця статуя з нею впала. Як ця статуя там опинилася? Вона була демонтована", – розповідає Комаренко.

За версією директора, якісь невідомі люди повернули демонтовану статую на місце. "На відео (з камер відеоспостереження, – ред.) видно, що якась група людей, з 5-6 осіб, поставила цю статую на попа. Зараз поліція з цим розбирається", – зазначив директор парку після трагедії.

Із цих слів виплаває, що в парку відбувається бозна що. І перед триденними святковими вихідними ніхто зі співробітників не перейнявся безпекою на єдиному безкоштовному дитячому майданчику.    

При цьому завсідники "Дубовки" кажуть, що ведмідь падав уже неодноразово, його знову ставили на місце. Можна припустити, що аварійний стан був й в інших скульптур, але прибрали їх лише після трагедії.   

Також очевидці трагедії заперечують слова директора парку, що дитина була без нагляду батьків. Запоріжець Дмитро був в момент трагедії зі своєю дитиною на майданчику. Каже, за Анею спостерігав батько, який стояв поруч. Якихось попереджувальних табличок біля скульптур не було.  

Там, де стояв ведмідь, нині стирчить іржава арматура. Звісно, висновки має робити експертиза, але неозброєними оком видно, що зламалася вона не вчора. Жителі кажуть, що місцевість дуже волога, через це тут гинуть дерева й, можливо, саме через це поржавіла арматура, яка тримала скульптури. Цю ж думку висловлює колишня директорка парку. "Парк другий рік не включає систему поливу, вона ж працює як водознижувальна система (вода зі свердловин), тому все заболочено і штирі просто проржавіли", – коментує Чикалова.

Хто відповість за трагедію

Активні запоріжці побоюються, що відповідальні за трагедію уникнуть покарання. Особливо обурили містян невпевнені коментарі директора парку та його заява, оприлюднена на сайті міськради, що дівчинка перебувала без нагляду батьків. "Є відео, як це відбулося. Дитина знаходилася без нагляду батьків, вони прибігли пізніше, після нещасного випадку. Як з’ясувалося пізніше, вони,скоріш за все, святкували в одному з кафе. До того ж поряд були попереджуючі написи про те, що залазити на фігури не можна", – процитували Комаренка у міськраді. У цьому запоріжці побачили бажання перекласти відповідальність.

Саме тому містяни сьогодні, 10 березня, йдуть до "Дубового гаю". На місце трагедії несуть квіти й іграшки, аби вшанувати пам'ять дівчинки та показати владі й правоохоронцям, що не дозволять спустити справу на гальмах.

Такий розвиток подій, в принципі, можливий, але не зараз – майже на старті місцевих виборів. Справа в тому, що у 2015 році, зокрема й на плечах відмедя-шатуна, в сенсі на соціальних піар-ініціативах "Запоріжсталі", Володимир Буряк виграв вибори міського голови. Нині він хоче повторити успіх, тож йому необхідно якомога скоріше відсторонитися від свого призначенця – директора комунального парку. Що Буряк і зробив: Комаренко відсторонено. "Моїм розпорядженням керівництво парку відсторонене від виконання обов’язків, як мінімум на час проведення слідства. Крім того, найближчими днями в місті будуть перевірені всі без виключення місця дозвілля дітей та дорослих, а також усі атракціони. З недбалими керівниками та підприємцями будуть розірвані всі контракти та відносини", – зазначив Буряк.

Смерть дитини розслідує поліція.

Читайте також:

Передвиборче Запоріжжя: З якої психозброї "слуги" гатитимуть по Буряку;

Покровська ганьба Буряка: Чому шкарпетки на ярмарку прийнятні, а базар на сакральній Хортиці – ні;

Втеча у капцях: Як віце-мер Запоріжжя загнав соратників у "внутрішню Горлівку".

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme