"Репетиція кінця світу": 15 років теракту століття

Теракти 11 вересня стали найбільшою за останні десятиліття сенсацією у світових ЗМІ

Едуард Андрющенко

Того дня мільярди поглядів по всій планеті були прикуті до телеекранів, на яких велася трансляція з Нью-Йорку. У прямому ефірі розгорталися події, які б ще вчора здалися класичною голівудською сценою: один за одним авіалайнери влітають у хмарочоси Всесвітнього торгового центру, від чого ті валяться, лишаючи по собі стовпи пилу та вогню. Теракти у США 11 вересня 2001 року стали, напевно, найбільш знаковою подією всього десятиліття та назавжди закарбувалися у пам'яті сучасників. Портал Depo.Запоріжжя пригадав, що писали українські газети у наступні дні після трагедії.

На шпальтах видань, що лягли на прилавки у "чорний вівторок", звичайно, ані слова про теракт - номери були зверстані днем раніше. Топ-новини тих днів - перемога Лукашенка на виборах у Білорусі та черговий рекорд українського літака "Мрія".

А от 12-го шокуючі кадри з Америки - на перших шпальтах майже всіх щоденних видань (лише "Факти" чомусь забарилися ще на день). Те ж саме - і у наступні дні.

Цілі розвороти з короткими новинними повідомленнями присвячені подіям у Нью-Йорку. Такої уваги до окремо взятої події не було давно. Напевно  часів розвалу СРСР.

Паралельно з Манхеттеном терористи спрямували літак на будівлю Пентагону у Вашингтоні, але про цю акцію пишуть значно менше.

Заголовки - один красномовніший за інший.

У всьому світі висловлюють співчуття.

Хоча є й ті, хто святкує.

ФБР протягом кількох годин після теракту оприлюднила імена виконавців. Всі - з арабських країн. 

Араби та мусульмани у різних куточках світу просять не ототожнювати їх із терористами. Допомагає не завжди - трапляються випадки ксенофобії.

У інтернеті оперативно з'являється гра "Захисник Торгового центру".

В аеропортах посилюють заходи безпеки - всі бояться повторення.

І не тільки в аеропортах.

З самого початку йдеться про ісламістський слід у організації терористичних атак. Але паралельно лунають і інші версії - наприклад, про помсту японців за Хіросіму та югославів - за Белград.

У ЗМІ з'являється обличчя, яке згодом стане одним з найбільш впізнаваних у світі. Усама бен Ладен (Осама бін Ладен), якого вважають головним натхненником нью-йоркських терактів, і раніше вважався "терористом №1", а тепер стає просто уособленням світового зла. 

Епопея з пошуками лідера "Аль-Каїди" тривала майже десятиліття та нарешті завершилася у 2011-му. Американцям таки вдалося знайти та ліквідувати свого головного ворога.

Портрети бен Ладена стають і предметом поклоніння...

...і мішенню в тирах.

Бен Ладен з соратниками перебуває в Афганістані. Президент США Дордж Буш вимагає в афганських талібів видати йому терористів. Ті відмовляють. У відповідь коаліція на чолі з американцями готує війну проти талібів.

Одразу ж після подій Нью-Йорку преса заговорила про Третю світову війну. Фраза набула більш конкретного змісту, коли США висунули ультиматум талібам.

Про війну розмірковують і американські посли...

...і "астрологи".

Інший вимір трагедії, про який пишуть газети - особистий. Тут і історії дивовижного порятунку, і скорбота з загиблими близькими, і жах, і відчай, і зневіра.

Українці співчувають разом зі всім світом.

Більш меркантильний бік тих подій, який безпосередньо торкнувся України - короткочасне падіння долара.

Повідомлення про мінування у Вінниці на тлі американського теракту неабияк лякає містян.

А от депутати Верховної Ради аналогічній заяві не повірили та продовжили працювати.

Повідомлення про наслідки подій 11 вересня не зникали з газетних шпальт ще кілька місяців. Вже тоді всім було зрозуміло: зухвала акція терористів поховала сподівання на мирне нове століття. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Запоріжжя