Два сусіда та журналісти: Як херсонського провокатора в суді "підтримували"

Генічеському підприємцю Едуарду Коваленку дали п'ять років за перешкоджання мобілізації. Підтримати провокатора, який 2015 року оголошував ультиматуми українській владі, жоден із його прибічників не прийшов

Depo.Херсон
16 травня 2017 11:01
ФОТО: depo.ua

Суд над лідером фейкової партії СПАС Коваленком закінчився вчора, 15 травня, у Генічеському районному суді Херсонської області. Коваленка визнали винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 114-1 (Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань) та ст. 295 (Заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку) КК України та призначили остаточне покарання у вигляді п'яти років позбавлення волі, повідомив прокурор Херсонської області Віталій Тригубенко.

Йшлося про мітинг проти мобілізації в Генічеську, який він влаштував у січні 2015 року. Під час акції Коваленко оголосив ультиматум українській владі, пообіцявши в разі продовження мобілізації влаштувати перекриття доріг, захоплення військкомату, міліції та інших органів влади. Після цього проти нього було порушено кримінальну справу.

Незважаючи на заклики на сепаратистських ресурсах підтримати Коваленка, ніхто з його прибічників на оголошення вироку не прийшов. Суд відбувся в присутності сторін процесу, журналістів та двох сусідів обвинуваченого, які принесли йому речі.

Суддя зачитала вирок, в якому Коваленко був визнаний винним. Йому призначили покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. Саме такий термін просив представник прокуратури, хоча максимальне покарання за цією статтею - вісім років. Коваленка затримали прямо в залі суду та одягли на нього кайданки.

Коваленко - 51-річний дрібний підприємець з Генічеська. У політиці "світиться" вже приблизно півтора десяти років, здобувши за цей час репутацію провокатора, виконавця "брудних" замовлень.

Вперше ім'я Коваленка пролунало на початку 2000-х років. Тоді він був членом УНА-УНСО, за деякими даними - водієм лідера партії Андрія Шкіля. Після масових заворушень під час акції "Україна без Кучми" верхівка партії опинилася у в'язниці. Коваленко в цей час влаштував "рейдерське захоплення" УНА-УНСО, ставши формальним головою цієї відомої структури. При цьому реальним лідером ніхто з націоналістів його не вважав.

"УНА-УНСО Коваленка" відзначилася незадовго до президентських виборів 2004 року, коли люди з прапорами організації (ймовірно, "масовка") ходили по Хрещатику, вигукуючи гасла на кшталт "Хайль Ющенко". Ту акцію вважають типовим прикладом "брудних" технологій штабу Віктора Януковича.

У 2005 році лідерам УНА-УНСО вдалося повернути контроль над організацією, виключивши з неї Коваленка. Три роки потому він створив партію під назвою СПАС ("Соціал-патріотична асамблея слов'ян"). Українцям вона запам'яталася в першу чергу завдяки написам балончиком "СПАС за слов'ян", якими в ті роки були вкриті сотні парканів у різних містах країни. За великим рахунком, "партія" складалася з лідера та тієї ж таки "масовки", яку винаймали на кожну акцію. В цей період Коваленко демонстрував максимальну ідеологічну "всеїдність", поєднуючи українські націоналістичні та російські імперські символи і гасла. Скандальний діяч на камери викидав руку у "римському вітанні" та водив Києвом колони "штурмовиків" у чорній уніформі - зазвичай таке робилося для "картинки" про "нацизм в Україні". Водночас лідер СПАСу у 2008-2013 роках їздив в окупований російськими військами Цхінвалі та долучався до проросійських маршів у Севастополі, підтримував сепаратистський рух "закарпатських русинів" та влаштовував спільні акції з Наталією Вітренко.

Після початку війни Росії проти України Коваленко почав активно діяти на рідній Херсонщині, організовуючи акції "за мир" (фактично - за капітуляцію України) та публікуючи звернення до Путіна про допомогу.

Вироком Генічеського суду вже втигли обуритись сепаратистські ресурси та проросійські активісти, зокрема Руслан Коцаба.

Раніше портал Depo.Запоріжжя повідомляв, що на Запоріжжі терорист відбувся умовним терміном.

Більше про події на Херсонщині читайте на Depo.Запоріжжя