Повернення на історичну батьківщину: Як запорізький зоопарк рятує від вимирання африканських левів

П’ятеро левенят із бердянського зоопарку "Сафарі" вирушили у складну подорож до історичної батьківщини

Повернення на історичну батьківщину: Як…

У бердянському зоопарку ледве не зі сльозами на очах простилися з п’ятьма вихованцями, яких змалечку вигодували та няньчили. На левів чекає складна та тривала подорож до Південно-Африканської Республіки. Журналісти Depo.Запоріжжя взяли участь у відправці левів та дізналися, чому хижаків бракує на історичній батьківщині.  

Бердянський зоопарк долучився до програми з відтворення популяції африканських левів. Про це говорять нечасто, але царів звірив на їхній історичній батьківщині значно поменшало через браконьєрів та хвороби. Настільки, що тепер левів доводиться звозити в африканські заповідники з зоопарків усього світу. Свій вклад у порятунок африканських левів зробила і Запорізька область: бердянський зоопарк подарував Міжнародній організації імена Лорена Ентлі в Україні п’ять левенят.

Леви, що вирушили до Африки, – цілком сформований прайд. Це – чотири дівчинки та хлопчик: Хіч, Белла, Красуня, Руда та Буба. Вони ще малі – їм близько року. Відправка відбувалася у понеділок, 17 червня, підготовка тривала з самого ранку. Тварин не годували, аби не стало зле у дорозі.

Тривалий час кіпери (доглядальники, – Ред.) вмовляють левенят зайти до невеличких кліток для перевезення. Малим страшно, вони ніколи не виходили за межі клітки в зоопарку. Лише за кілька годин вдається "домовитись" з тваринами і завантажити клітки в автівку. Хижаків перевозитимуть без снодійних – у таку спеку, яка нині панує в Україні, це може завдати їм шкоди.

Транспортування п’яти левів та їхня адаптації до життя в Африці – процес доволі тривалий. На історичну батьківщину вони їдуть доволі обхідними шляхами. Спочатку хижаків відвезуть до Херсона, звідти – у місто Самбір у Львівській області. У Самборі для левів уже побудували великі вольєри – загальною площею 280 квадратних метрів. Там вони житимуть кілька місяців, поки готуватимуть документи для подальшого перевезення.

До того, як молоді леви опиняться у дикий природі, їх поступово привчатимуть до простору. Для цього й поселять у великий вольєр, адже для тварини, що звикла до клітини, нехай і чималенької, терени дикої природи – надто серйозне випробування. В Африці бердянський прайд також спочатку поселять у реабілітаційний центр – у ньому леви житимуть на території у два гектари.     

Розставання з левами дається співробітникам бердянського зоопарку важко. Найбільше сумують кіпери – вони з народження левів возилися з ними щодня. "Дуже важко розставатись, це ж друзі. Я, звісно, переживаю за них, ми ж з ними з народження – годуємо молочком з м’ясом. Вони, як дітки, не можу їх тваринами назвати – це друзі. У кожного різний характер, от хлопчик – більш хижий, дівчатка спокійніші. Будемо сумувати, все ж таки змалечку з ними", – ділиться кіпер Микола Нетикшо, який опікувався підготовкою левів до відправки.

"Перевезення левів – не лише довгий і важкий, але і дуже дорогий процес ", – розповідає голова Міжнародної організації імені Лорена Ентлі в Україні Лайонел Де Ланге Шан. Вартість перевезення п’ятьох левенят з Бердянська в Африку – 32 тисячі доларів. У цю суму входить облаштування вольєрів, годування, догляд. Іноді трапляються форс-мажори, тоді сума зростає. Гроші на перевезення хижаків до Африки – це пожертви небайдужих людей, які збирає організація. Аби заохотити філантропів, їм пропонують обрати перевезеним за їхній кошт тваринам імена. Тому бердянські леви лишатимуться Хічем, Беллою, Красунею, Рудою та Бубою тільки до потрапляння в Африку. Там отримують імена вигадані жертвувателями.   

Щойно документи на левів будуть оформлені, хижаків повезуть зі Львівщини до Київщини. До Африки вони вирушать з аеропорту Бориспіль. Летіти з іншого неможливо: лише один літак турецьких авіаліній перевозить диких тварин. З України леви прилетять до Туреччини, пройдуть там митний контроль і полетять вже далі – до південноафриканського Йоганнесбурга. Звідти на невеликих приватних літаках – до містечка Порт-Елізабет. Неподалік від нього розташовано заповідник Lova lions arrive, де вже мешкають 17 левів, "запоріжці" долучаться до "компанії".

Директор зоопарку Ігор Кальченко сподівається, що документи на левів зроблять швидко. Керівник"Сафарі" зізнається, що йому одночасно і сумно розставатися з вихованцями, і радісно, що левенята житимуть на просторі. "Яку б клітку, вольєр я не побудував – це все одно клітка, нехай навіть у тисячі квадратних метрів. А там у них будуть сотні тисяч", – каже Кальченко.

У найближчому майбутньому зоопарк "Сафарі" збирається подарувати міжнародним волонтерам ще шістьох левів, очікують, коли для них побудують транзитні вольєри.

Популяція левів в Африці в останні десятиріччя скорочувалася шаленими темпами. Ще у другій половині XX сторіччя їх тут було близько 200 тисяч, зараз ледве налічиться 15 тисяч. У деяких африканських країнах залишилися одиниці цих хижаків, у деяких – вони зникли повністю. Незаконні торгівля тваринами та полювання на них, скорочення кормової бази хижаків через браконьєрство, неможливість захистити їх від хвороб – ці чинники поставили популяцію африканських левів на межу вимирання. У сучасному світі піклуватися про екологію здатні лише розвинуті країни з певним рівнем свідомості громадян. Те, що український зоопарк долучився до порятунку африканських левів, вклад не лише в екологію, але й в імідж України.

Читайте також:

Великодні левенята та боязкі капуцини: Які сюрпризи підніс весняний бебі-бум у бердянському зоопарку;

Як жирують на Запоріжжі тварини з приватного зоопарку міністра Януковича;

Котів визнали частиною екосистеми Запоріжжя із "зобов’язанням" знищувати гризунів.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme