Боротьба за незалежність: Як запорізьке місто у моря до складу УНР просилося

Не лише Олександрівськ (сучасне Запоріжжя), але й інші міста нинішньої Запорізької області сто років тому щиро вітали "Українську весну"

Боротьба за незалежність: Як запорізьке…

Російська лютнева революція 1917 року стала каталізатором, під впливом якого активізувалося українське суспільно-політичне життя, зокрема і у Запорізькому краї. Відомо, що проголошення І та ІІ Універсалів Української центральної ради отримало значного розголосу не лише на Катеринославщині, але й в Таврійській губернії, до складу якої входили Мелітопольський і Бердянський повіти.

Представник Бердянщини Ю. Гаврилко брав участь у роботі Українського селянського з'їзду, який відбувся 10-16 червня 1917 року у Києві. Бердянця було обрано до складу Української Центральної Ради. У революційному українському парламенті також працювали представники національних партій, що діяли на території сучасної Запорізької області, делегати від робітництва й інтелігенції Олександрівського, Мелітопольського та Бердянського повітів.

Україноцентричні події відбувалися і на теренах сучасної Запорізької області. Зокрема, 4 січня 1918 року Генеральний писар Генерального Секретаріату України відписав до Секретарства справ національних листа з інформацією про те, що Бердянська міська управа надіслала документи, якими засвідчила приналежність міста до Української народної республіки.

До листа додавалися документи, що надійшли з міста на Азовському морі.

Бердянськ повідомляв, що 12 грудня 1917 року у місті відбулося засідання Міської думи, присвячене приєднанню до Української народної республіки. У Резолюції засідання затверджувалося, що міська дума виступає за приєднання до УНР як складової частини Російської федеративної демократичної республіки (незалежність УНР буде проголошено трохи більше, ніж за місяць – Ред.). Міська влада до скликання Всеукраїнських Установчих зборів визнавала владу Ради Народних представників Таврійської губернії та Генеральний Секретаріат Української Центральної Ради.

Цілком підтримуючи ідею проведення виборів до Всеукраїнських Установчих зборів, міська влада Бердянська гарантувала їхнього проведення на демократичних засадах. Виходячи з права на демократичні свободи національних меншин, Міська дума прохала дозволу у Центральної Ради здійснювати документообіг російською мовою.

Зауважимо, що у волостях Бердянського повіту Центральна Рада здобула повну підтримку. Крім того, 17 грудня у Мелітополі відбувся з'їзд рад робітничих, солдатських і селянських депутатів, міських і земських самоврядувань і соціалістичних партій Північної Таврії: Бердянського, Мелітопольського і Дніпровського повітів (останній – це територія сучасної Херсонської області, – Ред.). На з'їзді було порушено питання щодо участі в оголошених Центральною радою виборах до Українських Установчих зборів. З питання приєднання повітів до УНР було вирішено провести референдум.

Центральну Раду та вибори до Українських Установчих зборів підтримали 158 із 200 делегатів таврійського з'їзду.

Автор висловлює щиру подяку за надані матеріали аспірантові Інституту української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського Роману Захарченку.

На головному фото: старий Бердянськ

Читайте також:

Чи готував Запорізький край нового гетьмана Україні;

Як запоріжці сто років тому з Росії до батьківщини рвалися;

Три незалежності: Як запоріжці українську державу виборювали.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme