Як запорізький пісенний "флешмоб" запустив московську спецоперацію "Один народ"

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка

Олеся Нєдєліна
Журналіст регіональної редакції Depo.Запоріжжя
Як запорізький пісенний "флешмоб" запуст…

Проект "Старі пісні про головне", що наприкінці 90-х мав підтримати у багатомільйонної аудиторії головного російського телеканалу ностальгію за радянською імперією, повернувся у новому – камерному, а ще точніше – вокзальному форматі. Неофіційне гасло, утім, залишилося: ми співаємо одні пісні, значить, ми один народ. Стартувала акція у Запоріжжі, 13 листопада, як "флешмоб", присвячений дню народження підприємства "Запоріжсталь", що входить до складу металургійного дивізіону Рината Ахметова. Офіційними організаторами вистави (яку при наявності організатора просто смішно називати флешмобом, тож будемо казати, як є, - акції) виступив телеканал ТВ5, 100% якого володіє саме "Запоріжсталь". 

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 1

"Флешмоб" на вокзалі в Запоріжжі

Вітати комбінат вирішили пісенькою з  радянської кінострічки "Весна на Зарічній вулиці", більшу частину якої знімали саме у Запоріжжі, адже головний герой фільму – металург із "Запоріжсталі". 

"Ми вирішили привітати сучасним трендом і подумали, що виконання пісні з культового фільму, знятого в Запоріжжі, на "Запоріжсталі", стане приємним, щиросердним і пам'ятним подарунком для кожного співробітника комбінату. Тим більше, в проведення флешмобу ми вклали частину душі, оскільки всім запоріжцям близький кожен рядок з самого знаменитого фільму, який просякнутий духом запорожців – і заводчан, і викладачів, і представників інших професій", – заявив в інтерв’ю ще одному "корпоративному" запоріжсталівському виданню, газеті "Індустріалка", генеральний директор ЗНТРК TV5 Максим Онопрієнко. 

Забігаючи наперед, зауважимо, що директор каналу трохи погарячкував щодо того, "як всім запоріжцям близький кожен рядок з самого знаменитого фільму". Адже чимало містян, принаймні у соцмережах, називають стрічку радянською агіткою, і їх аж нітрохи не розчулюють слова "мне ни на что не променять ту заводскую проходную, что в люди вывела меня". Оскільки, на щастя, сьогодні є багато шляхів вийти в люди, оминаючи заводські прохідні.

Але так чи інакше, акція відбулася. Взяти участь у ній запропонували вокалістам запорізького музичного училища ім. Майбороди, які і виконали на залізничному вокзалі "Запоріжжя-1" ту саму пісню. Телеканал зняв вокзальний виступ, змонтував і поширив привітальний ролик для рідного підприємства. Але з огляду на реакцію привітальним він виявився не лише для запорізьких металургів - вже наступного дня відео з запорізького вокзалу заполонило російські ЗМІ і сепаратистські паблики. Один з головних кремлівських пропагандистів, Володимир Соловйов, навіть показав його у своєму пекельно-антиукраїнському "Недільному вечорі". На Росії "флешмоб" підносився під соусом "є в Україні нормальна молодь", "не всі там фашисти".   

"Збіг?", - як каже ще один кремлівський пропагандист. Можливо. Але "організований флешмоб" виявився на диво зручним для російської пропаганди. Бо від тези "не всі там фашисти" до "їх треба захищати" – навіть не крок, а півкроку. 

Незважаючи на це, подібні "флешмоби" – знову ж таки, організовані, зафільмовані і змонтовані – відбулися ще у двох містах України: Харкові і Одесі. На тамтешніх вокзалах теж пролунали пісеньки з радянських кінофільмів. Харків’яни співали 21 листопада "Старий клен" зі стрічки "Дівчата", одесити 27-го – "Смуглянку" з "У бій йдуть лише старі". 

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 2

"Флешмоб" на вокзалі у Харкові

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 3

"Флешмоб" на вокзалі в Одесі

Чи треба казати, що й ці вокзальні виступи отримали дуже "схвальні відгуки" у російських пропагандистів, які старанно підносили їх як тугу українців за радянським минулим. "Сеть заворожил флешмоб с исполнением советского хита в Запорожье", "Флешмоб в Харькове: на вокзале спели песню из советского фильма", "Песенный "советский" флешмоб захватил Украину: Запорожье, Харьков, Одесса", "Песенный "советский" флешмоб набирает популярность на Украине", - радісно звітували російські і проросійські ресурси. 

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 1

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 2

Не забарилася і теза про "одін народ", який "любить і співає одні і ті самі пісні". Вона пролунала на Київському вокзалі російської столиці, де синхронно з Одесою, тобто 27 листопада, також відбувся радянській пісенний "флешмоб". Його організаторами виступили представники радикально-православного неофашистського московського угрупування "Сорок сороков" (абревіатура СС). Організацію, що відома фізичними розправами над "не надто православними росіянами", називають бойовими загонами патріарха Кирила. "СС" підтримує зв’язки зі Стрєлковим-Гіркіним. Як повідомляє російське видання "Медуза", "його керівники руху називають "братом і другом": "Наші погляди на сто відсотків збігаються". Активісти періодично доставляють "гуманітарні вантажі" на територію "ДНР" і "ЛНР". Наприклад, в грудні 2014 року відправили посилки на територію військових госпіталів "ДНР"; в січні 2015 - прихожанам церков "ДНР". 

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 6

Товарищи і брати Гіркіна - угрупування "СС", що передало привіт Запоріжжю з московського вокзалу

В пабліках "СС", як і в інших подібних, Україну називають країною, якої немає, висміюють мову тощо. Але коли потрібно проштовхнути тезу про "один народ" російські фашисти готові навіть перейти на неіснуючу мову. На Київському вокзалі вони заспівали саме українською – пісню "Розпрягайте, хлопці, коней". Хоча це справжня народна українська пісня, і у широкий загал вона вийшла після ще однієї радянської стрічки-агітки "Трактористи". Співаки зазначили, що пісня – відповідь на запорізькій "флешмоб".    

Від масового виконання замшілих радянських пісеньок до заяв ватажка "ДНР" про те, що він, як господар прийде, до Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, - дистанція дуже коротка - фото 7

"Флешмоб" на Київському вокзалі в Москві

"Ідею подали хлопці з "Сорока сороков", ми підхопили, щоб показати, що незважаючи на всі політичні моменти, ми єдиний народ", – прокоментував музикант із групи "Ярилов зной" Олександр Щербаков, що не вперше виступає на підспівуванні у "СС". 

Цинізм таких акцій, де з одного боку "один народ", з іншого – "друг і брат" Гіркін-Стрєлков, який сам казав, що розпочав війну в Україні, звісно, суто російський. Але вражає і обурює не це, а те, як "ведуться" на такі "флешмоби" самі українці. Серед тих, хто поширив у запорізькому "Фейсбуці" створений "СС" ролік та залишив лайки і схвальні відгуки, – місцеві депутати, активісти, навіть волонтери, що допомагають українським бійцям. Це, на жаль, свідчить про те, що ми, як і раніше, лишаємося беззахисними перед "братньою" пропагандою. Не готові швидко і правильно зреагувати на такі виклики навіть ті запоріжці, які вгадали в першому - запоріжсталевському - "флешмобі" певну небезпеку. Адже жодна людина, що поділилася думками про прорадянський – а сьогодні це фактично дорівнює "антиукраїнський" – підтекст роліка в соцмережах, не звернулася до СБУ. Навіть після того, як стало зрозуміло, що "флешмоб" із піснями, які насправді, чіпляють переважно літніх людей, дивним чином "захопив" українську молодь.

У прес-центрі УСБУ в Запорізькій області порталу Depo.Запоріжжя повідомили, що таких заяв від громадян не отримували. При цьому у самих оперативників акція викликала певну зацікавленість. Наразі оперативний відділ перевіряє обставини і мету організації "флешмобу". Звісно, карати за пісеньки нікого не будуть, але, можливо, дадуть відповідь, кому і навіщо потрібні такі акції. 

Тож варто пам’ятати, коли українці масово починають співати радянські пісні і вестися на "братні" "флешмоби", десь на сцену піднімається якийсь камуфльований Захарченко і заявляє: "І в місто Миколаїв, і в славну Каховку, і в Одесу ми прийдемо як господарі, а також Херсон, Дніпропетровськ, Запоріжжя". 

Збіг? Не думаємо.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme