Як МДБ у Запоріжжі "розробляв" іноземні зв'язки колишнього троцькіста

Завскладом запорізького заводу "Комунар" Архип Аршинніков з поля зору чекістів не випадав ще з 1930-х років, на початку 1950-х йому почали "шити" нову справу

Як МДБ у Запоріжжі "розробляв" іноземні…

Щонайменше двох "зайців" намагалися впіймати запорізькі чекісти в рамках однієї справи: викрити у шпигунстві місцевого екс-троцькіста та впіймати "на живця" втікача з СРСР.

Чергове дослідження порталу Depo.Запоріжжя, як завжди, ґрунтується на матеріалах з архівів КДБ. Цього разу - на направленому до Москви у січні 1951 року спецповідомленні стосовно колишнього троцькіста Архипа Аршиннікова. У полі зору чекістів він перебував не перший рік через свої політичні погляди, однак, на початку 1950-х йому почали "шити" нову справу - тепер пов'язану, крім іншого, з його іноземними зв'язками.

На уродженця Одеської області, росіянина 1895 року народження Архипа Аршиннікова, що працював завскладом на запорізькому заводі "Комунар", було відкрито так звану справу-формуляр. Портал Depo.Запоріжжя вже згадував про такі. Справою-формуляром називалася справа оперативного обліку, що заводили на окрему особу, яку підозрювали в проведенні підривної діяльності проти СРСР. Для формуляра по Аршиннікову чекісти "нарили" чимало цікавого.

Аршинніков був членом ВКП(б) з 1917 року. У 1926-1928-му підтримував зв'язки з троцькістом Ельцнером і був одним з організаторів страйку на "Комунарі" - тоді відбувся виключенням з партії.

У 1936-му, під час полювання на колишніх троцькістів, за нього взялися всерйоз - Особлива Нарада при НКВС СРСР засудила його за антирадянську троцькістську агітацію до трьох років виправно-трудових таборів. Після завершення терміну - 1939 року - Аршинніков повернувся до Запоріжжя. Тут залишався і під час окупації. Не бідував. У нього на квартирі проживали німецькі офіцери, уся сім'я Аршиннікова отримувала німецькі пайки, а 18-річна донька Валентина працювала перекладачем на біржі праці і кохалася з німцем.

До того ж Аршинніков підтримував близькі зв'язки з братом своєї дружини Миколою Мінаєвим, теж колишнім троцькістом, виключеним через це з партії. У 1942 році Мінаєв добровільно виїхав до Німеччини, але невдовзі повернувся до Запоріжжя і був призначений німцями на роботу в СД, потім обійняв посаду начальника поліції Великобілозерського району Запорізької області.

Не дивно, що зустрічатися з радянською владою ані родині Аршиннікових, ані Мінаєву не хотілося, тож незадовго до звільнення Запоріжжя вони виїхали до Німеччини. Утім, не всім з них пощастило: 1945-го Аршиннікових повернули на батьківщину за репатріацією. Однак доньці Валентині вдалося залишитися в американській зоні окупації Німеччини, де вона одружилася з німцем Германом Арнольдом та оселилася у місті Обершельд. Брат дружини Аршиннікова зміг виїхати з Німеччини до Аргентини. І з донькою, і з шурином Аршиннікову вдалося встановити та підтримувати письмовий зв'язок.

Під час "розробки" екс-троцькіста співробітники МДБ встановили, що доньку він розшукав завдяки військовополоненому німцю Людвігу Кепляйну, що працював на заводі "Комунар", а потім повернувся до Німеччини. Ця інформація підштовхнула чекістів до комбінації з введенням "у гру" агента "Маляра", який нібито шукає у Німеччині "брата", що виїхав під час війни і вирішив не повертатися до СРСР. "Маляра" забезпечили листом німецькою, нібито отриманим від колишнього військовополоненого, що повернувся з Запоріжжя до Німеччини. В листі той звітував про пошуки "брата", а також переказував вітання Аршиннікову від Людвіга Кепляйна, ніби на прохання останнього.

З цим листом "Маляр" відправився в гості до колишнього троцькіста, і той, кажучи сучасною мовою, "повівся". Почитав листа, згадав Людвіга, розповів агенту про історію їхнього знайомства та допомогу Кепляйна у розшуку доньки. А ще й пообіцяв "Маляру" через доньку допомогти розшукати "брата". Отже комбінація чекістів виявилася блискучою, агент миттєво встановив з Аршинніковим довірливі стосунки.

Далі чекістам лишалося лише фіксувати те, що переповідав агент після бесід з Аршинніковим. А той був із "Маляром" відвертим. Розповідав про свій арешт за троцькізм та життя при німцях. Позитивно висловлювався про Троцького, Зинов'єва, Камєнєва, які були оголошені у СРСР "ворогами народу". Схвально відгукувався і про лідера Югославії Йосипа Броза Тіто, що з 1948 року був оголошений в СРСР "зрадником". Коментував радіопередачі "Голосу Америки" та "Бі-бі-сі", підтримував дії Америки у Кореї тощо.

У процесі подальшої "розробки" МДБ вдалося отримати інформацію про шурина Аршиннікова Мінаєва, що мешкав в Аргентині. Донька Валентина переслала батьку листа від нього. Той писав, що має намір найближчим часом побачитися із своїми рідними у Запоріжжі.

Враховуючи тісну співпрацю Мінаєва з німцями під час окупації, роботу в СД і поліції, для чекістів він був "жирною рибою". Співробітники МДБ швидко встановили, що у Запоріжжі у втікача мешкають сестра Матрона Мінаєва й племінниця Елла Шишкіна, батьки якої під час окупації виїхали до Німеччини і проживали у американській зоні окупації. Шишкіна підтримувала листування з батьками через доньку Аршиннікова й через неї також намагалася встановити зв'язки ще з одним родичем – дядьком (дехто Браун), який проживав у Канаді.

Щодо Аршиннікова, то було встановлено, що він та його дружина підтримують зв'язки не лише з донькою, а і з широким колом родичів-"неповерненців", зокрема, Ніною Мінаєвою, яка проживала у місті Барі в Італії та племінницею, що проживала в Австрії.

Отже, станом на 1951 рік, коли запорізькі чекісти відправили до Москви спецповідомлення про "розробку" колишнього троцькіста, робота на Запоріжжі кипіла у двох напрямках. МДБ готувався гідно зустріти Мінаєва, якщо той все ж таки ризикне приїхати до СРСР. Та "розробляло" Аршиннікова, крім іншого, у напрямку зв'язків із американською розвідкою.

На жаль, на цьому сліди цією чекістської операції на Запоріжжі губляться. Подальша доля її фігурантів невідома.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme