У Запорізькому краї увічнено пам’ять борця за незалежність України Вишнівського

На малій Батьківщині генерал-хорунжого армії Української Народної Республіки Олександра Вишнівського відкрито меморіальну дошку

Як повідомляє кореспондент порталу Depo.Запоріжжя у селі Заливне Новомиколаївського району відбулося відкриття меморіальної дошки учаснику української національно-визвольної революції 1917-1921 років, генерал-хорунжому армії УНР Олександру Вишнівському.

Олександр Йосипович народився у цому селі 12 серпня 1890 року. Закінчив Чугуївське військове училище та був направлений у ранзі підпоручика до піхотного полку 34-ї дивізії у місто Катеринослав (нині Дніпропетровськ).

Далі була Перша Світова війна, німецький полон, вступ до Союзу Визволення України. Під час формування Синьожупанних дивізій із полонених українців очолив сотню піхоти у 1-му українському козачому полку ім. П.Дорошенка.

У лютому 1919 року у складі 1-го Синьожупанного полку М.Вовчка-Пащенка вступив у бій з більшовиками на лівому березі Дніпра, прикриваючи відхід армії УНР. У важких боях під м. Вчорайше (нині Житомирська область) Вишнівський перебрав командування на себе та, незважаючи на шалений тиск переважаючих сил противника, зумів уникнути оточення, вивести підрозділ до річки Збруч та роззброїти збільшовичений Бесарабський полк, здобувши значну кількість амуніції та боєприпасів.

Після тяжкого поранення пройшов шляхами Першого Зимового походу - блискучого рейду українського війська по тилах більшовиків та Добровольчої армії Денікіна. Під час оборонних боїв 10 липня 1920 року військовика знову було поранено, права рука назавжди залишилася непрацездатною, через що він уже не міг повернутися до лав діючої армії та очолив канцелярію земляка із Запоріжжя генерала Зелинського.

Потім Олександр Йосипович жив у Польщі, де писав дослідження та спогади з історії українських визвольних змагань, збирав документи та матеріали Армії УНР. Під час Другої Світової війни виїхав до США, де оселився у Детройті. Світ побачили його історичні розвідки "Залізна дивізія" (1971) та "Повстанський рух і отаманія" (1973). Від Уряду УНР в екзилі отримав звання генерал-хорунжого, а згодом - генерал-поручика.

Помер Олександр Вишнівський 12 жовтня 1975 року в Детройті, де його з почестями поховали.

"Дуже важливо донести до людей правду, позбутися радянських міфів про "націоналістів" та "петлюрівців". Державою визнано факт окупації України більшовицькими військами, віддано шану вирішальному внеску борців за незалежність від Центральної Ради до Народного Руху України у становлення сучасної Української державності", - заявив під час відкриття меморіальної дошки начальник управління з питань внутрішньої політики облдержадміністрації Олександр Зубченко.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme