У Запоріжжі презентували доповідь про катування в Донбасі, що пролунає в ООН

Правозахисники сподіваються, що моторошні факти будуть використані в міжнародних судах в якості доказів

У Запоріжжі презентували доповідь про ка…

На окупованих територіях Донбасу потоптані всі міжнародні норми захисту прав людини, 100% військових та цивільних осіб, що потрапили до місць незаконних ув’язнень на Донбасі, заявляють про відсутність можливості отримати будь-яку правову допомогу. Про це свідчить звіт правозахисної коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”, що був представлений у Запоріжжі, передає кореспондент порталу Depo.Запоріжжя.

Правозахисники навели моторошні факти катувань і принижень, з якими зіткнулися не лише військовополонені, а й волонтери та звичайні жителі Донбасу. За словами організатора досліджень, заступника голови Харківської правозахисної групи Олександра Павліченка, правозахисниками за спеціальної методикою було опитано близько півтори сотні громадян, що потрапили до місць незаконних ув’язнень.

Із дослідження випливає, що ніхто з тих, хто постійно знаходиться або тимчасово потрапив на території Донбасу, непідконтрольні Україні, не може бути застрахований від потрапляння “на підвали“ і знущань. Адже крім військових, волонтерів, жителів з проукраїнською позицією, туди потрапляють підприємці, чий бізнес або статки “зацікавили“ когось з бойовиків, мешканці окупованих міст, що не висловлюють бурхливої радості з приводу нових порядків. Доноси та особиста помста також сприяють тому, щоб “підвали“ не пустували.

Так, одного з жителів окупованого міста бойовики зібрали за доносом тещі, при тому, у той час коли чоловік знаходився вдома з місячною дитиною. Дитина залишилася без нагляду й, коли додому повернулася мати, яка відлучилася до аптеки, малеча докричалася до грижі. Працівниця одного з місць незаконних ув’язнень посварилася у маршрутці з хлопцями, мобільним телефоном викликала своїх “колег”, які зупинили маршрутку, жорстоко побили та забрали хлопців, яких з часом викупили з полону близькі.

Правозахисники сподіваються, що моторошні факти будуть використані в міжнародних судах в якості доказів - фото 1

Про власний досвід перебування в руках бойовиків запоріжцям розповів колишній житель нині окупованого Стаханова Євген Шляхтін. Колишнього працівника відділу внутрішньої політики стахановської мерії “ополченці“ “взяли“ за проукраїнську позицію. Хлопця били гумовими палицями, душили металевим ланцюгом в приміщенні колишнього УБОЗу. За словами Євгена, найтяжчими були перші три дні, коли він був “наче рослина“, не маючи сил ані розмовляти, ані їсти, ані про щось думати. Також він вважає одним із найжахливішим моментів те, що камери утримання розташовувалися поряд із катівнею: коли бойовики забирали на тортури співкамерника, потім було чути, як той кричить і стогне від болю. “Це неймовірний психологічний тиск, це тебе просто вбиває морально“, – згадує Євген. Загалом він провів у неволі місяць.

Правозахисники зазначають, що переважна більшість незаконно ув’язнених в Донбасі утримувались у геть непристосованих до цього приміщеннях, не мали достатнього доступу до води, їжі, змоги справляти природні потреби. За словами Олександра Павліченка, більш-менш придатні умови утримання, як не дивно, були в традиційних місцях утримання, тобто в колишніх донбаських СІЗО, ізоляторах внутрішнього тримання, виправних колоніях, де персонал намагався діяти у відповідності до правил мирних часів. При цьому правозахисник, що досліджував дотримання прав ув’язнених в українських місцях несвободи, зазначив, що умови тримання в’язнів в окупованому Донбасі не йдуть не в яке порівняння з будь-якою колонією на мирної території, вони в десятки разів жахливіші.

Переважну більшість донбаських незаконно ув’язнених катували, більше половини опитаних внаслідок цих катувань отримали каліцтва.

Окрема частина дослідження присвячена позасудовим розстрілам і смертям, що стали наслідками катувань.

Як зазначив Олександр Павліченко, дослідження проведено на замовлення ООН, презентована доповідь прозвучить в Організації, і, як сподіваються дослідники, моторошні факти будуть використані в міжнародних судах. Правозахисник також звернувся до громадян з проханням повідомляти про факти порушень прав людини в окупованому Донбасі, адже робота зі збору доказової бази триває.

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme