Справа Лапшина: За що в Білорусі арештували блогера з українським паспортом

Блогер-мандрівник Олександр Лапшин, відомий також під ніком puerrtto, був затриманий білоруською поліцією у мінському готелі минулого тижня за запитом Азербайджану. Подейкують, що причиною стали його дописи у блозі

Справа Лапшина: За що в Білорусі арештув…

Про затримання Лапшин встиг написати у "Фейсбуці", і новина швидко поширилася блогосферою. Зараз він перебуває у ІТТ Мінська та може бути виданий країні, яка оголосила його в міжнародний розшук – Азербайджану. Друзі мандрівника від такої перспективи жахаються, численні вороги, навпаки, зловтішаються. Олександр – не звичайний в’язень, з Азербайджаном в нього особливі стосунки. Прокуратура цієї країни звинувачує його за двома статтями: "Публічні заклики, спрямовані проти держави" та "Незаконний перетинан державного кордону".

Лапшин є уродженцем Росії, але тривалий час мешкав у Ізраїлі та отримав паспорт цієї країни. Крім того, нещодавно він набув третє громадянство – українське. "Прошу записати мене у жидобандерівці", – писав він перед отриманням паспорту (наскільки законно мати разом із громадянством України ще два – окрема тема). Останній рік блогер жив у Грузії, хоча більше часу проводив у подорожах.

Справа Лапшина: За що в Білорусі арештували блогера з українським паспортом - фото 1

Власне, завдяки подорожам та нотаткам про них (на платформі livejournal, російською мовою) Лапшина знають тисячі інтернет-користувачів. У свої 40 років чоловік відвідав 122 країни світу і не збирався на цьому зупинятися. При цьому через свою манеру критикувати все та всіх (у чому, як визнають навіть друзі, нерідко перегинав палку) та любов до тролінгу він нажив ворогів у різних куточках планети. Лапшина називали і русофобом, і російським шовіністом, і антисемітом (попри його єврейське походження), і грузинофобом. Особливо від нього перепадало прикордонникам та консульським службам різних країн - мандрівники їх взагалі переважно не люблять.

У 2011 та 2012 роках Лапшин відвідав невизнану Нагірно-Карабаську республіку, що врешті решт і призвело до його затримання.

За радянських часів Нагірний Карабах був автономією у складі Азербайджану з вірменською більшістю та азербайджанською меншістю. Наприкінці 80-х, коли СРСР почав розвалюватись, тут розгорнувся рух за вихід зі складу Азербайджану та створення окремої республіки або приєднання до Вірменії. Вірменами було проведено референдум за від'єднання. У результаті почалася війна між самопроголошеним Карабахом (за активної підтримки Вірменії) та Азербайджаном. Вірмени перемогли, і вже понад 20 років майже вся територія регіону контролюється Нагірно-Карабаською республікою. Її не визнає жодна держава світу (навіть Вірменія, сателітом якої НКР де-факто є). З точки зору світової спільноти, це - територія Азербайджану.

Незважаючи на низку відмінностей, очевидною є подібність із ситуацією на Донбасі.

До НКР наразі можна потрапити тільки з боку Вірменії, але азербайджанське законодавство вимагає в іноземців отримувати на це дозвіл в Баку. Тих, хто гребує цією вимого, Азербайджан заносить у "чорний список" осіб, яким заборонено в’їзд до країни. Перелік налічує кілька сотень прізвищ. Це переважно публічні люди - політики, журналісти, діячі культури. Найвідомішою з цих персон нон ґрата є іспанська оперна співачка Монсеррат Кабальє, яка виступила з концертом у НКР три роки тому.

Після візиту до Карабаху не міг не опинитися у вищезгаданому списку і герой нашого матеріалу.

Справа Лапшина: За що в Білорусі арештували блогера з українським паспортом - фото 2

Скріншот з "чорного списку" Азербайджану

Азербайджанська прокуратура зараз заявляє, що метою поїздки Олександра була "пропаганда незаконного режиму на міжнародному рівні". Реакція блогера була зухвалою - мовляв, нехай забороняють, це навіть честь - бути в одному списку з такими відомими людьми. Більше того - Лапшин кілька разів після цього, оминаючи заборону, відвідував Азербайджан, щоразу розповідаючи про поїздки у блозі. Сам він стверджує, що це вдалося завдяки недосконалості електронної системи на пропускних пунктах. Водночас деякі ЗМІ припускають, що насправді мандрівнику допомогло українське громадянство: у заборонну базу він був занесений як Alexandr (як у ізраїльському паспорті, який він пред'являв спочатку), а потім використовував паспорт України, де його ім'я вписано як Olexandr. Азербайджанська преса відповіла серією негативних статей про зухвалого порушника, але той тільки отримував задоволення від такої уваги. "Відчуваю, в МЗС Азербайджану створений цілий відділ по вивченню Саші Лапшина, і там трудяться сотні чиновників, і у кожного по чорному лімузину" - жартував він. Окрім власне "чорного списку", темою для тролінгу стала поразка Азербайджану в тій війні - болюче місце для країни попри те, що минуло 22 роки.

Тому коли стало відомо про арешт у Мінську, більшість коментаторів схилялася до думки: справа не в тому, що блогер порушив закон, а в тому, що "нарвався", дратуючи азербайджанську владу. Адже правила перетину кордону порушують тисячі, але затримання такого порушника у третій країні - безпрецедентний випадок. Лунали навіть конспірологічні версії про особисте прохання президента Азербайджану Ільхама Алєва до білоруського колеги Олександра Лукашенка. Пригадали й той факт, що наприкінці листопада Алієв нагородив Лукашенка орденом.

Інтернет-користувачі, що коментують справу, розділилися на два табори. Одні стали на захист в’язня: "затримання за дописи у блозі у ХХІ столітті – неприпустима дикість". Інші, навпаки, вважають, що Лапшин "сам догрався" – мовляв, з його любов’ю до авантюр рано чи пізно це мало статися, і якщо ти зміг обдурити систему, про це треба мовчати, а не писати про це на весь світ. Деякі ще додають, що Україні було б непогано повчитися в Азербайджану змушувати іноземців поважати свої закони (зокрема щодо окупованих території). Треті згодні і з першою, і з другою позиціями одночасно.

Скандал швидко  вийшов за межі блогосфери. Прибічники Лапшина в різних країнах світу дзвонили до мінської поліції та у представництва держав, паспорти яких він має. Кілька людей пікетували посольство Білорусі у Вільнюсі.

Справа Лапшина: За що в Білорусі арештували блогера з українським паспортом - фото 3

Хтось із друзів написав у "Фейсбуці" заклик до української влади допомогти визволити свого громадянина, при цьому відмітивши у пості своїх українських знайомих, серед яких – Віктор Муженко та Борислав Береза. Однак більшість українців-коментаторів, проводячи паралель між Карабахом та Донбасом, висловила думку, що нашій державі краще не втручатися. А от МЗС Ізраїлю до справи підключився, офіційно попросивши Мінськ не видавати Азербайджану затриманого, а також надати можливість зустрітися з ним. При цьому, на думку ізраїльських ЗМІ, їхні дипломати опинилися в непростій ситуації: на одній чаші терезів – добрі стосунки двох країн, які можуть зіпсуватися, на іншій – свій громадянин (а Ізраїль має репутацію держави, що робить все, аби рятувати своїх людей в подібних ситуаціях).

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme