Попри мінування й супротив: Як у Запоріжжі фестивалили заради рівності (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників

Попри мінування й супротив: Як у Запоріж…

Фестиваль рівності у Запоріжжі відбувся. Незважаючи на певний супротив, відмову організаторам від попередньо узгодженого місця проведення та навіть "мінування". Він розпочався вдень, у суботу, 24 вересня, і тривав аж до четвертої години ранку неділі, 26-го. За цей час тут побувало понад дві сотні містян, переважно молодь, повідомляє кореспондент порталу Depo.Запоріжжя.

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 1

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 1

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 2

Фестиваль рівності у Запоріжжі відбувся вперше. Так само, як вперше цього року його провели у Львові, Одесі та Дніпрі. Ініціювали захід, за словами голови громадської організації "Інсайт" Олени Шевченко, саме запоріжці – ті, хто прагне комфортного і вільного простору для представників різних соціальних груп. Учасники фестивалю слухали лекції, переглядали виставки та фільми, що порушують проблеми жінок, представників ЛГБТ-спільноти, людей з інвалідністю, внутрішніх переміщених осіб, національних меншин тощо. Адже рівність – вона або є для всіх, або немає ні для кого.  

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 4

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 5

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 6

На жаль, це зрозуміли не всі запоріжці. Одні виступили з заявами проти проведення фестивалю у пресі, інші самотужки намагалися чинити перешкоди для його проведення. Зокрема, за попередньою домовленістю, місцем проведення фестивалю мала бути будівля Єврейського громадського центру імені Макса Гранта. Втім, як уже повідомлялося, напередодні тут відмовились надавати приміщення. Зі слів організаторки фестивалю Яни Сасіної, старшина народної "самооборони" Ігор Грицаєнко телефоном повідомив їй, що не можна роботи ЛГБТ-платформу, присвячену правам представників ЛГБТ-меншин у Запоріжжі, а охорона центру, в свою чергу, перестрахувались, "щоб не полетіли гранати в центр". Фестиваль хутенько перебазувався у інше місце – до клубу "Правда", що на проспекті Маяковського.

Клуб "Правда" розташований на причілку колишнього 77-го заводу, відомий ще як “Гамма”. Народ, що сюди посунув на фестиваль, між собою піджартовував, мовляв, якщо й полетить граната, не так страшно. Тут лише де-не-де перший поверх зайнятий офісами, а вище, на інших, повсюди вибиті вікна, через які видно вщент розтрощені цехи, ніби Мамай пройшов.

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 7

На щастя, нічого такого не трапилося. Хоча й не обійшлося без інцидентів. Фестиваль розпочався на півгодини пізніше через "замінування". З півсотню осіб, що тут зібралися, поліція евакувала, проте вибухівки не знайшла. Крім того, один з противників проведення цього фестивалю, перед його початком, влаштував індивідуальну акцію протесту. Він прийшов зі шваброю та відром, і вимив тротуар перед входом до "Правди". "Цей його перформанс із заявою, що цієї мерзоти тут не буде, як на мене, дуже круто! Гарний початок для фестивалю рівності, коли чоловік робить хатню роботу. Тобто фестиваль рівності – це за гендерну рівність", - зауважила Олена Шевченко. 

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 3

Всупереч чуткам проблемам ЛГБТ-спільноти  організатори фесту приділили не більше і не менше часу, ніж іншим. Зокрема, йшлося про проблеми, з якими стикаються люди з інвалідністю, адже Запоріжжя досі не стало безбар’єрним  містом і залишається фактично не доступним для інвалідів на візках, а також певною мірою для літніх людей та матерів з маленькими дітьми.

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 9

"Хибно вважати, що ми маємо щось перебудовувати лише для зручності малої групи людей. Місто має бути доступним для всіх. Тобто, ми говоримо про рівність для всіх", - каже голова громадської організації "Інсайт".

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 10

Говорили й про вікову дискримінацію. "Приміром, якщо людині за сорок, то вона не може знайти роботу. Тому що у всіх об’явах написано: до тридцяти п’яти. Але ж так не має бути. Вважаю, ми маємо привчати людей говорити про це щодня. Втім, проблема в тому, що ми змушені відвойовувати цей публічний простір. Нас намагаються "заткнути", сховати десь. І якщо ми будемо боятися і сидіти вдома, то нічого не зміниться. Ми будемо виходити і показувати, що ми не боїмося – нехай буде "замінування" та евакуація, хай ті, хто проти фестивалю, приходять і кричать на нас, але ми будемо боротися за рівні права всіх людей", - пояснила Олена.

Звісно, йшлося і проблему рівності ЛГБТ-спільноти,  яка, за словами організаторів, більш за все дратує людей.  "Дехто вважає, що ми потребуємо якихось унікальних прав, і що ці права будуть обмежувати їхнє право дискримінувати нас. Але ми вимагаємо тих же самих прав, як і у всіх інших. У нас у всіх вони є від народження, але ми не можемо їх реалізувати. В цьому проблема", - наголосила голова "Інсайту".

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 11

"Родзинками" Фестивалю рівності у Запоріжжі стала фотовиставка за проектом Андрія Саримсакова "Розірви свої кайдани" та участь у фесті першої в Україні фотомоделі з обмеженими фізичними можливостями Олександри Кутас. 

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 12

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 13

Олександра Кутас мешкає у Дніпрі. Не комплексувати через фізичні вади їй допомогла внутрішня мотивація та бажання стати фотомоделлю. Тепер це її професія. За її переконанням, успішним у цьому житті може бути кожен. "Треба усвідомити, що у тебе життя – одне, і тільки від тебе залежить, як ти його проживеш, не залежно від того, в яких обставинах ти опинився. Якщо тебе це ні на що не мотивує, то це твоє право. Якщо це мотивує, то тоді ти… Зрозуміло, це дуже складно, але треба старатися знаходити варіанти, як з цього можна вибратися. Тому що нема безвихідних ситуацій. Буває, що людина страждає від своєї безпорадності, але у мене такий настрій не тривалий, за день-два проходить. Мені завжди хочеться щось робити, відкривати для себе щось нове. Коли застосовуєш багато дій, якось з них обов’язково запрацює. Не треба нічим себе обмежувати у житті. Бо найбільший наш ворог – тільки ми самі. Коли я захотіла стати моделлю, здавалось, це неможливо. У світі не було жодної такої моделі. А зараз я – одна з тих трьох моделей у світі, про яких пишуть у пресі, світлини друкують на глянці. Мені дуже подобається один вислів, якщо не помиляюся, Гете: немає нічого неможливого для того, хто буде намагатися", - щиро радить Олександра Кутас.

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 4

Інтерактивну гру "Переселення" на Фестивалі проводила радниця Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб у Запорізькій області Ганна Дворна. Загалом, за кілька сеансів, охочих пограти виявилося близько двох десятків осіб. На думку Ганни, в грі запоріжці намагалися зрозуміти людей, які через війну змушені були покинути свої домівки та переїхати на нове місце проживання. Разом з тим, гра їм також допомогла подолати той негативний стереотип, що панує у суспільстві, у відношенні до переселенців.

"Під час гри люди відчули, наскільки важко зробити крок, щоб переїхати, і зокрема наскільки важко, коли знаходяться на новому місці. Я намагалася “розкрити кордони” людей, щоб вони зрозуміли, що на момент, коли, приміром, вони стали внутрішньо переміщеними особами, світ не закінчився, у них безліч можливостей, які треба відстоювати і якими треба користуватися. Це питання не про те, що із Запоріжжя доведеться виїжджати, а питання про те, що вже відбувся факт. Є фактаж, що люди з Донбасу і Криму переїхали до Запоріжжя. Саме ним я й намагалися апелювати під час гри. Щоб зрозуміли, що завжди є вихід зі скрутного становища", - наголошує Ганна.  

Нагадаємо, головне завдання Фестивалю рівності, як наголошують його організатори, це побудова культурної платформи для створення простору вільного від дискримінації для усіх людей, незалежно від їх сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, місця проживання та інших ознак.

Перший Фестиваль рівності зібрав щонайменше дві сотні учасників - фото 15

 

Всі новини Запоріжжя сьогодні читайте на Depo.Запоріжжя

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme